Napęd DVD nie działa oraz zniknął z okna "Mój komputer"

Siema!

 

Ostatnio z okna Mój Komputer zniknął mi napęd DVD (w moim przypadku oznaczony literką E). Gdy wkładam płytę do napędu to działa jak zawsze, ale w laptopie nic się nie dzieje. Poszukałem na stronach o tym i znalazłem coś z usuwaniem pliku UpperFilters ( czy jakoś tak) i LowerFilters, ale tych plików nie mam w odpowiednim katalogu. Mam tylko UpperFIlters, ale on jest w innym katalogu więc wolałem nie usuwać. Coś znalazłem też o usuwaniu kanału IDE, ale nie wiem który mam usunąć. Już pisze jakie mam:

-ATA Channel 0

-ATA Channel 1

-Standardowy kontroler Serial ATA AHCI 1.0.

 

Jakieś sugestie bo nic mi nie pomogło z tego co wyczytałem. 

 

PS. Kieszeń otwiera się normalnie i płyty się kręcą bo słychać szum i wibracje laptopa, ale płyt nie czyta.

Zobacz, czy napęd bootuje płyty, bo może uszkodzony?

Teraz (a właściwie wczoraj) chciałem zainstalować grę IHF Handball Challenge bo coś mnie wzięło na piłkę ręczną i ku mojemu zdziwieniu w Mój komputer pojawiła się stacja dysków z tym dyskiem, dało się ją otworzyć i nawet zainstalować. Gra wymaga płyty i po włożeniu płyty i uruchomieniu gry ze skrótu gra działa. Został tylko problem z tym że napędu nie widać i z brakiem autoodtwarzania. Coś też czytałem że napędu nie widać przez to że mam zaznaczone gdzieś ukrywanie nieużywanych napędów, ale odznaczyłem, zrestartowałem komputra ( :D) i dalej nic. Wiem że gdzieś autoodtwarzanie da się włączyć i wyłączyć, ale muszę poszukać.

 

A co dokładniej znaczy bootować płyty?

Raz piszesz, że widzi, dalej, że nie widzi - musisz się zastanowić?

 

 

Czyli, uruchamianie komputera z płyty CD/DVD np: jak do instalacji systemu operacyjnego.

 

Napęd ma być widoczny w:

  • mój komputer

  • menadżer urządzeń

 

Autoodtwarzanie Windows 7 - programy domyślne - zmień ustawienia funkcji autoodtwarzania i najlepiej użyj funkcji resetuj wszystkie domyślne i zapisz.

 

Problemy z napędem to:

  • to co pisałeś

  • napędy wirtualne

  • napęd zablokowany/ukryty przez program

  • inne

Miałem dysk wirtualny z DAEMON Tools Lite, ale go usunąłem. W Menedżerze urządzeń mam widoczną jedną stacje dysku:

 

bez-tytulu.jpg

No to masz tylko dysk, a brak napędu.

 

Spróbuj zainstalować te urządzenia niezainstalowane - PPM na urządzeniu i aktualizuj sterownik lub oprogramowanie i niech szuka  w internecie.

 

Jak znajdzie restart i zobacz.

A które dokładniej mam zainstalować? Zainstalowałem na tym zaznaczonym, ale powiedziało mi że ma najnowsze oprogramowanie sterownika i pod tym Stacja Dysków.

 

Inne urządzenia, spróbuj je zaktualizować, jak nie da rady zrób tak: PPM na tych dwóch urządzeniach i odinstaluj, restart systemu i zobacz w menadżerze, czy wszystko jest zainstalowane i jest napęd DVD.

Zrobiłem jak napisałeś, ale nie zaktualizowało mi sterowników, więc odinstalowałem, restart kompa, przy restarcie instalowało sterowniki, ale nie zainstalowało. Wszystko jest jak dawniej. W Inne urządzenia mam te dwa urządzenia też z wykrzyknikiem, i napęd się nie pojawił.

Dla tych niezainstalowanych urządzeń podasz identyfikatory sprzętowe - wzór link.

 

http://forum.dobreprogramy.pl/problem-zidentyfikowaniem-urzadzenia-pci-t552708.html

 

A w pierwszej kolejności, pytanie, czy napęd bootuje płyty, sprawdzałeś?

 

Jak bootuje, menadżer urządzeń i kontrolery IDE ATA i odinstaluj wszystko, restart i niech ponownie zainstaluje kontroler i sprawdź napęd.

Nie wiem jak mam sprawdzić z tym bootowaniem.

 

Z tym identyfikowaniem sprzętu to pierwsze: 

1.jpg
 

I drugie:

2.jpg

 

Masz płytę z systemem operacyjnym? jak masz wkładasz do napędu, uruchamiasz ponownie i klawisz funkcyjny wyboru napędów z reguły F12 (sprawdź) i uruchamiasz laptopa z płyty - NIE instalujesz systemu.

 

lub nagraj sobie Memtest86 przyda Ci się i zrób tak samo.

 

Instrukcja obsługi programu Memtest86+ - Sprawdzanie pamięci RAM : Hotfix - Portal komputerowy, aktualności, porady

 

 

Oba identyfikatory są takie same? Każdy identyfikator zaznacz cały, kopiuj i tu wklej.

 

 

To zrobiłeś?

 

 

 

I podaj typ tego laptopa, to wygląda na czytnik kart.

 

 

Spróbujesz ten sterownik:

 

http://download.lenovo.com/ibmdl/pub/pc/pccbbs/mobiles/52fl08ww.exe

 

Ściągniesz i PPM na nim i właściwości i uruchomisz go w zgodności z Vistą i jako administrator.

Model laptopa: Lenovo 3000 G530. Chyba o to Chi chodziłi :wink: Odinstalować i zrestartować system, tak? Jak cuś to mam Win 7 już :smiley:

 

Wszystko masz napisane.

 

Tak