Nakładanie pasty na procesor Intel Core 2 Duo

Witam.

W ciągu najbliższych dni stanę się szczęśliwym posiadaczem komputera z procesorem Intel Core 2 Duo. Będzie to pierwszy komputer, który złożę samodzielnie. Dlatego już teraz czytam w Internecie na temat poprawnego montażu poszczególnych elementów. Nie chciałbym przecież na dzień dobry uszkodzić nowy sprzęt.

Nurtuje mnie sprawa pasty termoprzewodzącej. Jestem już zdecydowany na konkretny model (Artic Silver 5). Przy pomocy tego forum wyszukałem informacje na temat jej nakładania. Jednak mam co do tego jeszcze kilka wątpliwości. Swoją wiedzę na temat nakładania pasty bazuję na tym poście:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=72248

Napisano tam, że na procesor z Heatspreader’em należy najpierw nałożyć kropelkę pasty rozmiarów ziarna grochu, a następnie przycisnąć radiatorem i po sprawie. Trochę niedowierzam. Moje pytanie skierowane jest do doświadczonych składaczy… Czy to rzeczywiście wszystko, co trzeba zrobić, tj. kropelka, zapiąć radiator i po sprawie? Jakim cudem taka kropelka rozprowadzi się sama po procesorze? Dla mnie to trochę niewiarygodne.

W przypadku rozsmarowywania ręcznego jaka grubość pasty jest wskazana (w milimetrach)?

jedno pytanie - kupujesz procesor w wersji BOX czy OEM ?

BOX. Jednak nie sądzę, by pasta dołączona do procesora była wystarczająca… Czytałem, że zwykłe pasty są do niczego.

jest wystarczająca.

za duzo nie czytaj - skoro producent daje Ci gwarancję (dość długą) to chyba wie co robi - chyba , że będziesz z niego (proesora) wyciskał “ósme” poty - wtedy to inna sprawa.

AS5 jest bardzo gęsta i przycisnięciem radiatora kropelka pasty nie zostanie rozprowadzona jak na zdjęciu , ja nakładam pasek pasty a nastepnie jednym pociągnieciem dyskietki do bankomatu rozprowadzam paste po procku jednocześnie usówając jej nadmiar.

Jaka grubość warstwy jest wskazana?

kartki papieru.

Zamiast AS5 może OCZ (można kupić na allegro), lub dla na idących na łatwiznę STG1, Metal Pad.

Grubość kartki papieru dokładnie rozsmarowana paluchem po całym rdzeniu.

pasta podczas rozgrzania zwiększa swoją objętość dlatego te miejsca które wydadzą ci się niedopełnione w momencie ciepła zaczną bardzo dokładnie przylegać do radiatora co stworzy poduszkę do odprowadzenia ciepła po radiatorze.

Sama kropelka na procesorze odprowadza tylko ciepło z rdzenia w małym stopniu tworząc bardzo gorący punkt w środku bez pełnego przewodzenia w stronę radiatora. Pasta musi odprowadzać ciepło pełnią rdzenia czyli na całej powierzchni.

palcem? Mało dokładnie :x

Jesli pasta nie jest gęsta, to po przyciśnieciu raatora do powierchni CPU, powinna rozejśc się po całej powierzchni procesora.