Naprawa dwóch Windowsow obok siebie

(PijanyDrwal) #1

Miałem preinstalowaną Viste na laptopie, bez partycji recovery, bez nośnika, bez niczego, okres gwarancji na laptopa minął. Nie mam szans na kontakt ze sklepem, gdyż ten już nie istnieje.

Mam dwa dyski i trzy partycje.

Dysk Primary (z Vista i partycja C z systemem) i dysk Secondary (z partycja D z dokumentami i z partycja E), wszystkie pod ntfs.

Pewnego śnieżnego dnia, Windows Vista nie wstał, uszkodził się plik rozruchowy, ot, efekt częstego wyłączania komputera “z wtyczki” lub nagłym “powerem”. Nie miałem żadnego nośnika z systemem, nie mogłem zatem uzyc fixboot ani fixmbr.

Ponieważ nie znalem klucza, oraz miałem nadzieje na odzyskanie systemu, kupiłem magazyn Linux + z Ubuntu12 (wiem) za ponad 25zl - wiem, głupotą, ale jakikolwiek system był mi potrzebny a byłem zbyt nieśmiały by poprosić współlokatorów o skorzystanie z ich nagrywarki, a oni jednocześnie za głupi, by potrafić nagrać płytę która by bootowała. Trudno.

Odpaliłem go live, działał, potrzebowałem nagrać płytę DVD z obrazem systemu, mając nadzieje że aktywuję go kluczem starego systemu, nie dało zrobić tego w trybie live (w sensie nagrać płyty, no bo jak skoro system odpalam live z napędu DVD?). Zainstalowałem Ubuntu na D:/ godząc się ze strata dokumentów. Po zainstalowaniu pierwsze co zrobiłem, to ściągnąłem obraz instalacyjny, pobrałem program do wypalania płyt oraz wypaliłem obraz Visty na płycie.

Zainstalowałem go na D:/ . Zmieniłem drugi dysk z secondary na primary. Efekt? GRUB się zepsuł, wykrywa dwa windowsy, jedno ubuntu, chociaz zaden system nie dziala :-({|= .

Uzylem fixboot i fixmbr z pobranej wersji, Windows naprawił jednocześnie dwa systemy, chociaż wstaje tylko świeżo zainstalowana instalacja z D:/ który stal się dyskiem C:/ dla nowego systemu, stary z systemem został ochrzczony mianem D, zamiast C, a E pozostał E.

Obydwa systemy maja rożne klucze (żadnego nie znam), maja rożne wersje.

Chce w całości przywrócić ten stary, albo w najgorszym razie odzyskać chociaż stare sterowniki, stary rejestr, zapisane stany gier, konfiguracje i plik z kluczem systemu. Próbowałem podmienić wszystko z windows32, niestety, nic to nie daje. Cóż mam uczynić by to osiągnąć, albo co wy zrobilibyście na moim miejscu?

(Pablo_Wawa) #2

Udać się do znajomego fachowca, dać mu flaszkę (albo nawet dwie) za zrobienie porządnie tej roboty.

(PijanyDrwal) #3

Nie mam znajomych fachowcow, sam rzekomo takim jestem :frowning: jakas jeszcze propozycja, ktora mozna zrobic samemu?

(adam9870) #4

System chyba jest ładowany do pamięci i płyta w napędzie nie jest potrzebna.

Jak odzyskać dane? Ubuntu odczytuje partycje NTFS, więc możesz zrobić kopię.

Zobacz: odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html

Potem postaw system na nowo, nie ruszaj partycji z danymi a jedynie sformatuj partycję systemową. Póki co możesz spróbować pozostawić podłączony jeden dysk, a potem zajmiesz się drugim.

Hiren’s Boot posiada w HBCD Menu posiada jakieś narzędzie do zczytywania kluczy gdy system nie działa.

A może na obudowie komputera masz zapisany klucz?

Czyli po kolei:

• nagraj Hirens Boota na płytę i uruchom z niej komputer

• odzyskaj klucz poprzez Hiren Boota

• zgraj dane poprzez Hiren Boota

• zainstaluj system na nowo, możesz sformatować w instalatorze partycję na której jest system

Sterowniki i rejestr darowałbym sobie. Sterowniki znajdziesz na stronie producenta płyty i karty grafiki (jeżeli to komputer stacjonarny) albo na stronie producenta laptopa (jeżeli to laptop).

Albo reperacja nakładkowa bez utraty danych http://www.fixitpc.pl/topic/1234-repera … ty-danych/

Gdy zainstalujesz system na czysto, sterowniki, programy, dostosujesz system do własnych potrzeb i wszystko będzie działać w porządku, to proponuję wykonywanie kopii zapasowych, aby mieć gotowe rozwiązanie w przypadku awarii w przyszłości. Proponuję Paragon Backup & Recovery 2012 Free (instrukcja w pliku PDF, program do odczytu instrukcji Adobe Reader, Foxit Reader lub Sumatra PDF). Przykładowo instalujemy i konfigurujemy system, uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musismy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem), tworzymy obraz partycji systemowej albo całego dysku na inną partycję albo inny dysk albo nawet pendrive. W razie problemów uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musismy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem) i odtwarzamy obraz. I wszystko znowu działa. Albo na przykład możemy zrobić obraz partycji C na partycji D (jeżeli takowe mamy) i w razie gdyby system padł, to uruchamiamy komputer z płyty Paragona i odtwarzamy obraz partycji C z partycji D. I wszystko działa. Jest mnóstwo możliwości, narzędzie jest proste w obsłudze, robimy obraz raz i zapominamy do czasu awarii.