Napięcie 12V

MAm pytanie, otórz mam sobie programik do kontrolowania temperature i napiecia z płytą Asua. Jednak program podaje ze napeicie 12V wacha sie w granicach 12,600 - 12,700 Volta, Czy jest to znak ze z zasilaczem jest coś nietak ?? Do Zasilania czego służy linia 12V. Czy niejest tez tak ze napiecie rośnie wraz z ilością energi która jest potrzebna ?? Przecież to jedno z podstawowych praw fizyki ??

Napięcie jest jak najbardziej ok przy tak dużym zasilaczu, inna sprawą może być to czy program prawidłowo je odczytuje, bo przy twoim wymagającym sprzęcie powinno być troche mniejsze , prawa fizyki swoją drogą a wykonanie zasilaczy swoją , napięcie rosnie w miare zapotrzebowania na waty , ale do pewnego stopnia, kiedy to zapotrzebowanie na moc znacznie jest przekroczone to napięcie niestety ale już spada, i kiedy spadnie znacząco to z naszego kompa zobaczymy tylko błysk

Uff, uspokoiłeś mnie, Bo była sytuacja gdy właczałem kompa i około 200ms pożniej w transformatorze obok mnie wyłączyli prąd, Komp ruszył ale nieobyło sie bez przywaracania biosu, trzeba było jeszcze przetaktowac procesor z 1,1 GHz niewiem jakim cuden na włąsciwe czyli 1833 Mhz bo mam Bartona 2500+.

THX

Nie wiem skąd takie prawo wynalazłeś - zwykle jest akurat na odwrót ! - z prawa zachowania energii wynika, że jeśli natężenie pobieranego prądu rośnie to napięcie spada ( przy stałej mocy z układu zasilania ). W zasilaczach impulsowych stosowanych w kompach te zależności są jeszcze trochę bardziej skomplikowane. Otóż linie +5V i +12V nie są niezależne i przy przeciążeniu +5V napięcie to spada a równocześnie +12V rośnie. I tu może być problem - norma dopuszcza na +12V max=12.6V , a u Ciebie jest już więcej jeśli program pokazuje prawidłowo - pasowało by sprawdzić porządnym miernikiem cyfrowym. Zbyt duże napięcie +12V może uszkodzić zwłaszcza napędy, które z niego korzystają - no i grafa również.

nie ma tu żadnych cudów - po zmianie BIOS-u zawsze tak jest, że CPU ze względów bezpieczeństaw startuje na niższej szynie - w Twoim przypadku zamiast 11x166 , 11x100. Trzeba wejść do BIOS-u ustawić co trzeba i dopiero będzie chodzić tak jak ma być.

Pozdr. :smiley:

ale ja przedchwilą powiedziałem ze sam przetaktowałem z 1,1 na 1,833 ale THX, sprawdze to

  • chyba nie potrafisz czytać ze zrozumieniem - przecież wiem, że sam przetaktowałeś bo to było w Twoim poście ?

Chodzi o to, że pisałeś

  • no i wyjaśniłem Ci , że to nie cud tylko tak już jest !

Piszesz o jakichś drobiazgach a nie zrozumiałeś co było najważniejsze w moim poście - +12V masz za wysokie lub program źle pokazuje -trzeba to sprawdzić miernikiem.

Pozdr. :slight_smile:

teraz wiem jakim cudem, bo zrozumiałem po twoim pierwszym poście,

Gdy wchodze do biosu to napiecie dla 12V jest wrecz idealne … 11.970 do 12.090, tak samo dla innych lini jest bardzo bliskie temu jakie powinno być, no nic, musze to zmierzyc miernikiem poprostu.

Czy moge podczas pracy komputera mierzyc z Molexa ?? Nic sie wtedy niestanie ?? Wole dmuchać na zimne

  • możesz mierzyć , nie ma problemu ! - a tak w ogóle to jak byś miał mierzyć inaczej ? - przecież o to chodzi żeby zmierzyć pod obciążeniem w czasie pracy - najlepiej na luzie (internet,muzyczka) i w stresie (Prime95).

