Napęd optyczny a odtwarzacz DVD

(Andrzej Domagala1961) #1

Witam,

Mam dość nietypowe pytanie i być może będzie ono przez wielu z Was wyśmiane, ale cóż, warto spróbować.

Siostrzenica nagrała mi kilka płyt, ale żadnej z nich nie widzi mój napęd. (Laptop Acer Aspire 5732ZG) Wytłumaczyła, że może to z powodu, że może nie czytać płyt nagranych tą prędkością. Dzieje się tak jedynie z płytami nagranymi, orygonały działają, a te wkładam, sprzęt trochę pobuczy i zachowuje się, jakby nie widział płyty.

Mój odtwarzacz DVD natomiast widzi pliki na płycie, ale nie odtworzy formatu rmvb, a na laptopie mi wgrała jakieś kodeki, które odtworzą.

Moje pytanie jest więc następujące - czy da się podłączyć jakoś do komputera zwykły odtwarzacz DVD jako napęd optyczny? Albo może macie jakiś pomysł, żeby ten wbudowany odczytał płytę?

(Witkacy75) #2

Witam.

Nie ma nietypowych pytań, są tylko nietypowe odpowiedzi :wink:

Co do pytania ;

Przy nagrywaniu zakończ płytę (jeśli używasz NERO wyłącz opcję: "pozwól na pózniejsze dodanie plików").

Prędkość nagrywania raczej nic do tego nie ma. Współczesne napędy (nawet w laptopach) aż tak się nie różnią i czytają wszystkie prędkości.

Albo zmień rodzaj płytek z plusa na minus lub odwrotnie. Używaj płyt lepszej jakości itp. itd.

(Andrzej Domagala1961) #3

Płytki są nagrane bez opcji multisesyjności, dlatego nie mamy już pomysłu co z nimi zrobić. Nie wiesz, czy rzeczywiście nie dałoby się podłączyć zwykłego DVD do laptopa, albo żeby po prostu odtwarzacz korzystał z kodeków komputera?

(Witkacy75) #4

Jeśli lapi ma kilka lat, a napęd był (jest!) intensywnie wykorzystywany to może po prostu zużył się?

Sprawdz te nagrane płytki na innym kompie/lapku/napędzie.

(Andrzej Domagala1961) #5

Na PC działają, na tym, na którym były nagrane. Do innego nie mam dostępu. Do tego dvd je czyta, tylko nie może odtworzyć bez kodeków.

Laptop kupiony ok. 3 miesięcy temu, napęd nie był jakoś strasznie często używany.

(Cedar) #6

Napęd DVD w komputerze (laptopie) zajmuje się tylko odczytem pliku a nie zajmuje się odtwarzaniem tego co na tej płycie - tym zajmuje się procesor i karta graficzna uzbrojona w odpowiednie oprogramowanie i kodeki. Brak kodeków nie spowoduje braku możliwości odczytania zawartości nagranych plików tylko komputer nie będzie umiał ich odtworzyć.

Nie da się.

Mogą być różne przyczyny - np. kiepskiej jakości nośnik (płyta) DVD, zabrudzony napęd (i w takim używanym 3 miesiące to się zdarza) lub płyta nie została zamknięta (najmniej prawdopodobne skoro DVD stacjonarne pliki widzi)

(scripter1) #7

Jedrula61 , na jakich płytach masz to nagrane DVD+R czy DVD-R?

Jeśli masz starego lapka to jego napęd może nie czytać płyt DVD+R, witkacz już o tym wspomniał ale nie napisałeś czy sprawdziłeś ten trop.

(Slodziakpila) #8

ja mam acera 5315 i miałem kiedys podobną systuację. na DVD normalnie czytal pliki a w lapku uparcie pokazywał ze plyta jest pusta. Nic nie wymyśliłem. Nie wiem dlaczego tak było. w lapku mam naped gsa t40n firmy LG

(Witkacy75) #9

To niedobrze. Być może napęd, na którym nagrywasz jest uszkodzony, a Twój w lapku zupełnie sprawny.

Zapodaj te płytki znajomemu, aby się upewnić czy u niego czyta, czy też nie.

(Andrzej Domagala1961) #10

Wśród tych nagranych płyt są i DVD+R, i DVD-R. Napęd powinien odtwarzać wg specyfikacji DVD+R i -R.

Z tymi jest tak, że nie tyle pokazuje, że płyta jest pusta, co po prostu jej nie widzi "Włóż dysk do stacji dysków".

(Witkacy75) #11

Czytałeś mojego poprzedniego posta?

Sprawdz te płytki na innym napędzie i napisz jak jest (czyta, czy nie ; widzi, czy nie widzi)

Żyjemy w 21 wieku, musisz mieć choćby sąsiada z komputerem albo kumpla z pracy.

(Andrzej Domagala1961) #12

Biurowy PC czyta. Może to kwestia tego, że te inne komputery miały nagrywarkę, a w moim jest tylko odtwarzacz? Ma to jakieś znaczenie?

(Witkacy75) #13

Czyli, jak dobrze rozumiem, masz napęd typu Combo, który czyta DVD ale nagrywa tylko CD. Abo to jest TYLKO odtwarzacz DVD.

Teoretycznie powinien odczytać każdą płytkę DVD. Choć może mieć problem z płytami typu DVD +/-R/RW DL.

Jeśli te feralne płytki są typu DL (podwójna gęstość; dwuwarstwowe) a Twój napęd ich nie czyta to pozostaje zmienić napęd na nowy albo zmienić płyty, na których nagrywasz (na takie, które Twój napęd "zobaczy").

(Andrzej Domagala1961) #14

To nie płyty double layer, tylko zwykłe 4,7 GB.

(Witkacy75) #15

Czyli masz coś nie tak z Twoim napędem DVD.

Możesz spróbować przywrócić domyślnie wszystkie opcje w programach domyśnych, dotyczących Autoodtwarzania.

Jeśli to nie pomoże to albo wymienisz napęd, albo nagrywaj na innych płytkach.

Jeśli był nowy i masz gwarancję reklamuj u sprzedawcy.