Naklejka licencyjna Windowsa na laptopie

Czy powinno się przyklejać tę naklejkę na laptopa? Bo ja sobie pomyślałem, że jak nie daj Boże ktoś mi kiedyś ukradnie laptopa albo go gdzieś zgubię, to ktoś będzie wówczas miał nie dość, że laptopa, to jeszcze klucz produktu do oryginalnego Windowsa… I póki co nie nakleiłem. Czy mogę mieć przez to jakieś problemy, w stylu, że policja gdzieś nagle będzie chciała mnie skontrolować i się przyczepią o brak naklejki? Jak inaczej udowodnić, że system jest oryginalny? Jechać z nimi do domu i pokazać, że mam naklejkę? xD

System jest w wersji OEM czy BOX? Jeżeli OEM to nawet jak ukradną ci laptopa to nie będziesz mógł, legalnie, zainstalować systemu na innym sprzęcie.

Wracając do głównego pytania, chcesz to naklej, nie chcesz nie naklejaj. Osobiście uważam że warto mieć naklejkę na obudowie, przynajmniej się nie zgubi.

A jeśli masz system w wersji BOX i w przyszłości będziesz chciał go przenieść na inny sprzęt nie widzę problemu aby taką naklejkę przekleić.

A próbowałeś kiedyś taką naklejkę odkleić? Nie mówię że się nie da, ale trzeba trochę się namęczyć.

Próbowałem nie raz, zarówno na obudowach komputerów stacjonarnych (stacji roboczych) jak i laptopów.

Fakt nie jest to łatwe i trzeba zachować ostrożność ale da się to zrobić.

Mam OEM, nie chcę instalować gdzie indziej, tylko po prostu nie chcę, żeby w razie czego ktoś miał klucz do Windowsa gratis. A jakbym miał BOX to też bym jej potem raczej nie przekleił jakby mi ktoś laptopa ukradł. :smiley: A jak mam naklejkę na pudełku z Windowsem to też mi się raczej nie zgubi. :slight_smile:

A co to za różnica? Jak zgubisz laptopa bądź ktoś ci go ukradnie, z zainstalowanym systemem w wersji OEM, to naklejkę COA będziesz miał tylko na pamiątkę. Do niczego ci się nie przyda.

Nawet jakbyś chciał to i tak, zgodnie z licencją, nie możesz systemu zainstalować na innym sprzęcie niż ten do którego system został przypisany.

No taka różnica, że mam chociażby laptopa zabezpieczonego hasłem, więc ewentualny złodziej mając na laptopie naklejkę z oryginalnym kluczem mógłby sobie bez problemu zrobić formata i cieszyć się oryginalnym systemem. Więc nie dość, że okradłby mnie z laptopa, to jeszcze korzystałby na nim z systemu za który ja zapłaciłem. A jak nie będzie naklejki to będzie musiał zainstalować pirata albo kupić system (w tę drugą opcję wątpię).

Czy naprawdę myślisz, że złodziej, który ukradnie Ci laptopa będzie miał dylemat moralny czy zainstalować piracki system? Pomijam już kwestię, że w necie jest na pęczki programów, które są w stanie wyciągnąć klucz z zainstalowanego systemu. Jedyną osobą stratną będziesz ty, bo stracisz laptopa i licencje na system, za które zapłaciłeś.

PS. Ściągnąć hasło z Windowsa to też nie jest trudna sprawa, lepiej dysk zaszyfrować.

Nie chodzi mi o to czy on będzie miał piracki system czy nie, tylko czy będzie korzystał z tego systemu za który ja zapłaciłem czy nie. A to, że się jakoś da hasło wykraść to wiem. W każdym razie nikt nie odpowiedział mi czy muszę mieć tę naklejkę w razie jakiejś kontroli i jak inaczej udowodnić wówczas, że mam oryginalny system na laptopie. Bo podobno policja lubi nawet numery IMEI w telefonach sprawdzać przypadkowym ludziom na ulicy, więc może jak ktoś sobie siedzi z laptopem w parku to też im się zachce sprawdzić legalność systemu…

Prywatnego kompa nikt Ci nie będzie kontrolować, a nawet jeśli to nienaklejenie nic nie znaczy, także jesteś bezpieczny.

