Napięcie na Molex-ie a komputer w stanie spoczynku

W stanie spoczynku komputera gdzie nie obracają się wiatraki nie słychać pracującego dysku oznaką tego stanu jest świecenie sie diody na płycie głównej. Mierząc napięcia na Molex miernik wskazuje napięcie na lini 12 volt wartość 0.1 volta a na lini 5 volt jest zero. Co by to miało oznaczać czy to jest normalne. Jak sie nie myle to chyba napięcie w stanie spoczynku do płyty dochodzi z lini +5 v sb i świeci sie dioda. To bym sie może nie dziwił jakby na molex na lini 5v coś tam było ale nie powinno być bo to jest oddzielna linia do samej lini 5v i na niej jest zero. Myślałem o ustawieniach w biosie czy na płycie głównej przez zworki ale chyba wtedy nie taką wartość napięcia by mogła prawidłowa zaistnieć tylko pełna . Nie wiem może wpływ nazwijmi wartość minimalną jako ujście wade zasilacza czy może okablowania budy i jeszcze by zostało wadliwe przyciski power i reset . Bo podobno te przyciski wadliwe mogą sprawować problemy ale czy w stanie spoczynku. Dąże do tego żeby znaleźć przyczyne nie dawno na tym forum pisałem o zniknięciu danych z dysku przez odłączenie w stanie spoczynku a dopiero dane nie znikają jak wyłącze wyłącznikiem na zasilaczu i zgaśnie dioda na płycie i nie uzyskałem odpowiedzi. I szukająć przyczyny znalazłem narazie wartość minimalną napięcia w stanie spoczynku czy by miało wpływ czy jeszcze inne przyczyny.

Napięciem 0,1V w stanie spoczynku bym się nie przejmował, bo wystarczy, że kondensator na linii 12V się nie rozładuje i już miernik pokaże. Do tego dochodzi jakość miernika, posiadasz pewnie najtańszy.

Dzięki za zainteresowanie. Jesli pytasz o miernik to jest to :UT30C za 45 złotych kupiony nie dawno. Wskazanie 0.1v w stanie spoczynku na lini 12v mierzyłem kilka razy zaraz po wyłączeniu kompa i po paru godzinach i wynik pomiaru się utrzymuje a znika momentalnie po wyłączeniu na wyłączniku zasilacza. A na lini 5v cały czas jest zero. Czy ten kondensator jest w zasilaczu. Wiem że to jest mała wartość tylko dalej pozostaje kwestia znikania danych z dysku przy odłączaniu w spoczynku i czy ta wartość minimalna może być przyczyną czy jedną z przyczyn.

Daj sobie spokój z tym malutkim napięciem, to nic nie znaczy i nie jest objawem jakiejś niesprawności.

Dobra jak twierdzicie że z taką małą wartością nie powinienen sie przejmować to temat zamykam. A kwestia że dane znikają po odłączaniu dysku w spoczynku komputera szukać innych przyczyn.