Napisanie prostego systemu operacyjnego w cpp

Ostatnio na zajęciach z programowania nasz naucziel zaproponował nam projekt dotyczący napisania prostego systemu operacyjnego.

Wiem, że system rozpoczyna się od bootloadera, wiem jak go napisać, ale nie wiem jak napisać jądro w c++ i prosty sterownik np. do klawiatury.

Czy mógłb ktoś zapropomować tutorial dotyczący tego zagadnienia.

http://wiki.osdev.org

Przykładowy kod w CPP:

http://wiki.osdev.org/C%2B%2B_Bare_Bones

Zresztą na osdev znajdziesz sporo informacji które pozwalają napisać prosty system (nawet z GUI).

Doszedłem do wniosku, że samemu nie da rady napisać system od podstaw, gdyż za dużo jest roboty z pisaniem jądra, sterowników. Czytałmm ostatnio, że system można napisać pod jądro linuxa, czy ktoś mógłby podać link do tutorialu jak napisać system pod linuxa

daj sobie z tym spokój i tak w rok nie zrobisz, a jak byś był w stanie to nie pytał byś o takie rzeczy

Mi nie chodzi a jakiś potężny system operacyjny, chcę tylko spróbować

Ale jaki rok, to ma być na zajęcia coś prostego, jak już autor wspomniał wystarczył by prosty sterownik do klawiatury, nie musi takie cos obsługigać wszystkiego i być “normalnym” systemem. To jest do szkoły na zaliczenie czy coś, więc jaki rok. Swoją drogą fajny pomysł ten nauczyciel zaproponował, zamiast jakichś durnych w kółko klepanych programików szkolnych.

NO właśnie nauczyciel zaproponował nam napisanie prostego systemu wczytującego dane z klawiatury i wypisujące je na ekran. też uważam, że to dobry pomysł i odmiana zamiast klepać ciągle te programy obliczające całki, silnie itd.

Kiedyś pisałém włásnego osa w C moge ci udostepnić kody na LIcencji CC-ND, masz tam drivera do maonitora VGA, klawiatury, i nie dorobiony sterownik do USB.

Pisanie boot loadera pominałem i go zastąpiłem Grubem 1.99 nazywa się FenixOS, możę się kiedyś rozwinię moje małe jądro jak w przypadku linusa torwaldsa :wink:

Pisz na priv.

Dodane 28.09.2013 (So) 19:58

Zbierzmy ekipe i zróbmy coś wiekszego, jakiś wiekszy system np. polski unics

Kolejne moje pytanie jak podpiąć swój system pod gruba i pod jądro linuksa tak, żeby działo

karton16 w której ty jesteś klasie że masz już tworzenie systemu ;p też tak chcę … ; ) swoją drogą co do tego pytania to może niech ci nauczyciel pomoże podpiąć ;> .

Jestem w 3 klasie technikum informatycznego, tylko, że nauczyciel nie wie jak podpiąć, bo kazał nam pisać od podstaw