Napęd nie chce działać

Pomóżcie mi mój problem jest taki że jak wkładam jakąś płytę do komputera to nie chce sie odtworzyć i tylko tak piszczy co klika razy: wwzzzzzzzzzzu wzzzzzzzzzzu i komputer gaśnie po prostu się wyłącza co jest przyczyną problemu

to mój komputer:

System:

Microsoft Windows XP

Professional

Wersja 2002

Dodatek Service Pack 3

Komputer:

AMD Sempron Processor 2800+

1.60 GHz, 768 MB RAM

Rozszerzenie adresu fizycznego

Ps: Powiedzcie mi też czy pójdzie mi gra Symulator Farmy 2011?

Co do gry to podaję jej wymagania co do komputera :

* System operacyjny: Windows XP/Vista/7

* Procesor: Intel lub AMD taktowany zegarem 2 GHz

* Karta graficzna: GeForce 6800, ATI Radeon X850, S3 Chrome 430 GT lub lepsza

* RAM: 1 GB

* HDD: 1 GB

to ja wiem powiedz mi czemu nie chce mi płyt odtwarzać w kompie?

Wejdź na stronę : http://support.microsoft.com/mats/cd_dvd_drive_problems tam jest wszystko opisane co zrobić

Chłopak pisze, że napęd mu piszczy, nie umiesz czytać? Po co dajesz mu link, w którym nie ma rozwiązania jego problemu?

Hej,

Na 99% jest to wina słabego lub umierającego zasilacza. Podaj dokładnie jakiej mocy to zasilacz, a także dokłądny model i producenta. Ile napędów i dysków masz podłączonych do komputera??

Co do gry nie podałeś najważniejszego - jaką posiadasz kartę grafiki.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam,

Czy pisząc “jakąś płytę” masz na myśli dowolną w sensie jakąkolwiek? Czy płytki audio też nie widzi (też się wyłącza)? Czy wcześniej nie miałeś sytuacji, że od jednej, dwóch płyt nie czytał, ale przeszedłeś nad tym do porządku dziennego?

Czy ostatnio miałeś jakieś przepięcia w sieci elektrycznej (w domu, na osiedlu)?

Z opisu dźwięków i zachowania ja bym diagnozował, że padła elektronika napędu.

Spróbuj (o ile masz możliwość) wyjąć napęd i podłączyć go do innego kompa (np. u kolegi) - czy się będzie zachowywał identycznie. Jeżeli tak to masz pewność, że padł Ci napęd. Koszt nowego to od 80 zł w górę.

Jeżeli na innym kompie jest dobrze to zrób drugi test i podłącz dobry napęd (np. pożycz od kolegi) - jeżeli ten napęd będzie Ci restartował/wyłączał kompa to problem leży po stronie samego kompa. Wtedy trzeba przetestować oddzielnie zasilanie i oddzielnie płytę główną.

Powodzenia.

Temat mnie zainteresował i sam czekam na wyniki.

Od pewnego czasu mam podobny efekt, choć ostatnio robiłem obraz płyty CD (prawie ich nie używam) i całość działała prawidłowo. Zwykle system “wisi” już po paru sekundach przy użyciu płyty DVD i zwykle robi się czarny ekran, choć system nigdy się tak nie zachowywał. Czasem napęd potrafi przeczytać połowę płyty (wtedy jakby zbyt szybko się rozpędzał i wtedy całość pada), ale zdarzyło się też, że wystarczyło dokonać próby otwarcia płyty. Nie ma możliwości przewidzieć kiedy wszystko się posypie.

Przydało by się znaleźć jakieś wyjaśnienie problemu, choć liczę się z możliwością dokonania nowego zakupu. Napęd DVD nie ma jeszcze 2 lat, a przy tym starałem się go w miarę możliwości oszczędzać. Pozostałe elementy sprzętu są w 100% sprawne, łącznie z byle jakim zasilaczem, z którego korzystam już parę ładnych lat.

Po prostu żandej płyty nie chce odtwarzać a i moja karta graficzna to Nvidia Geforce 8400+ GS

Ps: powiedzcie czy wejdzie mi symulator farmy 2011 i co z tym napędem?

