Najnowsza wersja Firefoxa a płynne przewijanie

Nie wiem, czy tylko u mnie - ale po ostatniej aktualizacji Firefoxa 103.0.1 na niektórych stronach, gdzie płynne przewijanie działało jak po maśle, obecnie zaczęło szarpać.
Na przykład ta strona, bardzo szarpie a było dobrze.
https://pobieramy24.xyz/
Coś spaprali?
Czy u mnie coś zaczęło szwankować?
Na niektórych stronach jest dobrze, na innych źle.

Wszystko działa jak należy.

No to coś musiało się spaprać u mnie po ostatniej aktualizacji.
Dziwne tylko, że niektóre działają płynnie jak wcześniej a inne nie.

Powyłączaj dodatki i sprawdź, może jakiś z nich powoduje problem.

Zainstaluj dodatek Smoot Scroll Firefox
Tylko ja sobie go skonfigurowałem pod siebie i jest super :slightly_smiling_face:

Dodatkowo wywal dodatek od Logitech z 2017 (do myszek SetPoint) jak strona ma własny algorytm na płynne przewijanie to dodatek sprawia, że trzeba przewijać suwakiem lub strzałkami.

Pewnie ubije go dopiero obowiązek przepisania na manifest V3 z poprawkami Moz://i (wersja Google dalej jest krytykowana a od stycznia wchodzi w życie).

Dzięki za podpowiedzi - nie potrzebuję żadnego dodatku ponieważ płynne przewijanie działa znakomicie u mnie to, które ma Firefox.
Jest mega płynnie po lekkiej zmianie parametrów w about:config „pod siebie”.
Nie mam w Firefoxie żadnych dodatków, oprócz uBlock Origin a jego wyłączenie nic nie zmienia.
Dziwna sprawa, że czasem strony nie haczą a czasem tak i tylko wybrane.
Więc sam nie wiem co ma na to wpływ, ale tak się stało po ostatniej aktualizacji przeglądarki.

Może sprzęt nie daje rady z cięższymi stronami i dlatego przymula.
Mam wersje 104b5 +ublock i żadnej różnicy względem wcześniejszych nie zauważyłem.

Nie, sprzęt to Lenovo Legion i510300H 2.50 GHz RAM 8 GB to chyba jeszcze na otwieranie i płynne przewijanie stron wystarcza a może już to za mało i dostają powoli zadyszki.
Jak podglądam w menedżerze zadań, to kiedy szybko przewijam niektóre strony - to wzrasta użycie procesora graficznego chwilowo nawet do 40-50% i zużycie energii do bardzo wysokiego, więc nie wiem co się stało z Firefoxem, ale chyba za dużo pobiera zasobów.
Co dziwne, strony już jakby się naprawiły i już nie haczą.

Być może bzikuje akceleracja sprzętowa. Wpisz w pasku przeglądarki about:support [Enter]
Co masz w dziale / tabelce Grafika → Funkcje → Komponowanie?

Web Render
E znowu haczy…
Nie wiem co jest grane.


Jak wyłączę wszystko i jest Web Render (software) to jakby mniej haczy.

Czy to TA strona?

Jaka strona…
To wpis tutaj „Co masz w dziale / tabelce Grafika → Funkcje → Komponowanie?”


Tak mam przy zaznaczonej pozycji ustawienia „zalecane ustawienia wydajności”, czyli tak jak miałem zawsze i było wszystko dobrze.

Może coś skopali (Moz://a), najgorzej że masz przestarzały procesor:

Masz CPU Intel Core 10 gen lub wcześniejszy? Według Intela jest za stary i kończy wsparcie - Instalki.pl

No to ładnie - jak na procesorze w lapku kupionym w tamtym roku (już niewspieranym) nie można płynnie przewijać stron…
Intel(R) Core™ i5-10300H CPU @ 2.50GHz 2.50 GHz
No jak za stary…to nic, tylko biec po następny lapek za ponad 3 tysiące, żeby móc płynnie przewijać strony.
To już nawet nie robi się śmieszne.

Kończy się rozwijanie nowych funkcjonalności, trwa wsparcie bezpieczeństwa i ważnych łatek. Czyli jak będzie jakaś większa aktualizacja Windowsa taka, że sterowniki przestaną działać, to dostaniesz aktualizację. Takie wsparcie może trwać 5 lat i dłużej. Niestety wsparcie dla nowych funkcji często szybko wygasa ale i często nie jest aż tak potrzebne.

Naprawdę przyczyną niepłynnego przewijania strony w Firefoxie może być procesor dziesiątej generacji?
Skoro tak to odpuszczam sobie już szukanie przyczyny.

Moje osobiste zdanie jest takie, że to nie mam nic wspólnego z CPU. Seria 10 jest bardzo popularna, jest ich sporo w czołówce procesorów testowanych na PassMark Software - CPU Benchmarks - CPU Popularity in the Last 90 Days w ostatnich 90 dniach.

Uważam, że nikt nie zepsuje popularnego programu w ten sposób, aby wykluczyć tak dużą grupę. Zresztą mam laptopa używanego okazyjnie na wyjazdy, tam jest i5 serii 4 i FF przewija się płynnie.

Może zrób film jak to się przewija, bo płynnie dla każdego oznacza coś innego.

Spróbowałbym też usunąć sterowniki od karty graficznej (wbudowanej w procesor oraz dedykowanej jeżeli jest) i zainstalować na nowo ze strony producenta.

Jeśli nagrywam pulpit - to nie widać tego efektu ponieważ nawet strony, które przewijają się „jak po maśle” (czyli tak płynnie jak na przykład napisy końcowe w filmie, to znaczy idealnie bez żadnych mikroprzycięć i tak dalej) na filmiku rwą i nie idzie pokazać właśnie tej różnicy.
Przestawiłem Firefoxa na otwieranie przez dedykowaną kartę graficzną (Nvidia GeForce GTX 1650) i będę obserwował, bo na razie jest lepiej, ale czasami to na Intelu też bywa dobrze, więc w sumie nie wiem do końca, czemu raz jest dobrze a innym razem źle.
Przed aktualizacją przeglądarki nie miałem tego typu problemów, że na niektórych stronach zaczęła rwać.

No i konto Jurasa zaliczyło zgona, jest teraz @anon85571622.