Naprawa komputerów, laptopów, urządzeń mobilnych w formie umowy na zlecenie/o dzieło

Witam. Mam pytanie, czy aby prowadzić możliwość wykonywania usług serwisowych w/w muszę założyć działalność gospodarczą czy istnieje forma umowy na zlecenie/umowy o dzieło? Nie znam się niestety na przepisach prawnych także prosiłbym o odpowiedź w tym kierunku. Dziękuję i pozdrawiam. :slight_smile:

Nie musisz zakładać działalności, aby świadczyć usługi, jednak jest małe “ale”. Usługi możesz świadczyć tylko po podpisaniu właśnie umowy zlecenia czy o dzieło (jeśli chcesz uniknąć ZUSu). W tym przypadku jesteś tak jakby zatrudniany przez kogoś. Jednak takiej umowy nie podpiszesz z osobą prywatną. Teoretycznie mógłbyś z klientem podpisać umowę o dzieło, ale wyobrażasz sobie podpisywać umowę z np. setką klientów? Natomiast jeśli podpisujesz umowę z jakąś firmą, to ona odprowadza za Ciebie ZUS. Problem natomiast pojawi się w momencie, gdy firma zażyczy sobie fakturę VAT.

@daniel06 a ja proponuję podejść do urzędu, czasy się zmieniły wszystko wyłożą jak się mówi kawę na ławę  :slight_smile:

Bardzo dziękuję za informację. Fakt nie wyobrażam sobie podpisywania umów chociażby właśnie jak wymieniłeś z setką klientów. Aczkolwiek była to powiedzmy “dodatkowa forma” zarobku pieniędzy, więc tych klientów byłoby zdecydowanie mniej (z autopsji średnio 5 klientów miesięcznie).Nie ukrywam, że myślę nad tym aby założyć działalność gospodarczą z zakresu serwisowania w/w urządzeń, lecz jestem uczniem (3 klasa technikum graficznego) i dlatego bardziej by mnie interesowała forma wykonywania usług na zlecenie. Co możesz mi doradzić w tej kwestii?

Aż tak dobrze tematu nie znam, ale skoro się uczysz, to jak pisał @Gutek, podejdź do urzędu i zapytaj czy zakładając działalność jako uczeń nie będziesz zwolniony z opłacania ZUS. Gdy pierwszy raz zakładasz działalność (i chyba po dłuższej przerwie od zamknięcia działalności) płacisz niższe składki na ZUS, ale być może jest możliwość całkowitego zwolnienia z odprowadzania składek. Tego nie wiem, dlatego warto zapytać.

 

Umowę zlecenia i tak musiałbyś podpisać z jakąś firmą (ktoś Cię zatrudnia), a wydaje mi się, że z klientem (nie firmą) to raczej tylko umowa o dzieło, bo osoba prywatna nie opłaci Ci ZUS. Brałem pod uwagę jako stałe źródło dochodu, ale jeśli chcesz tylko dorobić i faktycznie to ma być kilku klientów na miesiąc, to możesz spróbować. Pytanie tylko czy ludzie będą chętni podpisywać takie umowy. Spróbować możesz. Ewentualnie jak się uczysz i masz sporą wiedzę, to poszukaj pracy. Pracodawcy chętnie biorą uczniów na umowę zlecenie, bo nie muszą opłacać za nich składek do ZUS (do 26 roku życia, jeśli nic się nie zmieniło). No i przy okazji zdobywasz doświadczenie.

 

Ewentualnie po zakończeniu szkoły możesz próbować łapać klientów biznesowych i im świadczyć usługi. Jednak jak pisałem, problem pojawi się, gdy firma zażyczy sobie fakturę VAT. Być może istnieję firmy, które podpisywałyby z Tobą umowę zlecenia, brały jakiś procent od zlecenia i wystawiały fakturę jako kontrahent. W takim układzie może i dałoby się świadczyć usługę również klientom prywatnym. Poczytaj sobie jeszcze o czymś takim jak Inkubatory Przedsiębiorczości.

Kwestia konieczności założenia Działalności Gospodarczej (firmy) jest dość niejasna, warto się zapytać w Urzędzie Skarbowym w swojej miejscowości o konkretne wytyczne (a i to nie zabezpieczy nas w przyszłości przez jakimiś roszczeniami z US).

Poczytaj też o tym w internecie:

Kiedy trzeba a kiedy warto założyć działalność gospodarczą?

http://forumprawne.org/nowe-technologie/394011-strona-internetowa-dzialalnosc-gospodarcza.html

Bardzo dziękuję Wam Panowie za cenne rady. Przystaję przy umowie o dzieło. W poniedziałek udam się do Urzędu Skarbowego w mojej miejscowości aby dowiedzieć się dokładnie jak to ma wszystko wyglądać z godnie z literą Naszego prawa. Mam nadzieję, że dostanę w tym urzędzie to czego oczekuje, gdyż teraz potrzebuję informacji o wyborze formy opodatkowania w jaki sposób należyty podatek trzeba odprowadzać.

Jak pisałem, poczytaj sobie jeszcze o Inkubatorach Przedsiębiorczości.

Oferta http://twojstartup.pl/ w porównaniu do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej jest zdecydowanie korzystniejsza. Ale czy jest to w jaki sposób sprawdzony system? Czy ktoś z Twoich znajomych/z Państwa znajomych miał styczność z takim prowadzeniem działalności gospodarczej?

W skrócie, to polega na tym, że dana firma czy raczej fundacja udostępnia Ci możliwość korzystania z jej osobowości prawnej za opłatą, a także udzielają wsparcia, np. porady prawne itp.

Sama fundacja w sobie jest bardzo dobrą możliwością, lecz nie mam pewności ile zleceń będę mógł w stanie wykonać w ciągu miesiąca (nigdy takiej za pewnie nie ma). Liczę na to, że uda mi się na początku z formą umowy o dzieło między mną a osobą prawną nie prowadzącą działalności gospodarczej, czyli ze zwykłem klientem “xy”.