Napęd nie czyta płyt

Witam. Mój komputer jest mocno zamulony, dlatego chciałem strzelić formata. Dane chciałem nagrać na płyty, ale nie mogę;/ Komputer nie widzi ani czystych, ani nagranych płyt, żadnych. Gdy wkładam nagraną płytę napęd zachowuje się normalnie: światełko miga, a płytka się kręci. Tylko na komputerze brak reakcji, a w “mój komputer”, klikając na stacja dysków dvd pokazuje się komunikat o włożeniu płyty.

Nie jest to moim zdaniem żadne uszkodzenie techniczne. Myślę że coś jest nie tak z oprogramowaniem. Proszę o pomoc.

PS: Co trzeba zrobić żeby odpalić płytę z windowsem w biosie? Wiem że trzeba nacisnąć delete i coś tam ustawić, ale co?

Moim zdaniem masz uszkodzony napęd.

Płyty z Windowsem nie uruchamia się w biosie. W biosie należy jedynie ustawić bootawanie z napędu optycznego.

Taka sytuacja się zdarzała, i wtedy format pomagał. Założyłbym się, że teraz też by pomógł. Nie mam jednak w tej chwili żadnego nośnika oprócz płyt i muszę kilkanaście giga nagrać;/

Proszę więc o szukanie jakiś innych przyczyn i wskazywanie jakichś rozwiązań.

PS: Możesz mi powiedzieć dokładnie co i jak trzeba ustawić żeby uaktywnić ten rozruch z dysku cd, a nie żeby mi się windows odpalał?

Format to nie jest dobre rozwiązanie. Jeśli uważasz, że sprzęt jest w porządku, a problem tkwi w softwarze, to spróbuj przywrócić system z dnia kiedy jeszcze napęd działał dobrze. Wejdź w start->programy->akcesoria->narzędzia systemowe->przywracanie systemu i wybierz odpowiedni punkt.

Niestety to nic nie pomogło. Nie wiem co się przywróciło, bo na pulpicie mam wszystko to samo tylko tapeta się zmieniła na windowsowską, a ikony poukładały. Macie inne pomysły?

żeby bootował z cd win w biosie musisz ustawić first boot device i cd rom tam musi być wtedy pójdzie. co do napędu miałem to samo z napędem dvd sprawdzałem a innym kompie i nic. po prostu się wysłużył

Mój nie miał prawa się wysłużyć bo jest prawie nowy:) Czy Windows Vista też odpali z biosa?

zapytaj kogoś bardziej obeznanego bo z vistą nie mialem do czynienia

Nośniki z Windows Vista są oczywiście bootowalne.

W menadżerze urządzeń usuń napędy CD, następnie reset kompa. Podczas startu system odszuka sam napędy i je zainstaluje od nowa. Czasami to pomaga.

Dodane 27.04.2009 (Pn) 22:20

Windows nie odpala z biosu. W biosie możesz ustawić to czy ma bootować z napedów CD/DVD oraz kolejność w jakiej ma przeglądać napędy w celu wystartowania. Chwile po włączeniu kompa też możesz wybrać źródło (napęd) z którego startuje system.