Naprawa starego kompa

W czerwcu zepsuł mi się komputer. Próbowalem go reaniomowac ale kupilem sobie laptopa. Teraz chcę naprawić stary komputer. A wieć:

Gdy chciałem uruchomić kompa, spalil mi sie zasilacz. Kupiłem nowy. Komputer włączał się , ale był czarny monitor( BIOS wogule nie startował). Wszystkie wiatraki działały (procesora, karty graficznej, otoczenia i oczywiscie zasilacza). Co mogło się wtedy zepsuć oprócz zasilacza? Wydaje mi się że płyta główna, bo nie wydaje żadnych dzwięków (pipnięć o błędzie). Choć może to być też procesor czy karta graficzna. Dysk sprawdzalem na innym kompie i dziala.

Jak Wam się wydaje , co jest zepsute? Czy jeśli spalona jest płyta główna to komputer by się włączał?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź,

Wojtek

Zobacz ten mini poradnik z uwzględnieniem Przypadek numer 2 w opisie.

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=347-all

a BIOS się jak poźniej istaluje?

Dodane 20.10.2009 (Wt) 12:08

a mozliwe ze trzeba skasowac bios przez to ze sie spalil zasilac? :stuck_out_tongue:

BIOSu się nie instaluje. Jest na płycie “na zawsze” (chyba, że nawali tzw.CMOS). Natomiast trzeba go “wyzerować”, czyli najlepiej wyjąć bateryjkę (pastylkę) - a może nawet wymienić na nową(!). Warto - i zewrzeć na chwilę gołe styki bateryjki, lub (trudniej!) przełożyć na chwilę zworkę CMOS (powinno pisać na płycie, jest ona zaraz w pobliżu bateryjki) na inne piny, bądź (najprościej!) zewrzeć wszystkie piny (3 sztuki) na chwilę np. pensetą.

W istocie, podejrzewam jednak głównie wyładowaną bateryjkę, jeśli komputer był bardzo stary.

kompute był 3 lub 4 letni. Ale czy przez wyładowaną bateryjkę by się spałił zasilacz? Znajomych informatyków się pytał i mówili ze to pewnie spalona płyta, ale czy spalona płyta by startowala z wiatrakami?

miałem spaloną płytę główną i wiatraki się kręciły a komp właśnie nie startował tzn czarny ekran

ja też. najprawdopodobniej wina płyty. kup na allegro używaną.

Dodane 20.10.2009 (Wt) 17:23

ja też. najprawdopodobniej wina płyty. kup na allegro używaną.

Dodane 20.10.2009 (Wt) 17:25

ja też. najprawdopodobniej wina płyty. kup na allegro używaną.