Napęd optyczny nie działa


(Thax) #1

Witam. Mój kolega, zakupił nowego i świeżego notebook'a SONY VAIO VGN-FS595VP... Pomogłem mu przeinstalować system, zainstalowałem sterowniki... Wszystko działało dobrze. Kilka godzin później, tego samego dnia, na laptopie instalator jakiegoś programu się zawiesił (system operacyjny to windows :wink:, poszło alt+ctrl+del, i restart laptopa. Od tego momentu napęd nie działa. Przy próbie odczytu nośnika jedynia "bzyczy" systematycznie co jakieś 4 sekundy. Próbowano różnych płyt, nie porysowanych. Wgrany został najnowszy firmware napędu...

Co to może być i co to może powodować, mam nadzieje na jakieś złote rozwiązanie - może ktoś już spotkał się z podobnym problemem... ?

Dziękuje za pomoc, pozdrawiam !


(Heniu133) #2

Zobacz w menedżerze urządzeń czy nie ma żółtego wykrzyknika przy napędzie. Jak jest to odinstaluj i restart.


(Thax) #3

Właśnie - zapomniałem dodać... W menadzerze sprzętu napęd jest wykrywany dobrze, bez "żółtego wykrzyknika"...


(Heniu133) #4

Dla pewności spytam, po awarii?

To mimo to możesz go odinstalować i restart.


(Thax) #5

Tak, uprage firmware dopiero PO awarii... A odinstalowanie napędu i restart wingrozy nie przynosi skutków... Napęd przechodzi całą procedurę "znaleziono nowy sprzęt", ale nadal ten sam problem...


(Heniu133) #6

Możesz jeszcze odinstalować w menedżerze urządzeń kanał IDE (podstawowy/pomocniczy) i restart. Zobacz we właściwościach tego kanału (podstawowy/pomocniczy) zasoby > czy nie ma konfliktu.

Coś związanego z napędem?


(Thax) #7

Nie, nic związenego z napędem. Ale problem rozwiązany. Pomogło odłączenie zasilania na 5 minut. Notebook domagał się porządnego restartu - widocznie :).

Pozdrawiam ! :slight_smile: