Napęd nie czyta płyt


(Annnka93) #1

Witam, mam problem z napędem, mianowicie, gdy wkładam płytę to zupełnie nic się nie dzieje...jeszcze niedawno normalnie nagrywałam płytę, a teraz nic.. zero rekacji. zupełnie nie wiem co się dzieje...

szukałam podobnych problemów na forum, ale chodzi o to, ze w sumie problem wystąpił nagle.. i nie wiem co jest jego przyczyną..

pomocy...:frowning:


(Marmarczyk) #2

Sprawa mechaniczna - moze sie odczepil w obudowie?


(Annnka93) #3

nic nie ruszałam.. dodam ze komputer jest nowy.. może z tydzień ma


(Łukash) #4

Czy płyty nie są w ogóle wykrywane ,tzn w oknie Komputer nie ma ikonki płyty w napędzie i czy nie da się ,eksplorować zawartości płyty (prawy > eksploruj)

Sprawdź w Menu Start wpisz: menedżer urządzeń > uruchom > stacje cdrom > czy przy Twoim CD-ROM nie ma jakiegoś wykrzyknika ,jak jest > prawy myszki > właściwości i będzie kod błędu ,podaj ten kod.


(Annnka93) #5

w ogóle nie ma ikonki. nic sie nie pojawia.. a jeszcze z godzine temu normalnie otwierało się przez autoodtwarzanie.


(Łukash) #6

Sprawdzałaś w menedżerze urządzeń czy nie ma wykrzyknika ?


(Annnka93) #7

.....nie wiem czy ja to zle sprawdzam czy jak.. ale nie widać urządzenia.

jak chce to zrobić przez uruchom.. to są tylko dyski twarde.. a nie cdrom

+screen z menedżera: http://i.imgur.com/EpAgC.png

-- Dodane 30.12.2010 (Cz) 17:23 --

sprawdze te kable....


(Longhorn2009) #8

Być może działanie jakiegoś programu spowodowało tą usterke, jak instalowałaś coś ostatnio to skorzystaj z przywracania systemu.

Żeby sprawdzić czy mechanicznie napęd działa wystarczy uruchomić jakąś płytę startującą (bootowalną) np. z Windowsem, Linkusem, programami narzędziowymi typu GParted, Hirrens, Acronis itp. Jak napęd wtedy zadziała to winny jest system. Wcześniej można też wejść do BIOSu i zobaczyć czy napęd jest widziany w nim.

W samym systemie prostym sposobem na sprawdzenie czy napęd w ogóle działa jest włożenie dowolnej płyty i obserwacja kontrolki napędu, jak zaświeci się chwilę po włożeniu płytki to jest ok. Tyle że ten sposób nie jest pewny w na 100proc.


(Annnka93) #9

wczoraj instalowalam i odinstalowałam DAEMON Tools Lite... może to przez to..


(Longhorn2009) #10

Oo to może być przyczyną, wirtualny napęd czyli ten daemon może kolidować z tym fizycznym szczególnie na Siódemce. Skorzystaj z przywracania systemu i przywróć system sprzed momentu zainstalowania tego Daemona. Nie mam aktualnie Win7 pod ręką ale jak wpiszesz w menu start przywracanie to myślę wyskoczy narzędzie przywracania systemu.


(Annnka93) #11

zrobiłam przywracanie.. wyskoczylo ze może być błąd i nie do końca sie przywrócilo, wiec zrobie jeszcze raz z wyłączonym antyvirem. +jak włożylam płytke z nero... to niby ją "zauważył" ale nie przez autoodtwarzanie tylko przez mój komputer.. a innej już nie


(Longhorn2009) #12

To jak nie zrobiłaś to zrób jeszcze raz przywracanie systemu, albo możesz spróbować wybrać wcześniejszy punkt lub przywrócić z trybu awaryjnego (F8 przy starcie systemu).


(Annnka93) #13

....tym razem przy włożeniu płyty przez chwile była ona widziana[w moim komp.]a przy otwarciu pojawil sie komunikat:

-screen


(Longhorn2009) #14

W menadżerze urządzeń są jakieś pytajniki żółte lub wykrzykniki? Jak są to odinstaluj napęd i po restarcie automatycznie się zainstaluje.


(Annnka93) #15

nic nie ma.. .

-screen


(Longhorn2009) #16

System przywróciłaś z jakiegoś punktu sprzed istalacji Daemona?


(Annnka93) #17

kable są ok.. a płyt dalej nie czyta.

-- Dodane 30.12.2010 (Cz) 21:28 --

tak, system przywrócilam do paru dni przed daemonem.


(Łukash) #18

Menedżer urządzeń rozwiń : Kontrolery IDE/ATA/ATAPI > klikając prawym myszki na KANAŁ IDE i wybierając właściwości zlokalizuj kanał pod który podpięty jest CD-ROM ,poznasz to po zakładce Ustawienia zaawansowane ,będzie ( o ile będzie ) info które wygląda mniej więcej tak:

Przechwytywanie_____.JPG

Typ urządzenia CD-ROM. Jak zlokalizujesz kanał CD-ROM kliknij prawym myszki i z menu wybierz- Aktualizuj oprogramowanie sterownika ,niech system wyszuka w sieci .Jak to nic nie da wybierz Odinstaluj restart systemu po restarcie nastąpi ponowna instalacja kanału i CD-ROM.


(Annnka93) #19

u mnie to wygląda tak : http://i.imgur.com/WhbDm.png


(Łukash) #20

Nic nie rób .

Sprawdź co mają we właściwościach oraz wykonaj zrzuty ekranu właściwości/zaawansowane ATA 0 i ATA 1 i daj linki.