Naprawa GRUB'a pod Windowsem

Witam!
Coś się stało z GRUB’em i nie startuje mi Ubuntu. Na szczęście działa mi Windows 10 i mam dostęp do kompa. Tylko co z tego, jak nie mogę sobie odpalić Pingwinka? Istnieje sposób na naprawę GRUB’a z poziomu Windowsa? Mam dostęp do partycji Linuksowych z poziomu Okienek.
Podczas próby uruchamiania Linuksa startowanie zatrzymuje się na
hdd 0.4 ext2, czy jakoś tak i tak wisi.
Mógłby mi ktoś ze społeczności DP szybko pomóc? Dodam, że w tej chwili nie mam za bardzo dostępu do pendrive’a, na który mógłbym wgrać jakieś Live, więc pytam, czy mogę coś zrobić z poziomu Windowsa.

Z poziomu Windowsa możesz zrobić live CD/USB z linuksem którego użyjesz do przeinstalowania gruba.

Jeżeli możesz uruchomić tryb edycji opcji startowej w grub:

  1. Uruchom tryb edycji opcji startowej, która Cię najbardziej interesuje
  2. Tam, gdzie jest linux lub linuxefi, musisz na koniec dopisać init=/bin/bash
  3. Podmontować proc, jeżeli nie jest
  4. Uruchomić udev (tutaj będzie problem, jako iż obecnie niemal w każdej dystrybucji jest systemd, a on nie będzie initem twojej sesji) - może będzie się dało
  5. Przeinstalować gruba

Do czwartego punktu. Może uda się uruchomić /usr/lib/systemd/systemd-udevd, jednak ono może zależeć od systemd.

OK, Grub działa jako domyślny bootloader. Udało mi się go naprawić za pomocą Boot Repair Disk.
Link:

Tylko ja bym chciał, żeby domyślnym, bootloader’em był Windows’owy BCD. Tak więc pobrałem sobie taki programik, który nazywa się EasyBCD,i skorzystałem z opcji “Odtwórz/napraw pliki startowe” w zakładce “BCD Backup/Naprawa”. Po tej operacji zrestartowałem kompa i moim oczom ukazał się bootloader BCD z listą systemów. Wybieram pozycję z Ubuntu i… zonk - system nie startuje. Bootowanie zatrzymuje się na

hdd 0.4 ext2,

lub podobnie - nie pamiętam do końca jak to było. Na końcu tego napisu miga tylko kursor i koniec i nic nie można zrobić, trzeba naprawić Grub’a, żeby wystartowało Ubuntu.
Tu rodzi się pytanie: Czy Grub musi być domyślnym bootloader’em, żeby uruchomić Ubuntu? Wydaje mi się, że jednak nie, bo kiedyś miałem tak, że po planszy z POST BIOS startowało BCD i można było wybrać z listy Ubuntu, po czym startował normalnie GRUB.
Przepraszam, że ten post jest taki długi i zawiły, ale mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi.

Dodam, że partycję z Ubuntu mam sformatowaną w EXT4.

Systemy są zainstalowane na jednym czy na osobnych dyskach?

Jednym SSD GoodRam Iridium Pro