Napęd czyta tanie DVD-R ale już nie drogie DVD-RW - Dlaczego?

(hałabała) #1

Od lat wszelkie pliki zgrywałem na jeden rodzaj płyt DVD. Czasem plusy, czasem minusy - jedna firma TDK. (Blue, Blue 2, Silvery, Redy) Płyty stosunkowo drogie (ok. 5zł / szt)

Ostatnio przy zgrywaniu większej ilości materiału okazało się że płyty padają jedna po drugiej - padło ok 100.

Mianowicie: Wkładam płytę do czytnika a ten nie rusza - nie jest tak jednak zawsze! (Dopiero jakby poruszenie szufladką pozwala ruszyć - dzieje sie to czasem równiez z płytami firmowymi)

Jeśli już ruszy to zazwyczaj długo odczytuje dane. Czasem odczyta, czasem zielony pasek idzie i idzie ale czasem w końcu napis brzmi - płyty brak.

Jeśli już coś odczyta i zapisze materiał na płytę a potem ja chcę ten materiał skopiowac na dysk - płyta się zacina.

O płyty dbam, na żadnej z nich nie ma rys, jeśli dotknę delikatnie przecieram, czyściłem też soczewkę - płytą czyszczącą i watką ze spirytusem.

Kilka płyt sprawdziłem na innym komputerze - tez się zacinały. Wszystkich jednak na innym nie sprawdzę - jest ich ok. 100.

I tutaj niespodzianka: Pośród tych wszystkich problemów z DVD-/+RW tdk, kupiłem najtańsze płyty OMEGA DVD+R i nagrałem ich ok. 60 sztuk. Wszystkie bezbłędnie! Wracam do TDK i znów to samo. Czasem TDKi nagrywam po raz drugi więc jak na taką klasę płyty RW to mała ilość!

Wina nagrywarki czy jednak płyt TDK? A jesli TDK to czy w takiej aż ilości nowych płyt? ??? ???

Firmware nowszego już nie ma,

nagrywam ZAWSZE! na najmniejszej prędkości - x4

Jak zmniejszyć obroty nagrywarki?

(pocolog) #2

Czy przypadkiem testowane płyty TDK nie pochodzą z jedej partii, kupione w jakimś cake 10szt 50szt? Możliwe że kupiłeś jakąś wadliwą serię. Płyty nawet jednego producenta często są z różnych fabryk.

(hałabała) #3

Tak - jedna duża partia - kupowałem ich ok 100 razem - tu racja!

(pocolog) #4

Więc na 80% obstawiam trefną partię. Kiedyś też kupiłem takiego cake x100 (innej firmy) i tylko jakieś 30 płyt nadawało się do odczytu.

edit.

Sprawdź czy jest oznaczenie fabryki gdzie zostały wyprodukowane i dla świętego spokoju unikaj ich na przyszłość :wink:

(hałabała) #5

W tej chwili zmieniam drogie RW na tanie R-ki ale moje pytanie jest też czy to nie wina również nagrywarki skoro czasem ma problemy z odczytem firmowych płyt (Tzw dopychanie szufladki by zalapał laser)

i czy może nie ma różnicy odczytu płyt DVD-R i RW??? może wszelkie RW sa u mnie popsute (Nie mam innych płyt RW niż TDK)

(Bowjan) #6

Sprawdż odczyt RW nagrywanych wcześniej z innej partii.

(hałabała) #7

Sprawdzałem to - różnie to bywa - na pewno jest lepiej ale też padają. Nie jedna za drugą ale jednak…

///

…wiecie - chciałbym wyeliminować co jest powodem bo jeśli mam teraz wyrzucić setki płyt za ok. 5 zł / szt to dochodzę do kosztów ok. 1000 zł Jak dla mnie - spooooroo!

(Bowjan) #8

A jak się zachowują płyty CD ?

(hałabała) #9

Dawno już ich nie używałem do zgrywania ale wczoraj kilka firmowych CD-Audio wkładałem do napędu. Nie każda załapywała jeśli delikatnie wsunąłem szufladę (musiałem pomóc szufladce docisnięciem)

(Bowjan) #10

Ile ma nagrywarka?

(hałabała) #11

komputer z nagrywarką - 4,5 roku

(Bowjan) #12

Prawdopodobnie czas na zmiane nagrywarki.

.

(hałabała) #13

ok, wiem że wszystko się starzeje ale czy to oznacza że po wymianie nagle cała seria wadliwych teraz płytek będzie dobra? (Bo jeśli R-ki są ok, a sprawdzone wadliwe RW - na pewno w ilości ok 10ciu tez są wadliwe na innym komputerze…)

(pocolog) #14

Zakładając że używasz nagrywarki ponadprzeciętnie bo kupujesz płyty na setki to nagrywarka może już dogorywać. Nagraj kilka tych płyt na innej nagrywarce. Mogło się też tak pechowo złożyć że i nagrywarka umiera i partia płyt pechowa :wink:

(Bowjan) #15

To może być zwykły zbieg okoliczności

(hałabała) #16

Nagrałem ok 10 u mnie wadliwych płyt na innym w miare nowym kompie - płyty nie działały jak u mnie.

///

W tej chwili testuje tez nagrania tak że nagrywam raz jedną płytę R (tanią) i RW (drogą) i zawsze wypada RW

(Bowjan) #17

Dociskanie szufladki wskazuje na zużycie mechaniczne tejże.

(hałabała) #18

Nie, nie - nagrałem je na innym kompie i na nim sprawdzałem - albo nie dawały sie nagrywać albo kopiować na dysk po nagraniu

(Bowjan) #19

Możesz je najwyżej nagrać ponownie na innej nagrywarce . Wtedy zależnie od efektu będziesz mógł ocenić z dużą dozą pewności co jest felerne .

(hałabała) #20

Tak robiłem. Ok 10 zachowywało sie tak samo. Wkrótce spróbuje na większej ilość które u mnie źle się zachowują. Mimo to na co stawiacie?

Tak tez robię - czyszczenie trwa ok 30 minut - po tym sprawdzam - to samo