NAS do domu i małej firmy

Witam

Potrzebowałbym małej porady. Co polecacie jako NAS do domu i małej firmy?
Urządzenie służyłoby do robienia kopii, oraz jako serwer dla dokumentów i wideo.

Wymagania obligatoryjne

  • przynajmniej 2 TB
  • aplikacja umożliwiająca dostęp z Androida
  • możliwość ustawienia rożnych dostępów dla poszczególnych użytkowników
  • niskie koszty eksploatacji :wink:
  • sprawne działanie
  • dostęp z poza sieci firmowej/domowej

Wymagania dodatkowe, dodatkowy plus za to :slight_smile:

  • serwer wydruku
  • możliwość ustawienia harmonogramu uruchamiania i wyłączania urządzenia
  • dobra cena :stuck_out_tongue:

Zastanawiam się nad czymś takim Qnap TS-128
Wirtualizacja mi raczej nie potrzebna, bo chciałbym się zmieścić w budżecie do 1000 zł, a w tym zakresie chyba nic sensownego obsługującego wirtualizację się nie znajdzie.

Ponad 1000zł to kosztuje sam w miarę przyzwoity NAS, ale bez dysków.
Jednozatokowy NAS jest kompletnie bez sensu, bo w sytuacji awarii dysku tracisz wszystkie dane. Powinny być co najmniej dwa dyski w RAID 1 (dostępne 50% pojemności) lub lepiej 4 w RAID 5 (dostępne 75% pojemności).

Generalnie Synology lub Qnap do dobry kierunek (na pewno nie bierz nic WD), ale nie ten budżet.

Osobiście mam już nieco starszego Synology DS414j z 4 dyskami 4TB i nie narzekam. Wirtualizacji nie ma, ale w roli magazynu danych, kopii zapasowych i serwera VPN sprawdza się wyśmienicie.

Wiesz, ale to nie musi być niezwykłego :slight_smile:
Równocześnie może się zdarzyć, że będzie dwóch użytkowników.

Zastanawiałem się właśnie czy jeden czy dwa dyski, ale też kopie i tak bym miał jeszcze w jednym miejscu.

A co sądzicie o firmie Zyxel? Ale w tych tanszych mają tylko 512 RAMu

Nie mam zdania. Jak robiłem research, to generalnie opinia była taka, że jedynie Qnap lub Synology. Moim zdaniem bierz minimum coś z 2 dyskami (to nie chodzi o wydajność, tylko bezpieczeństwo danych) + poczytaj opinie w internecie. Np. jak wygląda kwestia odzyskiwania danych w przypadku awarii. Wiem, że np. WD ma z tym poważny problem. Na temat Zyxela nic nie wiem.

Jeśli potrzebujesz jedynie miejsca do przechowywania danych, bez żadnych gwarancji, to równie dobrze możesz kupić kieszeń USB na dysk 5,25 cala za 50zł.

Zyxel NSA325 wstawiłem do firmy już chyba ze 4 lata temu na dwóch dyskach 2x2TB WD RED. Odpukać nic się nie dzieje. Służy jako magazyn danych oraz kopia dla dwóch komputerów. Wszystko działa jak należy. Sporo jest dodatków do multimediów, Php, MySQL itp.
Ale jest jedno Ale…
Interfejs nie powala :slight_smile: Na pewno Synology i Qnap mają bardziej przejrzyste ustawienia i szybkość konfiguracji.

A próbował ktoś po usb 3 podłączyć do tego jakis inny dysk zewnętrzny ? Widziany jest jako następny wolumin i prędkości są satysfakcjonujące ? Czy to jednak tylko do podłączenia pendriva