Najlżejszy odtwarzacz wideo na Linuksa

Potrzebuję bardzo lekkiego programu do odtwarzania filmów z powodu bardzo małej ilości pamięci RAM(512MB). Kto wie jaki jest bardzo lekki niech napiszę.

xine-ui.

mplayer, jaką masz kartę graficzną? Może da się przerzucić dekodowanie na nią.

ATI Radeon 7500

http://www.phoronix.com/scan.php?page=a … _uvd&num=1 ale niestety twoja karta jest raczej za stara :? , ale jeśli jedynym problem przy odtwarzaniu video jest mała ilość RAM, zainteresuje się zram, w najnowszych kernelach jest już oficjalnie załączone, umożliwia kompresję obszaru RAM w celu zwiększenia ilość dostępnego RAM, oczywiście kosztem zużycia CPU, ale nakład na niego podobno nie jest za duży.

Sam do niedawna miałem laptopa z 512MB RAM i Radeonem 7500 Mobile. Karta jest już stara, nigdy nawet oficjalnie driverów Linuksowych nie miała, przez 2 lata (2010-2012) czekałem, aż otwarte drivery pozwolą mi pograć choćby w coś więcej niż pasjansa, nie doczekałem się, sprzedałem złomka i kupiłem coś nowszego. Niemniej całkiem żwawo działało wszystko na Debianie z LXDE, po starcie systemu tylko ~55MB RAM zajęte, XFCE też hulało śmiało, ale jednak jest nieco cięższe. Do odtwarzania używałem wszystkiego - VLC, SMPlayer, problemów nie miałem. Wyłącznie problem był z elementami flashowymi - jeśli strona była w nie upstrzona niczym choinka, przeglądarka i system zwalniały. A tak, luzik zupełny, choć 512MB RAM to już dziś sztuka szukania pamięci na krawędzi i gdzie się da (bo co z tego, że wykombinujesz zajefajne środowisko, które zajmie Ci 5MB RAM, jak sama przeglądarka zechce więcej, ile w ogóle fizycznie masz :slight_smile: ).

Rewelacji bym się w sterownikach graficznych nigdy już nie spodziewał dla tego układu. Natomiast dla całej reszty pamięci starczy i raczej nie musisz tu oszczędzać na jak najlżejszej aplikacji. Ale Mplayer sam by starczył, jak już schodzić na coraz lżejsze. Niemniej jak wspomniałem - jeszcze rok temu oglądałem normalnie filmy za pomocą VLC najczęściej. To akurat i normalną pracę systemową drivery i taka ilość RAM ciągnęły bezproblemowo.

Mplayer jest w sam raz. Dzieki za odpowiedzi