Napęd optyczny komputera nie czyta płyt

Witam mój napęd optyczny komputera nie czyta płyt. Napęd otwiera się normalnie i płytę można włożyć po zamknięciu napędu napęd przestaje czytać płytę i w komputerze płyty nie widać . Co mam zrobić aby napęd działał poprawnie?
Z góry dzięki za pomoc

Wyczyścić albo wymienić albo wyczyścić.

Trzeba sprawdzić, czy oprogramowanie systemowe nie czyta poprawnie płyty, bo może aby co tam zablokowane, albo wyczyszczone z rejestry? Kto to wi?
Pobierz isobuster, po zainstalowaniu w pierwszym oknie kliknij w wersja podstawora, to będzie darmowy okrojony ciut z funkcji, ale z napędu możesz otwierać, czy kopiować.


Wpierw sprawdzisz, czy wykrywa napęd:
Fota135

Bo on wszystko wykrywa, wszystkie dyski, pendrive, karty pamięci, a w wersji płatnej ma nawet odzyskiwanie. Akurat mam płatną, ale w laptopie darmową okrojoną.

Witam ostatnio zainstalowałem Kaspersky total security. I tam było jakiś problem i wyłączył mi jakieś automatyczne czytanie płyt czy coś takiego. Nie wiesz jak to wyłączyć

Ale spróbuję ten twój program

Nie nie wiem, gdzie można wyłączyć w kasperskym blokowanie autorun i ochronę dysków wymiennych, w tym pendrive, kart pamięci i napędu.
Po prostu - nie korzystam z wynalazków antywirusów. A można tak nawet 10 lat i więcej nie mieć ścierwa w systemach. Ja się upilnuję, ale co wyłączam, co blokuję, to rok tłumaczyć :wink:

Wiem, że nawet odinstalowanie kasperskiego dedykowanym programem może nie pomóc, gdyż pozostanie w rejestrze prawie tysiąc zmienionych ustawień systemowych. Część z nich powróci do domyślnych systemowych ustawień a część nie.

Pewnie, że korzystam z innych programów - jak winpatrol plus z licencją dożywotnią. A nie wpuszcza złośliwych programów do zmian w rejestrze, w hosts, w sterownikach. Trzymam, choć producent pewnie dwa lata temu splajtował.
Nie chwalę się programem - tylko też miałem tak, że wkładałem płytę do napędu i … nic, na amen nic.
Okazało się, że na okoliczność użycia napędu musiałem wyłączyć winpatrol. Bólu nie było.

Najprościej zabootować komputer z płyty instalkę systemu (nie instalować) i jak nie przeczyta to pewnie laser już się “skończył” i wymiana na nowy napęd. Teraz już nie robią jak kiedyś trwałych napędów jak kiedyś. Nagrywaka SCSI z chyba 1994 roku do tej pory czyta mi płyty CD :slight_smile: