NAS pod dyski SAMSUNGA

Jaki najlepszy NAS z obsługą SAS 12 gbps

  1. Najtańszy
  2. Taki do 5 KG.
  3. Możliwe najszybsze połączenie z silnym PC.

SAMSUNG PM1633a SAS Enterprise SSD 7.68 TB internal 2.5 inch SAS 12Gb/s 70mm TLC OEM

https://www.senetic.pl/product/MZILS7T6HMLS-00007

SAMSUNG PM1633a SAS Enterprise SSD 15.36 TB internal 2.5 inch SAS 12Gb/s 70mm TLC OEM

https://www.senetic.pl/product/MZILS15THMLS-00007

Raczej macierz dyskowa, a nie NAS.

Owszem. Znam się jedynie na serwerze pewnej firmy w Polsce.
Co do macierzy dyskowej.
Jeżeli będzie tańsza od nowego mercedesa czy wartości 4 , 8 czy nawet 16 samsungów.

Musisz wiedzieć co potrzebujesz. Wiesz czym się różni serwer NAS od macierzy dyskowej?

Logicznie ujmując problem rózni się tym, że.

  1. Macierz dyskowa ma więcej dysków.
  2. Jest to pojęcie z nazwy znane mi od lat 90 XX.
    I to moja cala wiedza.
    Jednak mam przyjaciela który od 1997 zajmuje się serwerami. A nawet kolegę z podstawówki
    który pracował dla IBM. Na tym forum jest kilku profesjonalistów.
    Czyli w kilku KB sprawa będzie dogłębnie wyjaśniona.

Rozumiem, dlatego wyjaśnię.

NAS też może mieć dużo dysków, np. 24, do NASów często można podłączyć półkę dyskową, np. kolejne 24. Pytanie co znaczy więcej dysków? 100? 200?

Macierz dyskowa od NAS różni się tym, że NAS to serwer, który świadczy usługi, tj. SMB, NFS, FTP, FTPS, SFTP, iSCSI serwer wydruku, a nawet serwer poczty. Natomiast macierz dyskowa to po prostu pamięć masowa, którą podłącza się do serwerów z wykorzystaniem różnych typów połączeń, np. iSCSI, FiberChannel, InfiniBand itp. Macierze same w sobie nie świadczą usług udostępniania plików, bardziej patrzy się na nie jak na dużą pamięć masową, wielki dysk.

Więdząc teraz czym to się różni, musisz zdecydować czy potrzebujesz NAS czy macierz.

1 polubienie

Trudno zmieścić więcej niż 4 dyski w obudowie nawet rozszerzonej ATX.
Widziałem zdjęcia macierzy. Wyglądały mało estetycznie. Jednak mam małą wiedzę.
Czyli macierz pod te dyski Samsung (7,5 TB). W tej chwili 16 z złączem lepszym niż 12 gbps.
czyli 20 gbps.(thunderbolt 2 albo 3)

NAS to nie tylko 4-dyskowce, są takie co mają 8, 12, i 24 zatoki dyskowe. Można do nich podłączać półki dyskowe.

Nie znam osobiście NASa na dyski SAS, takich dysków używa się w macierzach. Co do wyglądu, no wiesz, one mają robić swoją robotę, a nie być obiektem podziwu. Zresztą takie rzeczy są zamknięte w szafach serwerowych, w serwerowniach, do których nikt poza upoważnionymi osobami nie powinien mieć dostępu.

Skoro to wykracza poza Twoją wiedzę, czemu komuś tego nie zlecisz? Bez wiedzy ciężko zaprojektować dobry system. Ja też Ci nie powiem co wybrać, nie znając Twoich potrzeb.

To i tak się rozbija o kasę. I to co mogę mieć maksymalnie w Polsce.
Osobiście znam dwóch specjalistów.

Specjalistów jest wielu, ale bez znajomości potrzeb klientów, nawet największy geniusz nic nie wymysli bez szklanej kuli.

Byle buda chiefteca mieści z 6 dysków wewnątrz i jeszcze 4 w backplane.
http://chieftec.eu/pl/obudowy/e-atx/seria-bravo/bh-01b-u3.html

W przypadku dysków 2,5, w kieszonkach icydock 5,25 zmieścisz po 4 szt, więc w takim chieftecu zmieścisz 12x2,5" i 6x3,5".

1 polubienie