Pozdr. :smiley:

hmm, zauwazyłem ze napiecie rosnie o jakies 0,2 lub 0,150 V jak wpinam antene od odbiornika bezpzrewodowego, bo neta mam z Wi-Fi. Nic zmierze miernikiem, i potem powiem jak jest, Ale zebym miał bakie napiecie jak w Biosie pokazuje :smiley:

Widziałem już dziesiątki takich marnych zasilaczy - podłącz miernik i odpal dowolny program - jeśli napięcie na +12V skoczy Ci o 0.2V to wywal go od razu do śmieci ! - no może nie do śmieci ale np. do piwnicy - może się przyda sama obudowa albo jakieś części ?

Pozdr. :smiley:

sam sobie go wywal,. niekazdy może wydac 400zł za zasilacz, I niekozacz tu ze masz Chiefteca i odrazu wszyscy muszą miec chiefteca, Nawet te zasilacze sie całkiem łądnie palą i nietrzymają napiecia, Wiec ty tez możesz go włożyć do piwnicy.

Wiem, że się palą - mój na szczęście ma 2.5 roku (wtedy były lepsze bo robił je Sirtec ). I nie “kozaczę” jak to ująłeś - a Ty zrobisz jak uważasz.

zgadza się , dlatego polecam ostatnio Enermax 350W za 189zł ( do niedawna był za 139 zł - nie wiem co tak podrożał ?) :

http://zenfist.pl/index.php/cP/34/

Pozdr. :slight_smile:

Hmm, czyli uważasz moją zasiłke za lipną ?? Owszem może, ale niezawsze to co drogie = dobre, jednak narazie na ten zasilacz niemoge narzekac, no oprocz tego ze niewiem jakie jest to prawdziwe napiecie, Bo w Biosie, ja wlaczam kompa to sa praktycznie genielne bo dla 12V jest 11.997 do 12.079

a w tym programie Asusa jest zupełnie co innego. ostaje mi miernik pod pełnym obciażeniem

czego Ty się mnie czepiasz? - chcę Ci pomóc chłopie a Ty się ciągle o coś obrażasz ??

Przecież napisałem

czyli było tu warunkowe - “jeśli” . W sumie jak będziesz miał +12V powyżej 12.6V i przy uruchamianiu programów skok co najmniej o 0.2V to zasilacz jest podejrzany ! I to tyle - możesz mi wierzyć lub nie ale skoki napięcia +12V powyżej 12.8V często kończą się spaleniem elektroniki dysku ( pracuję jako admin w sieci z setką komputerów i mam troche doświadczenia w tym temacie :smiley: ). Ale jak będziesz miał szczęście to możesz i na tym Twoim zasilaczu popracować kilka lat ???

Pozdr. :smiley:

COLORSit Golden i lipna zasilka dobre komus sie cos pomylilo poprostu

deutchland produkt, takie rzeczy sprawdzasz miernikiem a nie programem to raz (napiecia)

a 2 to ze mogles trafic na XXX to wiesz na allegro tez naprawiaja wlasnorecznie sprzedajac jako nowe np. Fortron

niedziwi to ze sa po 50 zl jak w niemczech sprzedawane po 30/35 euro ??

podkrecalem ostatnio na tej zasilce i powiem byl to dla mnie szok

moc i ciagle moc

procek na 1,85 VCORE FSB 233x11 a napiecia wedl. miernika ciagle bez max odchylen stable Prime 6 H i co ty na to

moim zdaniem jak jest to nowa zasilka jest all OK

poprostu ona jest za mocna a ze glupie programy to tak pokazuja ze szkoda gadac, tylko miernik cyfr. w rece i sprawdzasz do molexa wtykasz kabel czarny(-) z miernika do Ground w molexie (czarny) a potem mierzysz kablem czerwonym (+) z miernika

linie +12V(zolty) +5V(czerwony)

i to samo mowi o zasilce wyniki wzorcowe masz a ty sie przejmujesz glupim progsem niezle odchylenie nawet 3% !!

chcesz byc pewny bankowo sprawdz miernikiem zaloze sie ze sa na nim genialne jak w BIOS juz masz takie

Zasilacz kupiłem bo poradziła mi KAMCIA_18, hardcorowa baba, ona właśnie ma taki zasilacz, i sobie go bardzo ceniła, a wierze jej z tego co przeczytałem jej mase wypowiedzi na ten temat.

Zasilacz mam ok lutego, bo zmieniłem wraz kartą graficzną.