Naped dvd - ram

(Adrianzmyslony) #1

Niedawno zakupilem notebooka i mam problemy ze stacja dvd ram. Zadna plyta nie chce sie wczytac czasem przy czytaniu plyty system sie zawiesi i musze restartowac. \nie wiem co jest grane z tym napedem.

Oto jego peln nazwa:

HL - DT ST DVDRAM GSA - T2 N ATA Device

szukalem sterownikow na google ale nie moglem znalesc ;/

bardzo prosze o pomoc

(WSJD) #2

Sterowniki raczej nie są potrzebne do napędu DVD. Poszukaj lepiej najnowszego BIOS-u do nagrywarki. http://www.cdrinfo.pl/hardware/LG

Kiedyś też miałem cyrki z napędem i aktualizacja BIOS-u pomogła. Napisz, czy nie kombinowałeś już z wgrywaniem BIOS-u do napędu? Może coś sknociłeś... :expressionless:

Jeszcze raz dokładnie sprawdź model nagrywarki w "menadżer urządzeń". To ważne! :slight_smile:

(Cosik Ktosik) #3

Możesz jeszcze w Menadżerze Urządzeń w kontrolerach IDE odinstalować kanał, do którego podłączony jest napęd. Resetujesz kompa i czekasz, aż Windows zainstaluje je na nowo.

W Menu start->Uruchom, wpisz regedit:

Znajdź klucz

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Klucz {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} nie rozwijaj tylko zaznacz .Po prawej stronie

będą wpisy, w których zlokalizuj klucze UpperFilters oraz LowerFilters i je usuń. Przed usunięciem, sprawdź, czy jesteś w dobrym miejscu. Włącz komputer na nowo

Wgraj, jak WSJD pisał, nowy firmware :arrow: Klik

Możesz kombinować z ASPI: http://www.instalki.pl/programy/downloa ... Driver.php

(musisz zrobić plik wsadowy z wywołaniem programu i argumentem dla Twojego systemu).

(Adrianzmyslony) #4

Znalazłem ten klucz co podałeś ale nie ma w nim kluczy UpperFilters ani LowerFilters, co do biosu to w nim nie grzebałem. Szukałem na tej stronce co podał WSJD ale nie moge znaleść nowego biosu moja nagrywara ma taka nazwe jak podałem wyżej.

screen:

ccccuc4.th.jpg

(Łukash) #5

awars , wystąpienie tego podklucza nie jest jedno popatrz dobrze,upewnij się, że wartość danych podklucza Domyślna(Default) to DVD/CD-ROM, a wartość danych podklucza Class to CDROM.

271abecce00eec7em.jpg

(Cosik Ktosik) #6

Ale tylko w jednym miejscu można tak bezkarnie skasować.

(Adrianzmyslony) #7

Łukash, wszedłem tak jak miałeś tam podane i jest wszystko tak jak u ciebie tylko nie ma tam właśnie tego upperfilter i lowerfilter ;/

Spójrzcie:

filterslolqf6.th.jpg

(Cosik Ktosik) #8

Panowie, uważajcie co kasujecie, bo potem może być problem. Radzę zrobić najpierw kopię rejestru.

Tu możecie:

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

w innych nie radzę.

(Adrianzmyslony) #9

Tak usuwać to ja już wiem gdzie tylko problem w tym że tego tam nie ma zobaczcie na screen co dałem wyżej

(Łukash) #10

próbowałeś z menadżerem urządzeń jak napisał cosik_ktosik , ? a nie ma w menadżerze urządzeń jakiegoś wykrzyknika przy napędzie?

(Adrianzmyslony) #11

dobra mam te kanały IDE dam wam screena bo nie chce nic sknocic

kanalidejd5.th.jpg

wydaje mi sie ze usunąc powinienem ten drugi. Usunąc sterownik czy kliknąc ppm i odinstaluj?

(Łukash) #12

chciałbym Ci pomóc ale sam nie wiem,poczekaj aż odpisze cosik_ktosik , on powinien wiedzieć.

(Cosik Ktosik) #13

awars , Usuń ten, który zaznaczyłeś. Masz tylko jeden kanał IDE. Potem zrestartuj komputer. Wndows ponownie go zainstaluje.

(Adrianzmyslony) #14

Tak zrobiem to i nadal dupa ;/

może ten bios co mówił wsjd trzeba wgrać nowy, tylko ja go nie umiem znaleść

(Cosik Ktosik) #15

Też nie mogę tego firmwareu znaleźć.

A spróbuj przeinstalować aspii: Mini-przewodnik

albo nero aspi: http://www.cdrinfo.pl/download/2031074712

(Łukash) #16

faktycznie z tym firmwarem hece nie ma go nigdzie,spróbuj jeszcze przez Everesta znaleźć -jest opcja Firmware download i może przeniesie cię na jakąś magiczna stronkę .

(Tymczasowy) #17

Zainstaluj TEMPRO - oprogramowanie Toshiby, które sprawdza wszystkie dostępne sterowniki (włącznie z BIOS i firmware).

Sterowniki Toshiby dla Vista

(WSJD) #18

Jeśli możesz, daj screen z Menadżera urządzeń z rozwiniętą zakładką "Stacje dysków CD-ROM/DVD"

Bo w tym modelu, co podałeś, jest odstęp w nazwie (T2 N zamiast np. T21N). Zauważ, że na stronie, którą podałem wszystkie nagrywarki nie mają odstępu w nazwie modelu. Może zrobiłeś mały błąd. Znalazłem firmware do modelu GSA-T21N. Może to akurat ten. Jednak daj na forum najpierw wspomniany screen. :slight_smile:

(Adrianzmyslony) #19

Oj przepraszam jest to HL - DT ST DVDRAM GSA - T20N ATA Device

tylko jedno jest bardzo śmieszne przed chwilą patrzałem i było t20N, a teraz patrze i jest T2 N

wtf?

(WSJD) #20

Spostrzegawczy jestem :smiley:

Pobierz najlepiej program Everest i w nim zobacz jeszcze model swojej nagrywarki. Kolejno zakładki: Komputer - Podsumowanie (Stacja dysków optycznych)

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... +4.50.1330

Wtedy upewnisz się, czy zgadza się i będzie można znaleźć firmware. :slight_smile: