Napisanie prostego systemu operacyjnego w cpp


(karton16) #1

Ostatnio na zajęciach z programowania nasz naucziel zaproponował nam projekt dotyczący napisania prostego systemu operacyjnego.

Wiem, że system rozpoczyna się od bootloadera, wiem jak go napisać, ale nie wiem jak napisać jądro w c++ i prosty sterownik np. do klawiatury.

Czy mógłb ktoś zapropomować tutorial dotyczący tego zagadnienia.


(Adammo) #2

http://wiki.osdev.org

Przykładowy kod w CPP:

http://wiki.osdev.org/C%2B%2B_Bare_Bones

Zresztą na osdev znajdziesz sporo informacji które pozwalają napisać prosty system (nawet z GUI).


(karton16) #3

Doszedłem do wniosku, że samemu nie da rady napisać system od podstaw, gdyż za dużo jest roboty z pisaniem jądra, sterowników. Czytałmm ostatnio, że system można napisać pod jądro linuxa, czy ktoś mógłby podać link do tutorialu jak napisać system pod linuxa


(Drobok) #4

daj sobie z tym spokój i tak w rok nie zrobisz, a jak byś był w stanie to nie pytał byś o takie rzeczy


(karton16) #5

Mi nie chodzi a jakiś potężny system operacyjny, chcę tylko spróbować


(cinkibolek) #6

Ale jaki rok, to ma być na zajęcia coś prostego, jak już autor wspomniał wystarczył by prosty sterownik do klawiatury, nie musi takie cos obsługigać wszystkiego i być “normalnym” systemem. To jest do szkoły na zaliczenie czy coś, więc jaki rok. Swoją drogą fajny pomysł ten nauczyciel zaproponował, zamiast jakichś durnych w kółko klepanych programików szkolnych.


(karton16) #7

NO właśnie nauczyciel zaproponował nam napisanie prostego systemu wczytującego dane z klawiatury i wypisujące je na ekran. też uważam, że to dobry pomysł i odmiana zamiast klepać ciągle te programy obliczające całki, silnie itd.


(fedora24x) #8

Kiedyś pisałém włásnego osa w C moge ci udostepnić kody na LIcencji CC-ND, masz tam drivera do maonitora VGA, klawiatury, i nie dorobiony sterownik do USB.

Pisanie boot loadera pominałem i go zastąpiłem Grubem 1.99 nazywa się FenixOS, możę się kiedyś rozwinię moje małe jądro jak w przypadku linusa torwaldsa :wink:

Pisz na priv.

Dodane 28.09.2013 (So) 19:58

Zbierzmy ekipe i zróbmy coś wiekszego, jakiś wiekszy system np. polski unics


(karton16) #9

Kolejne moje pytanie jak podpiąć swój system pod gruba i pod jądro linuksa tak, żeby działo


(buubaaa321) #10

karton16 w której ty jesteś klasie że masz już tworzenie systemu ;p też tak chcę … ; ) swoją drogą co do tego pytania to może niech ci nauczyciel pomoże podpiąć ;> .


(karton16) #11

Jestem w 3 klasie technikum informatycznego, tylko, że nauczyciel nie wie jak podpiąć, bo kazał nam pisać od podstaw