Narzędzie do backupu

Do tej pory (W7) robiłem comiesięczne snapshoty dysku przez CloneZillę (dysk 240GB więc na 4TB mieściło się kilkanaście ostatnich obrazów) plus te dane na których pracowałem dodatkowo trzymałem w chmurze.

Teraz przesiadłem się w 100% na W10 i 1TB dysk którego klonowanie w ten sam sposób co poprzednio nie wchodzi w grę. Dodatkowo chciałbym pominąć niektóre foldery, jak choćby Steamapps

W10 ma dwa swoje wbudowane narzędzia do kopii zapasowych. Mamy Kopię zapasową z historii plików:

I mamy Kopię zapasową/ przywracanie z systemu Windows 7:

Chciałbym się upewnić, czy dobrze to rozumiem.
Ta pierwsza (Windowsowa) tworzy tylko kopie poszczególnych plików i wersjonuje je tak, żeby dało się je przywrócić w razie awarii. Jak rozumiem, dysk do kopii musi znajdować się ciągle podłączony, żeby narzędzie mogło swobodnie (i w czasie rzeczywistym) działać? Co z kopią systemu?

Ta druga (z Windowsa 7) jest mi bardziej znana, mamy migawkę systemu, wybieramy foldery i robimy backup raz na jakiś czas na wybrane urządzenie. Wadą jest to, że trzeba pamiętać o backupie, zaletą - możliwość robienia kopii na dysk niepodłączony do komputera.

Trzecią opcją o jakiej myślałem to FreeFileSync, tylko tu potrzeba najwięcej pracy manualnej, za to kontrola nad treścią jest największa i w razie czego łatwo te dane skopiować na inny komputer (także wybierając tylko interesujące nas pliki).

Uprzedzając propozycje, na ten moment backup chmurowy odpada. Głównie z powodu wolnego łącza.

Zależy mi przede wszystkim na folderze użytkownika z C:/Users
Mniej na zainstalowanych programach czy obrazie systemu.

Pracuję na Windowsie, ale nie widzę problemu, żeby podłączać raz na jakiś czas live USB z linuxem i robić backup z jego poziomu… Chociaż rsynca bym się bał, CloneZilla była świetna, tylko tym razem może się nie sprawdzać.

Jakieś propozycje? A może któryś z backupowych płatnych lub darmowych programów?

1 polubienie

Polecam AOMEI Backupper Pro - najnowsza wersja w promocji tu:
https://www.comss.ru/page.php?id=4935
Mam nadzieję, że jeszcze aktywna i kluczyk zaskoczy.

Luknij na to, co Cię interesuje w cytacie ( możliwości jak widać większe)

i następny krok…

Niestety zapomniałem o tym wspomnieć, potrzebuję wersji do użytku komercyjnego. Z tego co widzę, od AOMEI dopiero od wersji Workstation na to pozwala: https://www.aomeitech.com/ab/comparison.html
59 USD to nie dramat :slight_smile:

Z tego co widzę, AOMEI ma też jedną bardzo poważną wadę:

  1. The maximum file path of file sync is restricted by the maximum path length allowed by the Windows API to 256 characters. So, please check the names of folders you are going to synchronize and shorten them when it’s necessary. AOMEI Backupper can’t synchronize folders which have special characters in their names.

źródło: https://www.ubackup.com/help/file-sync.html

Aoemi jest słabe porządne narzędzie to Paragon / Macrium reflect
w Paragonie możesz pomijać pliki foldery wybierać formaty plików i nie tylko.
Rozszerzyć zmodernizować obraz kopi i przenieść na inny dysk i nie tylko ale to chyba już w wersji płatnej.

1 polubienie

Zależy, co chcesz uzyskać.
Jeżeli w grę wchodzi Linux to rsync - “nie taki diabeł straszny” możesz nim robić skompresowane kopie przyrostowe (zstd), które cechuje szybka dekompresja (w porównaniu do wcześniejszego XZ) i podobny stopień kompresji.
W takich kopiach łatwo również wykazać nowe/zmienione pliki w kolejnych kopiach przyrostowych. Poza tym możesz szyfrować/deszyfrować przy użyciu np. GPG.

