Najszybszy OS do pracy biurowej

Poszukuję darmowego systemu operacyjnego. Wymagania:

  • PL ver. językowa

  • najlepiej 64bit (intel)

  • edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny

  • przeglądarka, komunikator

  • super szybki start

Dokumenty będą tylko na potrzeby wewnętrzne, więc może być coś egzotycznego :slight_smile: Bardzo zależy na szybkości startu i podczas pracy. Maszynki to:

  • CPU - E2160

  • RAM - 2GB 667 OCZ

  • 8600GT (w sumie nie wiem po co, ale takie było zamówienie)

  • HDD 250GB SATA

Hmm może Debian? Ogółem wiele dystrybucji GNU/Linux czy *BSD można zmusić do szybkiego startu, ale to trzeba raczej trochę pracy włożyć, poustawiać system, żeby tak działał. Zależy to od twojej znajomości dystrybucji. Debian zainstalowany bez środowiska graficznego i później doinstalowanie jakiegoś lekkiego powinno dać dobre efekty, Arch też jest szybki, ale wymaga więcej wiedzy i pracy. Czytałem, że nowe testowe Ubuntu 9.04 z ext4 startuje na nowym komputerze (Core 2 Duo) ~ 22 sekundy. (źródło) Miejsca do optymalizacji i przyśpieszenia jest dużo, dysk SSD też potrafi nieźle przyśpieszyć start.

Osiągnąć można bardzo szybki start, co pokazali deweloperzy Intela: http://www.heise-online.pl/open/Uruchom … /news/5966

Hmm popularne distra mają za dużo balastu :P, szukam czegoś jak LinOS - ten służy tylko do internetu, ja szukam czegoś tylko do pisania tekstu : D Czasamy widać newsy o jakiś ciekawych systemikach jak ten np. w javie czy inne egzotyki ^^.

W takim razie proponuje ci SyllableOS. Dużo na nim nie zrobisz, ale spełnia twoje wymaganie, ma tryb graficzny i uruchamia się w 5-6 sekund. Niestety, ale jeśli chcesz, aby system szybko się uruchamiał, to Linuksa możesz sobie odpuścić. U mnie Mint jest gotowy do pracy dopiero po około minucie.

Czy to będzie Unix, Linux, Windows etc. nie robi mi różnicy. Dokumenty nie wyjdą za firmę. Musi tylko spełnić kryteria, w sumie to nawet nie musi być po polsku.

Debian lub jeśli masz spore pojęcie o LInux’ie to Gentoo.