Nakładanie pasty termoprzewodzącej na CPU,polecane pasty

Ostatnio dużo było o nakładaniu pasty więc napiszę tak mniej więcej co i jak, gdyż prawidłowe nałożenie pasty na procesor to oczywiście lepsza zdolność do przekazywania ciepła przez procesor na cooler . Oczywiście jeśli mamy zamiar coś nieco podkręcić nasz procesor lepiej się zaopatrzyć w pasty lepszej jakości i wydajności jak firmy OCZ Ultra 5+, Arctic Silver5 czy też Coollaboratory Liquid Pro. Tą ostatnią zaleca się stosować na radiatory miedziane, nie wolno kłaść jej na aluminiowe gdyż w ten sposób możemy je sobie uszkodzić.

Często dzieje się tak, że nasz świeżo kupiony cooler zdaje się przeczyć prawom fizyki i jego wydajność jest gorsza od naszego starego coolerka. Wtedy zamiast pasty która była dołączona do coolera można spróbować założyć lepszą firmową pastę dzięki czemu będzie szybsze przekazywane ciepła do coolera.

Umieszczanie pasty na procesorach firmy AMD Athlon XP, Thunderbird, Pentium III, Celeron:

Wyczyść rdzeń procesora i cooler alkoholem izopropylowym, lub acetonem czy też ArcticCleanerużywając ściereczki nie pozostawiającej włóknistych pozostałości. Przed nałożeniem pasty upewnij się, że całkowicie usunąłeś pozostałości starej pasty termoprzewodzącej.

Wyczyść spodnią stronę coolera alkoholem izopropylowym, lub acetonem, do całkowitego usunięcia śladów kleju, folii, czy poprzedniego materiału termoprzewodzącego.

Wyciśnij niewielką ilość pasty bezpośrednio na spód coolera w miejscu przyszłego kontaktu z rdzeniem i wetrzyj w powierzchnie coolera. Usuń pozostałości pasty używając ściereczki nie pozostawiającej włóknistych pozostałości. Wypełni to mikro-szczeliny w powierzchni radiatora.

Tu mamy instrukcje nakładania zalecaną przez ArtcicSilver

http://www.arcticsilver.com/arctic_silv … ctions.htm

Nałóż bezpośrednio na rdzeń niewielką ilość pasty (wielkości ziarna gorczycy). Rozprowadź ją używając równej, płaskiej krawędzi np (karty telefonicznej) aby uzyskać równą i cieńką powierzchnię , jednocześnie tak grubą, aby była nieprzeźroczysta. Zadaniem pasty termoprzewodzącej jest tylko pomoc w odbieraniu ciepła z procesora, więc im grubsza jest jej warstwa tym gorzej spełnia swoje zadanie. Więcej pasty należy nałożyć tylko w przypadku źle wyszlifowanej podstawy radiatora.

Delikatnie zainstaluj cooler, aby zminimalizować ślizganie się coolera po powierzchni procesora. Jeśli rozsmarowałeś zbyt wiele pasty poza jądrem procesora, usuń ją i nałóż pastę jeszcze raz.

Umieszczanie pasty na procesorach typu Intel Pentium 4, Athlon 64 czy Opteron.

Ze względu na obecność heat-spredera czyli naszego pancerzyka na procesorze pomiędzy rdzeniem procesora ( sam Heatspreader jest zdecydowanie najcięższym elementem procesora. Jest wykonany z miedzi i do tego ma grubość 2 mm), a coolerem sposób nakładania pasty jest zupełnie inny niż w poprzednim przypadku. Na środek heat-spredera wyciśnij ilość pasty wielkości ziarna grochu i włóż procesor do gniazda płyty głównej.

lm50cd1ac.th.jpg

lm44yr5uz.th.jpg

Opuść cooler bezpośrednio nad procesorem, aby zminimalizować rozsmarowywanie. Może się wydawać, że tylko część powierzchni procesora została posmarowana jednak jest to błędny wniosek. Siła nacisku coolera spowoduje idealne rozprowadzenie pasty. Metoda ta minimalizuje pojawienie się powietrza w paście, oraz jej nierównomierne rozprowadzenie.

Można też paste rozetrzeć ręcznie rozcierając ją palcem po procesorze pod osłoną woreczka foliowego, (ważne aby warstwa pasty nie była za gruba bo wtedy nam wypłynie na boki jak i zarówno bedzie jej gorsze działanie) wtedy mamy pewność ze pasta jest rozmieszczona tak jak chcemy na całej powierzchni procesora. Można też paste rozprowadzać za pomocą pedzęlka, wszystko zależy od konsystencji pasty.

Oczywiście każda pasta potrzebuje około 150 do 200 godzin zanim uzyska maksymalne przewodnictwo. Po tym czasie całkowicie normalna jest obserwacja obniżenia temperatury procesora o kilka stopni, w zależności jak dobrze nałożyłeś pastę i od rodzaju zastosowanej pasty.

Większość past składa się z mieszaniny materiału przewodzącego ciepło (np. srebro) oraz środka spajającego. Właściwości termoprzewodzące przejawia jednak raczej tylko ten pierwszy składnik.

Tu przedstawiam krótka specyfikacje kilku bardziej znanych i dobrych past

  1. Arctic Silver 5 - dobry produkt jednego z liderów na rynku past termoprzewodzących. Pasta jest następcą AS 3. Pasta jest gęsta, więc się dobrze rozprowadza. Zawartość czystego srebra sięga do 99.9 %.

as59ju.th.jpg

Dane producenta:

Termiczna przewodność: 350,000 W/m2 °C

Rezystancja termiczna: 0.0045 °C-in2/Watt

Średni rozmiar cząsteczki: 0.49 microna

Pasta utrzymuje swe doskonałe właściwości przy temperaturach od –50°C do 130°C

Masa pasty w opakowaniu: 3.5g

Cena ok 22zł

  1. Arctic Ceramique – Tania i dobra. Jej główną zaletą jest brak przewodności elektrycznej i całkiem dobra wydajność. Zawiera mikrocząstki tlenku aluminium, azotku boru i tlenku cynku.

ceramique2sv.th.jpg

Dane producenta :

Przewodność termiczna: 200,000W/m2 °C

Rezystancja termiczna: 0.007°C-in/Watt

Temperatura pracy: - 150°C to 180°C

Średni rozmiar cząsteczki: 0,38 microns

Kolor: biały

Waga: 2,7 g

Cena ok 15zł

  1. OCZ Ultra5+ - pasta firmy jednego z największych producentów pamięci pod OC. Również bardzo gęsta.

ocz52kz.th.jpg

Dane producenta:

Przewodność termiczna: 350,000 W/m2 °C

Rezystancja termiczna: 0.0045 °C-in/Watt

Nie przewodzi prądu

Kolor: Srebrny

Masa pasty w opakowaniu: 3g

Cena ok 23zł

4.CoolerMaster PTK-001 pasta termoprzewodząca odznacza się wysoką termoprzewodnością przyczym nie przewodzi prądu elektrycznego.

ptk0015em.th.jpg

Dane producenta:

Zakres temperatur: -50 to 170℃

Rezystancja termiczna: 4~6 W/Mk

Kolor: Szary

Cena ok 13zł

  1. Coollaboratory Liquid Pro pasta termoprzewodząca stworzona na bazie płynnego metalu wyznacza zupełnie nowy kierunek w dziedzinie odprowadzania ciepła z procesora. Nowa pasta dzięki swoim właściwościom praktycznie dyskwalifikuje konwencjonalne środki termoprzewodzące.

collaboratory2rs.th.gif

Liquid Pro składa się w 100% z płynnego i zupełnie nieszkodliwego dla zdrowia stopu metali. Nie zwiera żadnych niemetalicznych dodatków (jak np. silikon). Nie zawiera także składników stałych.

Cena ok 35zł na allegro

Więcej o niej tu znajdziecie

http://www.tweakers4u.de/artikel/coolla … 5,458.htm

http://reviews.pimprig.com/cooling/cool … _metal.php

W sprzedaży pojawi się niebawem pasta Liquid Pro-AL przeznaczona do zastosowania z radiatorami wykonanymi z aluminium.

Oczywiście są jeszcze inne pasty, ale ja podałem te bardziej znane i dobrej jakości :-D. Z przedstawionych past polecam Arctic Silver 5 , OCZ Ultra 5+ i jeśli mamy miedziany radiator to moim zdaniem nalepszą wydajność osiąga Coolaboratory

Jeśli chodzi o procki Typu A64 to jeśli mamy procek po gwarancji można też zdjąć Heatspreader i tam nasmarować bezpośrednio rdzeń procesora.

Zdejmowanie HEATSPREADERA