1 polubienie

OK, pierwsze rozwiązanie sprawdzone - narzędzie do kopii zapasowych z Windowsa 7.
Działa TRAGICZNIE wolno, backup laptopa to cały dzień (zacząłem od 11 rano, skończyłem na 11 wieczorem). Wybrałem tylko kopię systemu + katalog użytkownika (134GB). Efekt? Zajęte 439GB na dysku zewnętrznym… Nie wiem jak on to zrobił ale ta wersja odpada. Coraz bardziej kusi mnie rsync, ale najlepiej jakby to działało trochę jak clonezilla - czyli odpalam live, podłączam dysk, robię kopię przyrostową i gotowe.

Wg mnie podziel to na dwa zadania:

  1. Backup Systemu.
  2. Backup danych.
    Zasada podstawowa ma się to dziać kiedy nie korzystasz z kompa. W innym momencie traci to sens bo na każdą kopię zawsze trzeba czasu :slight_smile: niezależnie od typu.

Ad 1.)
Robisz dowolnym programem, nawet wbudowanym w “W”. Kiedy Ci pasuje. Ja robię co 2 tygodnie i trzymam 3 wstecz (Aomei) na dysk USB ręcznie.
W Pracy Autobackup systemy co 7 dni na drugi dysk w kompie.

Ad 2.)
Wybierasz dowolny program do Synchronizacji danych od darmowego do płatnego.
W mojej ocenie wystarczy FreeFileSync.
Tworzysz zadnia BACKUP przy otwieraniu lub zamykaniu systemu lub zadanie kopii ciągłej.

I po problemie. Każde z tych rozwiązań ma swoje +/-.
Czytaj albo dłużej będzie się otwierał albo zamykał. Dlatego kopie zapasowe robi się przeważnie w nocy.

Potwierdzam.

To nie jest dobry pomysł bo jak padnie system i komp się w ogóle nie uruchamia to można sobie co najwyżej pogwizdać. Według mnie dobry program do backupu powinien:

  • oprócz normalnej pracy pod system musi również pracować w środowisku Windows PE (Paragon/Macrium/Iperius) albo Linux Live (Acronis/R-Drive Image)
  • musi obsługiwać ścieżki powyżej 256 znaków (Aomei - DYSKWALIFIKACJA!!!)
  • praca według harmonogramu
  • dużą zaletą byłaby możliwość podmontowania archiwum jako wirtualnego dysku - dzięki temu można wyciągnąć z archiwum kilka potrzebnych plików bez przywracania całego dysku/systemu

Ja używam https://www.veeam.com/ agent bez konsoli zarządzającej jest darmowy. Bardzo dobry program o dużych możliwościach. Przydatną funkcją jest robienie kopii przyrostowych i możliwość wyciągania konkretnych plików z archiwum. Robi klona całego dysku/systemu lub wybranych katalogów. Sprawdzone na około 3 tys. komputerach co obsługuję. Ja robię kopie na dysku NAS z migawkami ale zwykły user powinien na zewnętrzym nośniku (odpinać po wykonaniu kopii). Migawki są potrzebne w przypadku zaszyfrowania dysku, jedno kliknięcie i po problemie. Posiadacze dysków WD mają za darmo Acronis True Image bardzo dobre także rozwiązanie.

Aomei free

  • ma harmonogram
  • możesz montować obrazy backapu
  • ma butowalny Pe

Aomei odpada ze względu na te ścieżki

  1. The maximum file path of file sync is restricted by the maximum path length allowed by the Windows API to 256 characters. So, please check the names of folders you are going to synchronize and shorten them when it’s necessary. AOMEI Backupper can’t synchronize folders which have special characters in their names.

Ok, jestem po pierwszym backupie przy pomocy Veeam poleconego przez @shango
Wygląda bardzo obiecująco! Pierwszy backup trwał godzinę, zgrał rzeczywiście tylko te pliki o które mi chodziło, backup da się otworzyć i odczytać pliki bez konieczności przywracania wszystkiego.
Zobaczymy jak będzie z kolejnymi :slight_smile: Ale póki co to mój zdecydowany faworyt.