Naped dvd - ram

Niedawno zakupilem notebooka i mam problemy ze stacja dvd ram. Zadna plyta nie chce sie wczytac czasem przy czytaniu plyty system sie zawiesi i musze restartowac. \nie wiem co jest grane z tym napedem.

Oto jego peln nazwa:

HL - DT ST DVDRAM GSA - T2 N ATA Device

szukalem sterownikow na google ale nie moglem znalesc ;/

bardzo prosze o pomoc

Sterowniki raczej nie są potrzebne do napędu DVD. Poszukaj lepiej najnowszego BIOS-u do nagrywarki. http://www.cdrinfo.pl/hardware/LG

Kiedyś też miałem cyrki z napędem i aktualizacja BIOS-u pomogła. Napisz, czy nie kombinowałeś już z wgrywaniem BIOS-u do napędu? Może coś sknociłeś… :expressionless:

Jeszcze raz dokładnie sprawdź model nagrywarki w “menadżer urządzeń”. To ważne! :slight_smile:

Możesz jeszcze w Menadżerze Urządzeń w kontrolerach IDE odinstalować kanał, do którego podłączony jest napęd. Resetujesz kompa i czekasz, aż Windows zainstaluje je na nowo.

W Menu start->Uruchom, wpisz regedit:

Znajdź klucz

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Klucz {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} nie rozwijaj tylko zaznacz .Po prawej stronie

będą wpisy, w których zlokalizuj klucze UpperFilters oraz LowerFilters i je usuń. Przed usunięciem, sprawdź, czy jesteś w dobrym miejscu. Włącz komputer na nowo

Wgraj, jak WSJD pisał, nowy firmware :arrow: Klik

Możesz kombinować z ASPI: http://www.instalki.pl/programy/downloa … Driver.php

(musisz zrobić plik wsadowy z wywołaniem programu i argumentem dla Twojego systemu).

Znalazłem ten klucz co podałeś ale nie ma w nim kluczy UpperFilters ani LowerFilters, co do biosu to w nim nie grzebałem. Szukałem na tej stronce co podał WSJD ale nie moge znaleść nowego biosu moja nagrywara ma taka nazwe jak podałem wyżej.

screen:

ccccuc4.th.jpg

awars , wystąpienie tego podklucza nie jest jedno popatrz dobrze,upewnij się, że wartość danych podklucza Domyślna(Default) to DVD/CD-ROM, a wartość danych podklucza Class to CDROM.

271abecce00eec7em.jpg

Ale tylko w jednym miejscu można tak bezkarnie skasować.

Łukash, wszedłem tak jak miałeś tam podane i jest wszystko tak jak u ciebie tylko nie ma tam właśnie tego upperfilter i lowerfilter ;/

Spójrzcie:

filterslolqf6.th.jpg

Panowie, uważajcie co kasujecie, bo potem może być problem. Radzę zrobić najpierw kopię rejestru.

Tu możecie:

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

w innych nie radzę.

Tak usuwać to ja już wiem gdzie tylko problem w tym że tego tam nie ma zobaczcie na screen co dałem wyżej

próbowałeś z menadżerem urządzeń jak napisał cosik_ktosik , ? a nie ma w menadżerze urządzeń jakiegoś wykrzyknika przy napędzie?

dobra mam te kanały IDE dam wam screena bo nie chce nic sknocic

kanalidejd5.th.jpg

wydaje mi sie ze usunąc powinienem ten drugi. Usunąc sterownik czy kliknąc ppm i odinstaluj?

chciałbym Ci pomóc ale sam nie wiem,poczekaj aż odpisze cosik_ktosik , on powinien wiedzieć.

awars , Usuń ten, który zaznaczyłeś. Masz tylko jeden kanał IDE. Potem zrestartuj komputer. Wndows ponownie go zainstaluje.

Tak zrobiem to i nadal ■■■■ ;/

może ten bios co mówił wsjd trzeba wgrać nowy, tylko ja go nie umiem znaleść

Też nie mogę tego firmwareu znaleźć.

A spróbuj przeinstalować aspii: Mini-przewodnik

albo nero aspi: http://www.cdrinfo.pl/download/2031074712

faktycznie z tym firmwarem hece nie ma go nigdzie,spróbuj jeszcze przez Everesta znaleźć -jest opcja Firmware download i może przeniesie cię na jakąś magiczna stronkę .

Zainstaluj TEMPRO - oprogramowanie Toshiby, które sprawdza wszystkie dostępne sterowniki (włącznie z BIOS i firmware).

Sterowniki Toshiby dla Vista

Jeśli możesz, daj screen z Menadżera urządzeń z rozwiniętą zakładką “Stacje dysków CD-ROM/DVD”

Bo w tym modelu, co podałeś, jest odstęp w nazwie (T2 N zamiast np. T21N). Zauważ, że na stronie, którą podałem wszystkie nagrywarki nie mają odstępu w nazwie modelu. Może zrobiłeś mały błąd. Znalazłem firmware do modelu GSA-T21N. Może to akurat ten. Jednak daj na forum najpierw wspomniany screen. :slight_smile:

Oj przepraszam jest to HL - DT ST DVDRAM GSA - T20N ATA Device

tylko jedno jest bardzo śmieszne przed chwilą patrzałem i było t20N, a teraz patrze i jest T2 N

■■■?

Spostrzegawczy jestem :smiley:

Pobierz najlepiej program Everest i w nim zobacz jeszcze model swojej nagrywarki. Kolejno zakładki: Komputer - Podsumowanie (Stacja dysków optycznych)

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … +4.50.1330

Wtedy upewnisz się, czy zgadza się i będzie można znaleźć firmware. :slight_smile: