Naprawa biosu po resecie do ustawień fasbrycznych - MSI 785G


(Anawald) #1

Mam płytę MSI 785G ,procesor Phenom II x4 955 Windows 8.1.Nieopacznie zachciało mi się podkręcić procesor i udało się z3.200 MHZ do 4.000 Mhz ale komputer zaczął coraz częściej się zawieszać więc zresetowałem BIOS do ustawień fabrycznych .Po ustawieniu w biosie daty i godziny dalej enter i F10 komputer przestał się logować.Po włączeniu zasilania pokazuje się strona logo płyty następnie strona z logo WINDOWSA/niebieskie okienko /potem przez 10 sek. ciemny ekran i następnie niebieski ekran z poprzecznymi białymi ścieżkami następnie pojawia się znowu logo Windowsa idalej powtórka jw.i tak w kólko.Po resecie biosu jest komunikat "CMOS Settings Wrong" i polecenie aby użyć F1 albo F2 albo F11.Używałem wszystkiego i nic to nie dało dalej jest tak jak opisałem wyżej.Co może być przyczyną i jak sprawdzić?


(Jacekk90) #2

wyciągałeś baterię?


(Anawald) #3

Oczywiście ,na 10 min.Na płycie jest również przycisk do resetowania biosu z którego też korzystałem.


(Anawald) #4

Ciekawe jak zrobić scandisk skoro komputer się nie uruchamia?


(Jacekk90) #5

a kontrolowałeś temperatury procesora i płyty?! Podkręcałeś stopniowo czy od razu 4.0 i do przodu? Możesz co najwyżej go rozebrać na części pierwsze i złożyć jeszcze raz i wiesz… ![-o<

Nie kręciłem nigdy płyty MSI, ale jedna na chipsecie nForce spaliła się bez oc. po prostu komputer był zbyt długo włączony.


(sadaj72) #6

Być może reset ustawień biosu przestawił tryb pracy kontrolera sata z ahci na kompatybilny (lub odwrotnie). Opcja kontrolująca ustawienia kontrolera sata może nazywać się sata mode lub raid mode.


(Anawald) #7

Po wielu próbach sprawdzania podzespołów okazało się,że padł dysk twardy.Po wymianie dysku wszystko jest OK!Nie wiem tylko czy dysk można naprawić bo szkoda by było go stracić . 1Tb 3 mies.


(sadaj72) #8

Wymienią ci go w ramach gwarancji, ale stracisz dane.


(Jacekk 90) #9

Twardy dysk padł od podkręcania procesora? :o To co ty miałeś za zasilacz?


(Anawald) #10

Radix II 420W