Najprostsze i najtańsze zestawy Atmela do nauki C - co polecicie?

Nie chciał bym zbędnie kasy wydawać bo hobby te, pasja i zawód i tak bardzo drogie w utrzymaniu są.
Potrzebuję zbudować prosty układ na bazie Atmegi. Nie wiem jeszcze jakiej.
Układ dzięki którym programowo będę mógł sterować przekaźnikami.
Przydał by się także układ zdolny z czytywać z czujników różne wartości takie jak:

  • prędkość obrotowa
  • częstotliwość
  • temperatura
    i inne…

Na chwilę obecną chciał bym mieć dwa zestawy. Jeden z wyświetlaczem (zwykły segmentowy 16x2) a drugi bez. Oczywiście łączenie i rozbudowa na płytce AVR a sam proc w jakiejś podstawce itp.

Jest ich niestety tyle że nie wiem który wybrać.
Jest tu ktoś kto bawi się w Arduino i AVR?

Mam tez pytanko związane z programatorami. Warto zainteresować się programatorem na USB czy od razu darować sobie temat i szukać sprzętu z RS232?

Primo, wsio zależy od tego jakie masz sygnały.
Prędkość obrotowa, częstotliwość? Używasz timera.
Temperatura - tu różnie, zależy od czujnika (np MCP9700 ma wyjście analogowe, więc robisz pomiar napięcia i odpowiednio ten pomiar przeliczasz), czyli używasz ADC (przetwornika analogowo cyfrowego.
Czujnik temp może mieć też interface one wire, albo i2c.
Co to jest inne?
Dlaczego pytam? Otóż projektując coś z elektroniki, z góry powinieneś wiedzieć co dany układ ma robić/mierzyć/sterować. Od tego zależy jaki uC wybierzesz.

Co do Arduino się nie wypowiem, bo nie korzystam. Jak mi coś trzeba, robię swoje pcb pod army ST.

Programatory? Są różne, ale przeważnie już na usb (od tanich z aliexpress po ori atmela). Używałem ATMEL ICE wraz z Atmel Studio. Działało to dobrze, dopóki nie zaktualizowałem sobie Visual Studio. AS się rozjechał koncertowo :slight_smile: (VS i AS korzystają z tej samej bazy).

Jako zestaw startowy potrzebujesz płytkę stykową i mikrokontroler. Wydatek na uC to kilka do kilkunastu złotych. Przyda się również trochę rezystorów o różnych wartościach nawet rzędu KOhm i diody LED. Zależne od zastosowania. Potrzebne będą kondensatory do filtracji zasilania. Przewody połączeniowe oczywiście

Obecnie programator USBASP kosztuje około 26 zł, chyba że zrobisz sobie sam. Współpracuje z WinAVR, trzeba oczywiście wykonać MAKEFILE dla uC.

Najtańsze są z serii ATiny, z czego bodajże żadne nie posiadają przetwornika ADC.

Wszystko jest zależne w jaki sposób chcesz to wykonać, czy uC ma wysyłać do kompa po USART czy jednak po prostu na wyświetlaczu chcesz to pokazywać.