Napięcia zasilacza

(Adi636) #1

Mam pytanie dotyczące napięcia zasilaczy. Na różnych liniach 3V, 5V i 12V jest wartość w A (Amperach). Czy jak mamy na poszczególnych liniach większe natężenie prądu tzn, że to lepiej czy gorzej ? Dla przykładu - lepiej wziąć 18A na linii 12V czy 20A ?

(Adi636) #2

a może jaśniej ? :slight_smile:

(Veers) #3

?

Ja tam zawsze byłem zdania, że 240>216 , ale oczywiście jak się nie ma smoka tylko zwykłego "biurkowca" to i 90 wystarczy ....

update: fizyka z zakresu szkoły podstawowej się kłania...

(Wolfgar) #4

Do tego co powiedział glasser

Dokładnie to zależy od konfiguracji. Np stare komputery potrzebowały mocne linie 3.3V i 5V . Czyli w takim przypadku linia 12V nie musiała być taka mocna. Wystarczyło coś koło 15A.

W nowych komputerach ze względu na prądożerne karty graficzne bardziej jest potrzebna silna linia 12V. Są zasilacze które podają nawet 30A (po 2 kablach). To tak w wielkim skrócie.

(Adi636) #5

Wolfgar - to wiem :wink: ale jeszcze raz pytam.. jak dobrać odpowiednie natężenie na linii 12V do swojego komputera ?

(Wolfgar) #6

Jak masz c2d to bierzesz taki zasilacz żeby miał przynajmniej 20A na 12V. A tak konkretnie kupowanie zasilacza pod konkretny zestaw to trochę się nie opłaca. Lepiej kupić trochę mocniejszy i mieć go na dłużej niż co komputer zmieniać zasilacz. W każdym razie jak chcesz jak najtaniej to możesz sprawdzić jakie TDP (podane w watach) ma twoja karta graficzna i do tego dajesz jeszcze z 5A i masz ładny zapas. Z fizyki pamiętamy że Ampery = Waty/Volty :]

(Adi636) #7

potrzeba mi do procesora Athlon II x2 250 (2x 3,0 GHz) :slight_smile: ile 'Amperów' będzie trzeba w zasilaczu ? oczywiście z zapasem. :slight_smile:

(Veers) #8

Smooker - zaraz zaczniemy wyliczankę: procesor, pamięci , grafika ... weź może albo napisz konkretnie pod jaką konfigurację, albo wręcz sam sobie poszukaj kalkulatora mocy zasilacza. Jest tego od metra w internecie ...

(Wolfgar) #9

http://www.mccomp.info/product.php?id_product=43560

ewentualnie

http://allegro.pl/zasilacz-corsair-cx-430w-potwor-cmpsu-430cxeu-gda-i1524816191.html

Dodam, że nie są to najtańsze opcje ale za to pewne i z długą gwarancją (odpowiednio 3 i 5 lat). Decydując się na coś takiego masz pewność, że w niedalekiej przyszłości nie spotka Cię przykra niespodzianka.

Choć na upartego to i ten pociągnie to wszystko http://allegro.pl/fortron-fsp350-60hlc-350w-hit-gwar24-od-proline-i1525286537.html i kosztuje 50zł bez przesyłki. A i dobry jest (sam ostatnio kupiłem 2 takie) Tylko trochę krótkie kable mają ;/

(Michal Kolatek) #10

Opis ram.net

Oficjalna strona producenta

http://www.corsair.com/power-supplies/n ... cx430.html

Warranty Two years

(Wolfgar) #11

To i tak chyba idzie przez sklep, więc niech oni się tym martwią :twisted: Napisałem do Komputronika ciekawe co odpowiedzą.

(Michal Kolatek) #12

Sklep wysyła do dystrybutora, dystrybutor odrzuca gwar lub wymienia/wysyła do producenta, ustawowo sklepy mają obowiązek serwisować przez dwa lata.

(Wolfgar) #13

Ale jak Ci sklep napiszę, że sprzedaje gruszki na wierzbie i dostaniesz to na papierze. To Cię nie powinno obchodzić jak to zrobią tylko mają Ci to załatwić. Przekładając na zasilacze. Np. Kupując w Komputroniku masz kartę gwarancyjną którą drukuje sklep i tam jest dokładnie napisane ile jest gwarancji na ten zasilacz. Jeżeli sklep się z tego nie będzie chciał wywiązać można go pociągnąć do odpowiedzialności :] (w każdym razie tak by to miało sens ale u nas to wiadomo, różnie bywa)

W każdym razie kumpel który kupił ostatnio tego pirata 430W nie jest pewny ale chyba dali 24 miechy gwary (w Komputroniku) więc i tak wszystko w piach ;/

(Adi636) #14

wezmę Corsair CX 430W lub 500W - tak przyszłościowo :slight_smile: wiem, że to dobra firma i da radę spokojnie :slight_smile:

AMD Athlon II x2 250 (2x 3,0 GHz)

http://www.foxconnchannel.com/product/m ... -us0000491 - MB :slight_smile:

Radeon HD 4650 1GB

4GB Ram DDR3 1333 MHz

i chciałbym też taki przyszłościowy zasilacz, jakbym wymieniał kartę na coś lepszego lub procesor na 4-rdzeniowy :slight_smile:

(Michal Kolatek) #15

Oni się wywiążą z ustawowej 2 letniej odpowiedzialności za sprzęt.

W podobnej cenie jest Integra 400W z gwar na 3 lata, CX500 jest w cenie Integry 500W z większą ilością wtyków, nieco dłuższymi kablami i gwar na 3 lata, ale z tego co widzę to mogę sobie tak pisać i tak Corsair to lepsza firma.

(Adi636) #16

no to czekam na jeszcze inne wypowiedzi.. do wyboru Integra 500W, Corsair 500W lub Corsair 430W. Tyczy się to również ceny oczywiście, zależy mi żeby było tanio a żeby zasilacz starczył na kilka lat - jak mówiłem ewentualnie będę zmieniał kartę graficzną oraz procesor na 4-rdzeniowy. :slight_smile:

a i jeszcze jedno.. czy ten Corsair 500W lub 430W mają złącza PCI-E ?

(igrek) #17

Ja mam konfig jak w podpisie i spokojnie wystarcza.

(Wolfgar) #18

Kup integre. Tobi mówi, że mają świetny serwis jak coś się stanie :]

(Adi636) #19

no dobra, sprawa zasilacza rozwiązana, ale dziwne że nie ma Integry na liście polecanych zasilaczy lub do OC :-o

(Wolfgar) #20

A o jakiej liście mówisz? Wiesz sam jak pisałem bloga na DP o zasilaczach to też musiałem bardzo dużo zasilaczy dopisać do listy "czarnej" czy też "białej". Po prostu ludzie raz na jakiś czas aktualizują swoje informacje i potem na tym bazują (przez jakiś czas). A my musimy być na tyle mądrzy aby wyłapać atrakcyjne kąski :slight_smile: