Napęd czyta tanie DVD-R ale już nie drogie DVD-RW - Dlaczego?

To raczej są felerne,co nie zmienia faktu że napęd też się raczej sypie !

Mam dużo danych które sie wciąż zmieniają - każdą zmianę trzeba nagrywać (teksty, tłumaczenia, itp…) RW były idealne - były…

Pożycze komputer i sprawdze większa partie u mnie złych płyt - skasuje je na obcym kompie, nagram i ponownie spróbuje skopiowac dane na dysk. Jeśli będzie się to zachowywac tak samo - widać płyty

 

Co do nagrywarki to wiem że może powoli nie domagać ale R-ki wciąż działają!

Wiesz czym się różnią płyty typu R od RW ?

Nie rozumiem… R- jednorazówki, RW- wielo. Jest gdzies indziej haczyk w pytaniu?

Jeśli przyjąć że płyta fabryczna daje 100 procent odbicia światła lasera to R - daje 70 procent ,a RW - 30 procent.

To że czyta zwykłe płyty a nie chce cd-rw też może świadczyć o tym że laser niedomaga bo do odczytu rw potrzeba dokładniejszego lasera, warstwa która odbija światło w rw jest dużo słabsza. Tak gdzieś kiedyś czytałem.

edit.

@jasieczek :wink:

Aby uzyskać efekt wielokrotnego zapisu producent musi zastosować dużo kosztowniejszy proces produkcji .Stąd min wynika różnica w cenie !

Czyli może tak być że to jednak wina lasera bo RW są bardziej wymagające? - Rozumiem że wszystkie RW w tym też CD-RW?

Tak, ale my ci tego nie potwierdzimy, ani nie zaprzeczymy na odległość. Musisz sam przetestować i wyciągnąć wnioski.

W napędzie CD-DVD pracują dwa lasery o różnej długości fali świetlnej. Jeden obsługuje CD z dłuższą fala a drugi DVD z krótszą falą. Teoretycznie ten od CD powinien działać.Ale po drodze jest jeszcze optyka i z reguły to ona nawala.

Wieć wnioskując z tego co piszą wszyscy płyta DVD-RW jest inna od DVD-R a CD-RW inna od CD-R

Ten sam efekt występuje w sprzecie optycznym (aparaty,kamery,okulary )dlatego wielu producentów takiego sprzętu ponownie wraca do szklanej optyki co póżniej szumnie ogłasza

Więc poprawność mogę sprawdzic tylko na innym kompie - na większa skalę