Nakładanie zdjęć - jak zrobić?

Witam,

 

Nie wiem czy to dobry dział, gdyż moje pytanie związane jest poniekad z fotografią, ale również z grafiką komputerową. Mam nadzieję, że zostanę zrozumiany :slight_smile:

Wielokrotnie przeglądając internet (obecnie nie mam przykładu strony) napotkalem się na ciekawy efekt nałożonych, bądź przyrównanych do siebie archiwalnych zdjęć miejsc, miast itp. w zestawieniu z obecnymi. Pamiętam, że niedawno widzialem coś takiego o Warszawie - połowa zdjęcia z lat 30-tych, druga polowa to to samo miejsce lecz rok 2014.

Pytanie - jakim sposobem zrobić zdjęcie pod dokladnie tym samym kątem, proporcją obecnego miejsca, co zdjęcie archiwalne? Są do tego jakieś techniki. Druga sprawa to jak połączyć takie dwa zdjęcia w jedno lub nawet zrobić coś na zasadzie “zasłony”, gdzie przewijając kursorem prawo-lewo fotografia zmienia sie z archiwalnego na obecne i na odwrót.

One są składane w photoshopie przy użyciu warstw, wymiar okna można sobie ustawić, przesuwać zdjęcia i robić dodatkowe efekty. Podobnie zresztą można działać na gimpie. Każde ze zdjęć otwiera się w osobnych warstwach, tło zresztą też.

No dobra, a jak zrobić takie zdjęcie o ktorym piszę? Od strony technicznej.

Takich rzeczy nie robi się od strony graficznej tylko skryptowej np w flash / css+js są gotowce,

Efekt o którym piszesz można dość łatwo uzyskać w następujących trzech krokach:

  1. Od strony fotograficznej to po prostu musisz znaleźć ten sam plan co poprzedni fotograf. Wczuć się w osobę, która robiła daną fotkę, zastanowić się jakiego obiektywu używała, z jaką ogniskową zrobiła zdjęcie.

  2. A od strony programowej możesz zrobić to najprościej za pomocą onmouseover i onmouseout

instalujesz photoshopa, tworzysz dwie warstwy. Na pierwszej warstwie umieszczasz tło, na drugiej postać (uprzednio wyciętą) that’s all