Napęd optyczny nie odczytuje płyt

Witam Was forumowicze i proszę bardzo o jakieś porady w związku z moim problemem.

 

Wczoraj wieczorem moja jedyna stacja dysków przestała czytać jakiekolwiek płyty. Stało się to tuż po próbie nagrania obrazu dysku na płytce programem nero 12. Na samym początku “wypalania” płyty wyskoczył błąd typu: nie można ukończyć zapisywania danych na płycie (łopatologicznie, ale myślę, że więcej informacji nie jest potrzebna, żadnego nr błędu itp itd nie było). Mówię sobie - trudno, nie da się to się nie da. Po chwili wkłądam jakąś przykłądową gierkę do napędu i…napęd myśli, trzy próby “rozruchu” i klops, żadnej zmiany w komputerze, w sensie - napęd nie odczytuje. Działa opcja wysuń jeżeli to ma jakieś znaczenie. Funkcja odinstaluj napęd nic nie dała, komputer pięknie go sobie instaluje na nowo, ale to nic nie zmienia. Plik systemowy cdrom.sys jest. Pamiętam, że nie raz miałem taki problem i zawsze było to “coś”, co naprawiało go. Możliwe, że było to powiązane z Edytorem Rejestru, ale naprawdę mało co pamiętam. Dlatego proszę Was, pomóżcie mi. Owszem, wiem, że najprościej kupić nowy napęd - jestem tego samego zdania, drogie nie są. Tu chodzi o satysfakcję i bratesrstwo z moim sprzętem, który wiernie mi służy od wielu lat :slight_smile:

Na początek spróbój przeczyścić czytnik laserowy napędu, jest nardzo możliwe, że jest zanieczyszczony i dlatego przestał odczytywać (ja też tak miałem)

Rozumiem, że mam wyciągnąć napęd z komputera i dostać się do lasera? Czym można go przeczyścić? 

Wyczyścić można, ale najpewniej laser skończył swój żywot, najlepiej pożyczyć od kogoś i sprawdzić, albo zamontować u kogoś, ew. dowolny serwis, myślę, że sprawdzą bezpłatnie.

Na początek, delikatnie pędzelkiem.

 

Jeżeli  nie pomoże, delikatna ściereczka i alkohol izopropylowy.

 

Jeżeli nie chcesz rozbierać napędu możesz spróbować specjalnej płyty czyszczącej do napędów CD.

Czyszczenie może pomóc, ale prawdopodobnie napęd skończył swój żywot… Przy okazji sprawdź, czy laser prawidłowo pracuje na ślimacznicy, często się tam kurz zbiera.

Specjalna płyta czyszcząca, za godzinę gdy wyjdę z pracy i ją zakupię. Tak samo pędzelek. Jednak mam pytanie, co to jest ślimacznica  (i w jaki sposób sprawdzić jej funkcjonowanie)? Owszem, szukanie w google nie boli, chyba, że siedzi się w pracy i zostało mi dosłownie parę kb w pakiecie internetowym :wink:

Sprawdź jeszcze kable - ja miałem taki problem, że nawet w biosie dvd raz było a następnie nie było na liście urządzeń - wypięcie i wpięcie kabla sata pomogło odtąd zero problemów