NAS do domu

Witam,

jaki polecacie serwer NAS do zastosowań domowych używany w okolicach 500zł?
Kieszeń na dwa dyski pod 3,5" jako Raid 1. Pojedyńczy dysk 6-8TB max do 10 TB.
Zastanawiam się nad QNAP TS-230. Czy coś innego lepszego znajdę?

Dwie kieszenie i 500 zł… ???

QNAP TS-230 to za tyle kupisz ale używanego…

@januszek Przecież napisałem, że szukam używanego :smiley:
na allegro i olx jest sporo używek w kwocie 400-600 zł tylko kwestia na jakie modele zwrócić uwagę i czy lepiej brać qnapa czy lepszy synology?

Ja bym patrzył na to czy sprzedawca to handlarz (wtedy nie), czy ma oryginalne pudełko (wtedy tak). Sam model to już kwestia drugorzędna bo konkretnego Qnapa ani Synology za 500 to nie kupisz nawet używanego.

Jak wystawia papier to tak, bo masz gwarancję. Zwykle też jest sprzęt testowany. Używany ma 6 miesięcy rękojmi. Jak kupisz prywatnie to już nie.

Zawsze też można poszukać jakiegoś nisko energetycznego PC w małej obudowie i postawić jakąś dystrybucje linuksa na NAS. Jest tego sporo, większość wygodnie obsługiwana z przeglądarki.
Przeważnie funkcji jest sporo więcej niż w fabrycznych.

No nie wszystkie mini będą miały 2x sata a z drugiej strony taki Dell Optiplex 7040 ma ale idealnie mały nie jest. Ja u siebie mam za to 1x sata + 2x nvme ale za to budżet przerasta kilkukrotnie, nawet jak na używkę. Coś za coś.

Ogólnie tak, ale Synology ma fajny ekosystem i nawet wbudowany czat (wykorzystywaliśmy to w poprzedniej firmie, do użytku domowego bez sensu).

Nie, pierwsza lepsza z brzegu J3455-ITX 4S-ATA.
Sam robiłem jakieś takie wynalazki i pamiętam, że kupowałem i płyty z S-ATA i z M2, więc to nie problem. A jak może być mikro ATX to już w ogóle jest zatrzęsienie. Gotowce małe też są z kilkoma S-ATA albo m2, a czasami nawet że złotem PCIE, więc sobie można podpiąć cokolwiek.

I jaki to problem korzystać z tego albo innego chatu na Linuksie?

Główna zaleta Synlogic, to wsparcie oraz rozwiązania gotowe dla firm, spełniające normy, zrzucające odpowiedzialność z administratora, gotowce dla aplikacji używanych w firmach. W zastosowaniach domowych znacznie mniej atrakcyjnie to wypada.