Napęd zawiesza się po podłączeniu drugiego jako "SLAVE"

Witam,

Podłączyłem do komputera drugi napęd jako “SLAVE”.

Nowy napęd działa, lecz drugi (pierwszy, główny, “MASTER”) gdy tylko odczyta nazwę płyty zawiesza się i “mieli”, “mieli” i “mieli”.

Napędy podpinane pod IDE.

 

Napęd 1: HL-DT-ST DVDRAM GSA-H42L ATA Device

Napęd 2: HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H55N ATA Device

 

W czym może być problem?

Może drugi uszkodzony?

 

Ustaw na obu zworki na CS i sprawdź.

Parokrotnie zmieniałem te zworki, ale nie działało.

 

Spróbowałem na innej taśmie i działa.

No nie wiem… Taśma ma miesiąc, nowa. Może nie mam coś aktywowane? Jakiegoś trybu UDMA…?

Albo może ta taśma źle włożona - jest taka możliwość?

 

Podłączyłem teraz samo 2 wejście do 1 napędu. Tak samo. Czyli taśma chyba nie uszkodzona, skoro na 2 wejściu działa wszystko, a 1 nagrywarka z nim również nie współpracuje?

…kolory wtyków na taśmie:

• kontroler - niebieski,

• Master - czarny,

• Slave - szary,

A jesteś pewien, że drugi sprawny - sprawdziłeś samego na taśmie? jak działa?

 

Z reguły na jednej taśmie,jeden jest Master, drugi Slave lub oba ustawione na CS.

 

Sprawdź w menadżerze i kontrolorach IDE tryb pracy napędów, bo może pracują w PIO, to przestaw na DMA.

 

Taśma ATA66/100/133 - najdalej oddalona wtyczka od środkowej idzie do gniazda IDE płyty.

 

I zdarza się,że dwa urządzenia nie chcą pracować na jednej taśmie poprawnie.

Ten drugi sam na taśmie działa prawidłowo.

 

A gdzie jest rozkład tych zworek? Bo ciągle się bawię z wyłączanie, zmiana zworki, włączanie, wyłączanie, zmiana… a to dalej nie działa i mam dość.

 

Było tam parę tych kontrolerów, wszystkie przeglądnąłem. Nie ma w żadnym ustawienia PIO, są tylko tryby Ultra DMA.

 

Kolory tych złącz mam takie same, ale raczej dobrą kolejnością podpinam.

 

Hmm… Może nie mam jakiś sterowników, no nwm. Bo to tej samej firmy i niekompatybilne…? I do tego nawet jak drugi wywalę to na tej taśmie nie chce działać?

Opis ustawienia zworek masz napisane na napędach.

Chwila przerwy była, bo miałem pewne problemy z Internetem.

 

Ok. Zwrotki są ustawione prawidłowo, ale dalej nie działa.

 

Dodam jeszcze, że przy niektórych płytach nie zawiesza się po włożeniu. Tych bez autoruna. Jak tylko zacznie doczytywać jakieś dane z płyty to się wydupia.

 

Nie wiem jak to jest możliwe, że napęd nagrywa , a nie odczytuje. Weryfikacja kompilacji nie powodzi się, a zapisane dane na drugim komputerze są w 100% dobrze nagrane.

Czyli logiczne wytłumaczenie - nie mogą być razem na jednej taśmie.