Napęd w laptopie nie chce się zamknąć

Głupi problem, mam Acera 7738G i od wczoraj gdy zamykam kieszeń napędu, ta automatycznie się otwiera, bez względu na to czy płyta jest w środku czy nie.

Miał ktoś podobny problem? Jakaś wixa z windą czy zamknięcie siadło? :expressionless:

Dzicz istna dzicz…

jesli chcesz wyeliminowac tzw. wixę z windowsa, to wylacz urzadzenie w manadzerze urzadzeń. wtedy bedziesz wiedział czy to hard- czy to software

prawdopodobnie zablokował Ci się mechanizm zatrzaskujący tackę napędu.

Mój kolega miał ten problem kiedyś i zrobił tak: postawił laptopa pionowo napędem ku górze i zamykał tackę tyle razy aż w końcu weszło…

No właśnie tu jest fajny numer, bo wyłączyłem napęd i otwiera go nadal, jak wyłączę lapka postawie w pionie to się zamknie,a le po odpaleniu kompa natychmiast się otwiera #-o

od razu po włączeniu pc czy po załadowaniu Windows?

skanowałeś komputer skanerem?

jeśli Ci otwiera pod Windowsem to zobacz czy pod linuxem (liveCD, bez instalacji) też to robi. Jeśli nie to wina Windows raczej.

Wtedy zostaje przywrócenie z partycji ukrytej systemu/zrobienie formatu. Przeskanuj jednak skanerem av (kaspersky rescue cd polecam, skaner niezależny od Windows), potem tym http://www.dobreprogramy.pl/Malwarebyte … 13117.html

Zaraz po wciśnięciu power. Nie będę robił formatu z powodu napędu :stuck_out_tongue: Jakieś inne porady poproszę :stuck_out_tongue:

EDIT: Skanowanie nic nie wykryło, dziwne bo napęd otwiera się tylko przy starcie windy. Poszukam jeszcze sterownika do tego szajsu.

Jak przytrzymam palcem tackę by się nie wysuwała, to jest “pstyk” i po puszczeniu znów się otwiera… Może to wyłącznik krańcowy?

dziwne trochę to wszystko, Windows podczas rozruchu nie powinien otwierać napędu, bo nie ma jak właściwie tego robić.

  1. (mało prawdopodobne )Ewentualnie może to być błąd BIOSu (podczas startu komputera zwykle sprawdza napęd czy jest tam nośnik startowy), spróbuj tak: wejdź do bios, zobacz tam czy w zakładce rozruch masz napęd aktywny (zwykle tak jest), wyłącz sprawdzanie napędu (ustaw na koniec listy- dysk będzie 1. i dalej nie sprawdzi).

a może po prostu drganie (wcisk przycisku power będącego obok napędu zwykle i rozruch wentylatora) wypycha napęd, który się już nie trzyma (wyłamane mocowanie w środku lub wyrobione); jak się otworzy to próbuj tak długo zamykać aż zaskoczy (tym razem laptop poziomo), możesz trochę mocniej “wpychać” tackę. Musisz się jednak pogodzić z tym, że przy każdym otwarciu napędu będziesz musiał tak robić…

Swoją drogą zastanawiam się od jakiegoś czasu czemu w laptopach nie ma napędu który “połyka” płytę do środka, było by to pewniejsze rozwiązanie niż tacka. Jeśli ktoś nie wie o czym piszę to chodzi mi o coś takiego jak jest w PS3 czy w radiach samochodowych…

Masz albo przyblokowany albo uszkodzony przycisk otwierania napędu. Spróbuj go rozruszać. Na pewno jest to uszkodzenie mechaniczne/elektroniczne a nie systemowe/programowe.

Jak mam go rozruszać bo pół dnia zamykam kieszeń :stuck_out_tongue:

Nie kieszeń tylko przycisk do otwierania. Jeśli możesz to rozbierz i zobacz czy nie jest gdzieś przyblokowany.

wciskaj kilka razy przycisk, może zacznie działać jak trzeba…

Jak startuje, co najpierw widzi ?? CD/DVD, czy dysk twardy ?? Ustaw najpierw, żeby się uruchamiał

dysk twardy. Jaki jeszcze bios masz ? zwykły, czy American Mega Trends ??

Jeśli zwykły, to ustaw, żeby najpierw HDD startował, potem CD/DVD

Jeśli ten drugi, to w AMT ustaw, żeby startował Windows Boot Manager, Dysk Twardy, na końcu CD/DVD.

Na laptopach się nie znam, ale po prostu, może jest gdzieś spięcie, i jak uruchamiasz laptopa, to się tacka wysuwa.