Napuchnięta bateria i plamy oraz przebarwienia na ekranie (Huawei Mate 10 Lite)

Witam!
W wymienionym w temacie telefonie jest napuchnięta bateria oraz plamki na ekranie. Wyczytałem na pewnej grupie Facebook’owej, że to wina wygięcia lub nagrzania ekranu. Ta bateria puchnie chyba od góry, bo wypychany jest ekran, nie spód urządzenia.
Te plamy wyglądają tak:

Teraz pytania:

  1. Czy te plamy oraz zabarwienia po wymianie baterii znikną?
  2. Czy ta wypukłość z przodu się spłaszczy?
  3. Czy i jaką baterię kupić tak do 50 zera z przesyłką? Ja znalazłem tą:
    https://allegro.pl/oferta/bateria-huawei-huawei-mate-10-lite-hb356687ecw-10610016391

Ta będzie ok?
Liczę na szybką pomoc i z góry dziękuję :slight_smile:

Plamy widać głównie na górnej części ekranu. Bateria tam z pewnością, aż nie sięga. Tego typu plamy zazwyczaj są spowodowane wadą kleju pomiędzy szkłem GG, a wyświetlaczem lub jego przegrzaniem.
Jeżeli położysz telefon na prostym blacie ekranem do dołu i nie kołysze się to ekran raczej jest prosty.
Baterie najlepiej kup sobie przez AliExpress, sprawdzaj komentarze. Na pewno nie kupuj oryginalnej, bo będą to raczej leżaki, albo baterie regenerowane sprzedawane jako „nowe”.

1 polubienie

Kołysze się, bo oparty jest na wypukłym obszarze (środek) - to chyba logiczne.

Tak to wygląda - ta wypukłość:

Wiem, trochę nieostre, ale blisko robiłem. Poza tym moja niepełnosprawność utrudnia mi fotografowanie.

W każdym razie bateria do wymiany jest.
Przebarwienie na górze ekranu samo z siebie raczej nie zniknie.
Ewidentnie wygląda jak problem z klejem pomiędzy warstwą wyświetlacza, a szkła.
Chociaż kto wie skoro powierzchnia jest łukowata to może naprężenie na środku powoduje przebarwienia, tak jak w przypadku jak palcem mocniej się naciśnie na ekran.

Jest jeden sposób, aby się przekonać, odseparować ekran.

Ty nie pytaj się nas na forum o takie rzeczy. Przecież sam widzisz, że telefon rozpada się w oczach. Jeżeli chcesz go uratować to trzeba iść do serwisu i tam zadać odpowiednie pytania. Jaka jest szansa naprawy wszystkich usterek. Tu nikt na forum sensownego nic ci nie pomoże. Widać od razu, że telefon nadaje się do serwisu i to tam powinieneś pierwsze kroki i pytania kierować.

No to już trudno. Mój brat mial też P10 i tam też była wymieniona bateria ze spuchniętej. Wszystko śmiga prócz aparatu (optyka uszkodzona). Na ekranie jednak jest taka biała kropka, widoczna wtedy, gdy ekran włączony.

To będzie się rozwijało?

Może, ale nie musi. Im szybciej wymienisz baterię tym lepiej.

Ok, już ostatnie 2 pytania: 1. czy każda bateria li-ion w każdym urządzeniu puchnie? Ja mam jeszcze Galaxy Core z 2013/14 i bateria trzyma ledwie godzinę, ale nie jest spuchnięta. Poza tym mam w kolekcji Samsunga Nox (GT-B3310) i tam również bateria płaska.
2. Czy bateria od nieużywania sama z siebie ot tak napuchnie?
O co tu chodzi?

Bateria - tak potocznie mówi się na ogniwa, które zostały „zapakowane” w plastikową obudowę lub folię termokurczliwą.
W ogniwach podczas pracy wydzielają gazy (zachodzi reakcja chemiczna), które w szczelnej baterii nie mają dokąd się ulotnić i zaczynają się rozpychać w obudowie.
Puchnięcie dotyczy zwłaszcza ogniw Li-Ion oraz Li-Polymer.
Wraz z wiekiem spada pojemność baterii oraz zwiększa się ilość zgromadzonych gazów.
Im częściej używacie Państwo swojego telefonu tym częściej też go ładujecie, a tym szybciej Wasza bateria ulega zniszczeniu.
Mimo tego, że spuchnięta bateria może jeszcze ładować się i pracować normalnie, to należy natychmiast zaprzestać używania takiego ogniwa.
Używanie spuchniętej baterii może grozić uszkodzeniem urządzenia - spuchnięta bateria wypycha obudowę, naciska na wyświetlacz.
Może też dojść do wybuchu, co wiąże się z możliwością uszkodzenia ciała.
Baterie puchną nie tylko w telefonach. Puchną również w nawigacjach, laptopach, tabletach i we wszystkich innych urządzeniach.
Proszę pamiętać - spuchniętej baterii nie wolno używać, należy ją zutylizować i zakupić nowy egzemplarz.

1 polubienie

To dziwne. Mój gLaxy core nie ma spuchniętej baterii. Powinni dodać zawor do uwolnienia gazów. :slight_smile:

Nie znam się na tym do końca. Czytałem kiedyś, że nam jako użytkownikom ładowanie baterii wydaje się pozornie proste. Bo podłączamy urządzenie do zasilacza/ładowarki i się wszystko po prostu zaczyna ładować. A podobno podczas ładowania w ogniwach zachodzą naprawdę bardzo skomplikowane procesy chemiczne. Puchnięcie baterii zależy od wielu czynników. Na przykład od tego jak ładujemy baterię. Nie powinno się baterii nigdy rozładowywać do 0% bo jak tak będziemy robić często to raz że mocno skracamy jej żywotność a dwa podnosimy ryzyko spuchnięcia. Ponieważ bateria rozładowana do 0% wypełnia się szybciej większą ilością gazów. Dlatego zaleca się by nie rozładowywać baterii poniżej 20%. Często też puchnięcie jest efektem wady konstrukcyjnej i choćbyśmy nie wiem jak dbali o nasz akumulator to przez wadę i tak napuchnie prędzej czy później.

Jedne puchną inne nie. Bateriom źle robią upadki, ładowanie powyżej 90%, rozładowanie do 0.
Najlepiej nowoczesne baterie często doładowywać.

Ceny baterii są niskie, i wymiana jest stosunkowo prosta. Spuchnięta może powodować nacisk i odkształcenia wyświetlacza. Mogą po wymianie zniknąć, ale nie muszą. Sam wyświetlacz po jakimś czasie też może mieć wady.

W tej półce cenowej taniej jest wymieniać wyświetlacz niż zdejmować dotyk. Ja bym, żeby zrobić to dobrze na bank policzył więcej za rozklejanie dotyku niż wymianę.

Baterie można sobie samemu wymienić, o ile można operować sprawnie dłońmi i ma się jakąś wprawę.
Polecane wcześniejsze zapoznanie się z jakimiś filmikami na yt.

Baterie najlepiej kupować od sprawdzonych firm.
Już nawet nie chodzi o pojemność, ale bywa że jest skopana elektronika i potem wywali baterię przy ładowaniu.