Jednak twój dylemat można porównywać do tego czy zamontować zapalniczkę w samochodzie na stałe, bo jak mi ukradną samochód to będą mogli używać zapalniczki, a tak to przynajmniej sobie nie zapalą…

Z tego co pamiętam, to powinno się tą naklejkę przykleić do komputera, na którym został zainstalowany system. Ale nikt Ci głowy nie urwie jak tego nie zrobisz. Dodatkowo nie spotkałem się nigdy z takimi przypadkami, o których wspomniałeś. Dodatkowo policja jak jest na patrolach to woli prosty i łatwy sposób na poprawę statystyk, czyli wypisywanie mandatów za picie alkoholu w miejscu niedozwolonym. Żaden “krawężnik” nie będzie bawił się w sprawdzanie legalności systemu, bo to nie należy do jego obowiązków od tego jest jednostka PG. Bardziej bym się obawiał sytuacji jak siedzisz w parku z lapkiem, że podejdzie do Ciebie jakiś miły pan i powie “że to już jest jego laptop i masz mu go ładnie oddać.”

Ja bym się nie bawił w “co by było gdyby”, tylko nakleił naklejkę na spód laptopa. Tak jak pisali wyżej, licencja OEM więc ta naklejka jest nic nie warta z kodem osobno, jak złodziej ukradnie to usunie hasło i odczyta sobie klucz programem (lub nie będzie zawracał tyłka i wgra sobie pirackiego windowsa). A czy musi być naklejona? Tego nie wiem ale lepiej moim zdaniem mieć naklejoną niż trzymać w szafce i niechcący ją zgubić :wink:

A jeszcze jedno mnie zastanawia. Bo jak nakleję ją na spód laptopa to ona z czasem się nie zetrze? Wiadomo, że jak laptop stoi na biurku czy innej twardej powierzchni to ta naklejka nie będzie dotykać podłoża bo są te gumowe nóżki w laptopie, ale czasami się go kładzie na łóżku czy choćby na nogach i wtedy ta naklejka by się ocierała o powierzchnię na której stałby laptop. A trochę lipa jakby kiedyś mi się klucz przetarł. Z kolei wewnątrz laptopa to już mam wystarczającą ilość naklejek.

Naklejkę zabezpiecz taśmą bezbarwną, lub czymś w stylu http://allegro.pl/zabezpieczenie-naklej … 53714.html

Jak masz miejsce to możesz naklejkę umieścić pod baterią. Wówczas nie będziesz się musiał martwić że naklejka się zetrze, chyba że intensywnie będziesz wyjmował i wkładał baterię :wink:

O, to jest dobre z tej aukcji bo taśma się jednak lubi odklejać, a to wygląda porządnie. Takie coś powinno być dodawane wraz z systemem i naklejką. Dzięki.

Niektórzy producenci laptopów zabezpieczają naklejki w taki sposób (domyślili się że naklejka może się zetrzeć).

Ale ja kupowałem system osobno, więc tutaj producent laptopa nie ma nic do rzeczy bo nie mogli mi przykleić naklejki z Windowsem. :slight_smile: To Microsoft powinien dodawać takie coś wraz z naklejką bo nawet na kompach stacjonarnych by się przydało (na starym kompie z Windowsem XP ta naklejka mi się tak wybrzuszyła po środku i odstaje).

A jakbym miał BOX to też bym jej potem raczej nie przekleił jakby mi ktoś laptopa ukradł. :smiley:

W przypadku BOXa certyfikat COA jest naklejony na pudełku z tworzywa a klucz licencji znajduje się wewnątrz pudełka w formie wkładki papierowej z naklejką.

:roll: