Naprawa WinXP-Zamiast "Napraw" jest "Formatuj partycję"

Mam problem z Windowsem XP Home Edition SP2 na Laptopie.

Wczoraj wszystko pięknie chodziło, a dziś przy próbie uruchomienia laptopa system się zapętla, pojawia się okno z logiem Windowsa, pasek ładowania chodzi, dość długo, po czym wywala błąd krytyczny, laptop się resetuje i tak w koło Macieju… Co ciekawe, Tryb awaryjny również nie działa… Uruchomienia systemu z ostatnio działającymi ustawieniami również nie daje efektów :confused:

Ponieważ, mam na dysku ważne pliki chciałbym je odzyskać przed formatem i ponownym instalowaniem systemu, dlatego staram się go naprawić.

Ustawiłem by przy kolejnym uruchomieniu laptop odpalał płytę z Windowsem, włożyłem płytę z Windą, pojawia się okno uruchomienia płyty, wszystko idzie tak jak w tej instrukcji: http://toin.pl/2165/naprawa-uszkodzoneg … indows-xp/

Do pkt. 3 włącznie wszystko jest ok, wciskam Enter i zamiast tego co pokazuje screen w pkt 4 wywala mi okno z wyborem partycji. Mój dysk podzielony jest na 2 partycje: C i D, ale proces instalacyjny pokazuje jeszcze partycję “-” (nie mam bladego pojęcia co to jest). Co najciekawsze partycja C, na której zainstalowany jest Windows, według procesu instalacyjnego jest… pusta… Jak wyłączyłem wczoraj laptopa, tak włączyłem go dopiero dzisiaj ok. południa. Sam przecież w nocy nie mógł wyczyścić partycji…

Wybieram partycję C, wciskam Enter i po chwili myślenia pojawia się okno z… wyborem rodzaju formatowania partycji, czyli zupełnie inaczej niż w powyższej instrukcji. Są dwa rodzaje formatowania NTFS: szybkie i normalne. Problem w tym, że ja nie chcę sformatować partycji C. Chcę jedynie naprawić Windowsa, by móc odpalić laptopa i dostać się do plików.

Mam jeszcze partycję D, na której mógłbym postawić tymczasowo nowego Windowsa. Problem w tym, że jest na niej za mało miejsca, a nie mogę jej sformatować, bo na niej również są ważne pliki :confused:

Czy ktoś wie jak temu zaradzić?

Nie jestem specem od komputerów, dlatego będę wdzięczny za łopatologiczne porady, krok po kroku.

użyj bootowalnego pendrive z Linuxem i zgraj pliki na których Ci zależy

Myślę, że najlepiej użyć live CD z dystrybucją linuksa i odzyskać ważne pliki. Skoro występują takie problemy z Windowsem, albo sprzętem . Potem zainstalujesz system na nowo.

Jak już pisałem nie jestem specem od komputerów i nie bardzo rozumiem o co Wam chodzi :confused:

Mam 1 Pendrive’a 256 MB.

Nigdy nie korzystałem z Linuxa, nie wiem też co zrobić by Pendrive był “bootowalny”.

Nie wiem też o co chodzi z tym LiveCD.

Czy da się te rzeczy wykonać samemu na PC?

AdrianC ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Linuks liveCD (dystrybucja, rodzaj do wyboru), to system na płycie CD,DVD, czy USB, którego nie instalujesz, ale

uruchamiasz z płyty i masz dostęp do swoich plików na komputerze, możesz je “zgrać” itp.

Opisałem bardzo ogólnie samą ideę użycia liveCD, w Twoim przypadku. Jednak obawiam się, że bez pomocy kolegi, czy sąsiada nie poradzisz sobie. To bardzo proste, gdy się wie jak to zrobić.