Napęd optyczny a odtwarzacz DVD

Witam,

Mam dość nietypowe pytanie i być może będzie ono przez wielu z Was wyśmiane, ale cóż, warto spróbować.

Siostrzenica nagrała mi kilka płyt, ale żadnej z nich nie widzi mój napęd. (Laptop Acer Aspire 5732ZG) Wytłumaczyła, że może to z powodu, że może nie czytać płyt nagranych tą prędkością. Dzieje się tak jedynie z płytami nagranymi, orygonały działają, a te wkładam, sprzęt trochę pobuczy i zachowuje się, jakby nie widział płyty.

Mój odtwarzacz DVD natomiast widzi pliki na płycie, ale nie odtworzy formatu rmvb, a na laptopie mi wgrała jakieś kodeki, które odtworzą.

Moje pytanie jest więc następujące - czy da się podłączyć jakoś do komputera zwykły odtwarzacz DVD jako napęd optyczny? Albo może macie jakiś pomysł, żeby ten wbudowany odczytał płytę?

Witam.

Nie ma nietypowych pytań, są tylko nietypowe odpowiedzi :wink:

Co do pytania ;

Przy nagrywaniu zakończ płytę (jeśli używasz NERO wyłącz opcję: “pozwól na pózniejsze dodanie plików”).

Prędkość nagrywania raczej nic do tego nie ma. Współczesne napędy (nawet w laptopach) aż tak się nie różnią i czytają wszystkie prędkości.

Albo zmień rodzaj płytek z plusa na minus lub odwrotnie. Używaj płyt lepszej jakości itp. itd.

Płytki są nagrane bez opcji multisesyjności, dlatego nie mamy już pomysłu co z nimi zrobić. Nie wiesz, czy rzeczywiście nie dałoby się podłączyć zwykłego DVD do laptopa, albo żeby po prostu odtwarzacz korzystał z kodeków komputera?

Jeśli lapi ma kilka lat, a napęd był (jest!) intensywnie wykorzystywany to może po prostu zużył się?

Sprawdz te nagrane płytki na innym kompie/lapku/napędzie.

Na PC działają, na tym, na którym były nagrane. Do innego nie mam dostępu. Do tego dvd je czyta, tylko nie może odtworzyć bez kodeków.

Laptop kupiony ok. 3 miesięcy temu, napęd nie był jakoś strasznie często używany.

Napęd DVD w komputerze (laptopie) zajmuje się tylko odczytem pliku a nie zajmuje się odtwarzaniem tego co na tej płycie - tym zajmuje się procesor i karta graficzna uzbrojona w odpowiednie oprogramowanie i kodeki. Brak kodeków nie spowoduje braku możliwości odczytania zawartości nagranych plików tylko komputer nie będzie umiał ich odtworzyć.

Nie da się.

Mogą być różne przyczyny - np. kiepskiej jakości nośnik (płyta) DVD, zabrudzony napęd (i w takim używanym 3 miesiące to się zdarza) lub płyta nie została zamknięta (najmniej prawdopodobne skoro DVD stacjonarne pliki widzi)

Jedrula61 , na jakich płytach masz to nagrane DVD+R czy DVD-R?

Jeśli masz starego lapka to jego napęd może nie czytać płyt DVD+R, witkacz już o tym wspomniał ale nie napisałeś czy sprawdziłeś ten trop.

ja mam acera 5315 i miałem kiedys podobną systuację. na DVD normalnie czytal pliki a w lapku uparcie pokazywał ze plyta jest pusta. Nic nie wymyśliłem. Nie wiem dlaczego tak było. w lapku mam naped gsa t40n firmy LG

To niedobrze. Być może napęd, na którym nagrywasz jest uszkodzony, a Twój w lapku zupełnie sprawny.

Zapodaj te płytki znajomemu, aby się upewnić czy u niego czyta, czy też nie.

Wśród tych nagranych płyt są i DVD+R, i DVD-R. Napęd powinien odtwarzać wg specyfikacji DVD+R i -R.

Z tymi jest tak, że nie tyle pokazuje, że płyta jest pusta, co po prostu jej nie widzi “Włóż dysk do stacji dysków”.

Czytałeś mojego poprzedniego posta?

Sprawdz te płytki na innym napędzie i napisz jak jest (czyta, czy nie ; widzi, czy nie widzi)

Żyjemy w 21 wieku, musisz mieć choćby sąsiada z komputerem albo kumpla z pracy.

Biurowy PC czyta. Może to kwestia tego, że te inne komputery miały nagrywarkę, a w moim jest tylko odtwarzacz? Ma to jakieś znaczenie?

Czyli, jak dobrze rozumiem, masz napęd typu Combo, który czyta DVD ale nagrywa tylko CD. Abo to jest TYLKO odtwarzacz DVD.

Teoretycznie powinien odczytać każdą płytkę DVD. Choć może mieć problem z płytami typu DVD +/-R/RW DL.

Jeśli te feralne płytki są typu DL (podwójna gęstość; dwuwarstwowe) a Twój napęd ich nie czyta to pozostaje zmienić napęd na nowy albo zmienić płyty, na których nagrywasz (na takie, które Twój napęd “zobaczy”).

To nie płyty double layer, tylko zwykłe 4,7 GB.

Czyli masz coś nie tak z Twoim napędem DVD.

Możesz spróbować przywrócić domyślnie wszystkie opcje w programach domyśnych, dotyczących Autoodtwarzania.

Jeśli to nie pomoże to albo wymienisz napęd, albo nagrywaj na innych płytkach.

Jeśli był nowy i masz gwarancję reklamuj u sprzedawcy.