Ciekawe co karta graficzna ma wspólnego z napędem?

A po drugie zrobiłeś sprawdzenia, o których pisałem 3 posty wyżej?

Pozdrawiam

Hej,

Karta powyżej wymagań, ale procesor taktowany niższym zegarem oraz nieco mniej RAM’u niż w wymaganiach. Ogólnie gra powinna pójść, ale może nie do końca działać płynnie. Najwyżej konieczne będzie zmniejszenie rozdzielczości i poziomu szczegółów.

A odpowiedziałeś na kwestie, o które byłeś pytany?? Nie dziw się, że brak konkretnej odpowiedzi, jeśli nie chcesz - że tak powiem - współpracować. Niestety to nie jest forum wróżek. [-X Dla przypomnienia:

:arrow: Podaj dokładnie jakiej mocy to zasilacz, a także dokładny model i producenta. Ile napędów i dysków masz podłączonych do komputera??

:arrow: Kilka pytań jest też w pierwszym poście opat’a - wypadałoby na nie odpowiedzieć.

Właśnie sam wskazałeś na źródło błędu. Gdy napęd się rozpędza, zwiększa się jego zapotrzebowanie na energię - zasilacz nie daje rady dostarczyć mocy, więc podnosi napięcie - a zbyt wysoki jego poziom powoduje reset komputera.

Kolega pisał o dwóch rzeczach - o błędnie działającym napędzie oraz o możliwości uruchomienia jednej z gier. A do sprawdzenia tego drugiego potrzebny jest konfing komputera - czyli między innymi karta. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

No cóż, niektórzy ludzie lubią przyczepiać się do zasilaczy i spotykałem się już z częstym wieszaniem psów na tanie produkty. W czasie wypalania płyty jest jeszcze większy pobór mocy, a tu akurat działa wszystko prawidłowo. Przynajmniej w teorii, bo nie mogę już sprawdzić takiej płyty. Chodzi głównie o to, że w tym samym czasie mogę sobie robić na kompie co mi się tylko podoba, a często w tle działają mi “pamięciożerne” programy, czasem nawet sporo obciążające system.

Może teraz doczepię się do szczegółu, bo nigdy tego nie mierzyłem, ale zgodnie z prawami elektrotechniki przeciążenie źródła mocy powoduje raczej spadek napięcia, a nie jego wzrost…

zacina-sie-komp-kiedy-gram-t430879.html

Tak z ciekawości - podaj napięcia z BIOSu i ewentualne i Everesta.

Podaj konkretnie co masz podłączone do kompa(np. czy kilka dysków, napędów itp.).

Dysk ATA czy SATA?

Hej,

Wiesz, to przychodzi z wiekiem i jest zależne od ilości komputerów, w których konieczna była wymiana tego podzespołu. Oczywiście wcale to nie oznacza, że niemarkowy zasilacz od razu jest skazany na klęskę.

A wypalasz płytę z maksymalną prędkością?? Jeśli nie - spróbuj. Pewnie się wyłączy. Przyrost poboru mocy w przypadku przestawienia układu optycznego z odczytu na zapis nie jest duży; natomiast jest zdecydowana różnica między poborem mocy przy obrotach 4x, a 50x. Zresztą można to łatwo sprawdzić. Zainstaluj program Nero DriveSpeed v3.00 PL i ogranicz możliwość rozpędzania się napędu. W czasie odczytu płyt będzie problem czy nie??

Jak zapewne wiesz moc to iloczyn napięcia i natężenia prądu. Ten drugi z parametrów jest ważniejszy, gdyż decyduje o możliwościach zasilenia zestawu, napięcia są bowiem z góry określone w specyfikacji ATX. Jeśli na poszczególnych liniach nie ma już możliwości wyciągnięcia większego natężenia prądu, w celu dostarczenia dodatkowej, brakującej mocy zasilacz może zwiększyć napięcie, przez co moc wzrasta. Niestety przekroczenie bezpiecznych wartości napięć może powodować resety płyty głównej. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus