Napęd czyta tanie DVD-R ale już nie drogie DVD-RW - Dlaczego?

Od lat wszelkie pliki zgrywałem na jeden rodzaj płyt DVD. Czasem plusy, czasem minusy - jedna firma TDK. (Blue, Blue 2, Silvery, Redy) Płyty stosunkowo drogie (ok. 5zł / szt)

Ostatnio przy zgrywaniu większej ilości materiału okazało się że płyty padają jedna po drugiej - padło ok 100.

Mianowicie: Wkładam płytę do czytnika a ten nie rusza - nie jest tak jednak zawsze! (Dopiero jakby poruszenie szufladką pozwala ruszyć - dzieje sie to czasem równiez z płytami firmowymi)

Jeśli już ruszy to zazwyczaj długo odczytuje dane. Czasem odczyta, czasem zielony pasek idzie i idzie ale czasem w końcu napis brzmi - płyty brak.

Jeśli już coś odczyta i zapisze materiał na płytę a potem ja chcę ten materiał skopiowac na dysk - płyta się zacina.

O płyty dbam, na żadnej z nich nie ma rys, jeśli dotknę delikatnie przecieram, czyściłem też soczewkę - płytą czyszczącą i watką ze spirytusem.

Kilka płyt sprawdziłem na innym komputerze - tez się zacinały. Wszystkich jednak na innym nie sprawdzę - jest ich ok. 100.

I tutaj niespodzianka: Pośród tych wszystkich problemów z DVD-/+RW tdk, kupiłem najtańsze płyty OMEGA DVD+R i nagrałem ich ok. 60 sztuk. Wszystkie bezbłędnie! Wracam do TDK i znów to samo. Czasem TDKi nagrywam po raz drugi więc jak na taką klasę płyty RW to mała ilość!

Wina nagrywarki czy jednak płyt TDK? A jesli TDK to czy w takiej aż ilości nowych płyt? ??? ???

Firmware nowszego już nie ma,

nagrywam ZAWSZE! na najmniejszej prędkości - x4

Jak zmniejszyć obroty nagrywarki?

Czy przypadkiem testowane płyty TDK nie pochodzą z jedej partii, kupione w jakimś cake 10szt 50szt? Możliwe że kupiłeś jakąś wadliwą serię. Płyty nawet jednego producenta często są z różnych fabryk.

Tak - jedna duża partia - kupowałem ich ok 100 razem - tu racja!

Więc na 80% obstawiam trefną partię. Kiedyś też kupiłem takiego cake x100 (innej firmy) i tylko jakieś 30 płyt nadawało się do odczytu.

edit.

Sprawdź czy jest oznaczenie fabryki gdzie zostały wyprodukowane i dla świętego spokoju unikaj ich na przyszłość :wink:

W tej chwili zmieniam drogie RW na tanie R-ki ale moje pytanie jest też czy to nie wina również nagrywarki skoro czasem ma problemy z odczytem firmowych płyt (Tzw dopychanie szufladki by zalapał laser)

 

i czy może nie ma różnicy odczytu płyt DVD-R i RW??? może wszelkie RW sa u mnie popsute (Nie mam innych płyt RW niż TDK)

Sprawdż odczyt RW nagrywanych wcześniej z innej partii.

Sprawdzałem to - różnie to bywa - na pewno jest lepiej ale też padają. Nie jedna za drugą ale jednak…

 

///

 

…wiecie - chciałbym wyeliminować co jest powodem bo jeśli mam teraz wyrzucić setki płyt za ok. 5 zł / szt to dochodzę do kosztów ok. 1000 zł Jak dla mnie - spooooroo!

A jak się zachowują płyty CD ?

Dawno już ich nie używałem do zgrywania ale wczoraj kilka firmowych CD-Audio wkładałem do napędu. Nie każda załapywała jeśli delikatnie wsunąłem szufladę (musiałem pomóc szufladce docisnięciem)

Ile ma nagrywarka?

komputer z nagrywarką - 4,5 roku

Prawdopodobnie czas na zmiane nagrywarki.

.

ok, wiem że wszystko się starzeje ale czy to oznacza że po wymianie nagle cała seria wadliwych teraz płytek będzie dobra? (Bo jeśli R-ki są ok, a sprawdzone wadliwe RW - na pewno w ilości ok 10ciu tez są wadliwe na innym komputerze…)

Zakładając że używasz nagrywarki ponadprzeciętnie bo kupujesz płyty na setki to nagrywarka może już dogorywać. Nagraj kilka tych płyt na innej nagrywarce. Mogło się też tak pechowo złożyć że i nagrywarka umiera i partia płyt pechowa :wink:

To może być zwykły zbieg okoliczności

Nagrałem ok 10 u mnie wadliwych płyt na innym w miare nowym kompie - płyty nie działały jak u mnie.

 

 

///

 

 

W tej chwili testuje tez nagrania tak że nagrywam raz jedną płytę R (tanią) i RW (drogą) i zawsze wypada RW

Dociskanie szufladki wskazuje na zużycie mechaniczne tejże.

Nie, nie - nagrałem je na innym kompie i na nim sprawdzałem - albo nie dawały sie nagrywać albo kopiować na dysk po nagraniu

Możesz je najwyżej nagrać ponownie na innej nagrywarce . Wtedy zależnie od efektu będziesz mógł ocenić z dużą dozą pewności co jest felerne .

Tak robiłem. Ok 10 zachowywało sie tak samo. Wkrótce spróbuje na większej ilość które u mnie źle się zachowują. Mimo to na co stawiacie?

Tak tez robię - czyszczenie trwa ok 30 minut - po tym sprawdzam - to samo