Nastawianie Partycji jako " aktywna "

No właśnie… jak w temacie… abym odpalił instalatora visty teraz muszę Partyjcę E nastawić jako aktywną… jednak nie mogę tego zrobić z poziomu " zarządzania dyskami… również przez DOS’a tez nie mogę zrobić…( w Dosie nie mogę zrobić listy partycji… i klapa ) Jakieś pomysły ? Jest jakiś malutki programik który mógłby ułatwić mi życie ? :slight_smile:

Dobrze, że o tym nie wiedziałem wcześniej bo zainstalowałem viste na partycję I: która nie była aktywna.

Niby na stronie MS pisza że idzie to zrobić z poziomu DOS’a i zarządzania dyskami… Tylko niech mi to pokażą że jest to możliwe… Tssss… stąd ten błąd zawsze. "0xc000000d "Ehh… A nie chce na C instalować…

Proponuje użyć programu Partition Magic, w nim powinno dać się ustawić partycje aktywną.

Powinienem to zrobić w wersji trial ? Czy tam nie da rady

Sorry, ale w tej kwestii Ci nie pomogę (czy zrobi to w wersji Trial czy muzi byc Full), bo ja mam pełną wersje programu.

Mam już pełną… i nie ma tam takowej opcji… chyba że źle szukam…

NA 100% jest taka opcja i nazywa się “Set Active”. Jesst ona w którymś podmenu (w którym podmenu to już nie pamiętam, bo robie to na tzw. czuje)=)

Radzę poczytać

http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windowsserver2003/pl/library/ServerHelp/65982abe-19cc-446b-8027-a00bed65abd9.mspx?mfr=true

http://www.google.pl/search?sourceid=navclient&aq=t&ie=UTF-8&rls=GGLJ,GGLJ:2006-29,GGLJ:en&q=partycja+aktywna

Zanim napisałem to już to przeczytałem. Pierw sprawdzam google a dopiero potem zadaje pytanie.

lord_daron

Ja to mam problem znalazlem to co mowisz ale opcja jest nie aktywna… no ja to nie wiem chyba sie zastrzele :expressionless:

Jeżeli pprzeczytałeś to wiesz, że partycję aktywną można jedynie uczynić z partycji podstawowej i że na twardym dysku jest tylko jedna partycja podstawowa, a inne partycje to tzw. dyski logiczne których nie można aktywować. Aby system mógł być uruchomiony to musi być partycja postawowa aktywowana. Operacja aktywowania nie jest odwracalna tzn. nie można uczynić partycji ponownie nieraktywną, chyba, że usunie się wszystkie partycje, a następnie ponownie je utworzy na dysku. nie da się oczywiście zrobić tego z pod windowsa, tak jak nie można zjeść samego siebie. Operacji usuwania partycji podstawowej na której jest windows można jedynie dokonać z programu (PQmagic lub innego) uruchamianego z dysku bootowalnego lub z dyskietki.

Jeżeli na komuterze zainstalujemy drugi dysk fizyczny i będzie na nim partycja podstawowa to można ją aktywować ale nie jest to konieczne bo i tak bios będzie szukał systemu na dysku gdzie została wcześniej utworzona partycja aktywowana. Inne systemy operacyjne są wówczas wybierane z tzw. bootloadera który jest umieszczany na partycji aktywnej.

Czy zatem można zrobić tak aby na komputerze była tylko jedna partycja aktywna i nie był to dysk c?

Należałoby wówczas usunąć wszystkie partycje na dysku 1 a następnie utworzyć je ponownie nie aktywując żadnej. Na dysku 2 zrobić podobnie i aktywować partycję podstawową. Oczywiście operacji takich należałoby dokonać z programu uruchamianego z płyty bootowalnej, a nie z windowsa.

Czyli nie usuwając tego co mam nie da sie zrobić…No ale dobra na jednym dysku chce mieć 2 systemy. Czemu jest to nie możliwe ? Czy Inne systemy starsze od Windowsa Visty nie potrzebują aktywnej partycji ? Kiedyś na jednym dysku sie miało 98 i XP lub 2000 i XP…A nie można mieć XP i Visty. Niektórzy mają , w dodatku ktoś na forum kiedyś pisał że ma 2000 XP i Vistę…

floyd , na jednym dysku mogą byc maxymalnie 4 partycje podstawowe, więc ta informacja o jedenj, to nie wiem skąd wzięta :wink:

WSZtm zerknij na to -> http://support.microsoft.com/kb/927520/pl

Do tego aby wybierać który system mam uruchomić z systemów zainstalowanych na komputerze i na różnych partycjach służy bootloader który jest umieszczany na partycji aktywnej Podczas instalacji windowsa vista na dowolnej partycji to program instalacyjny rozpoznaje czy na innej partycji jest już jakiś inny system i utworzy automatycznie bootloader czyli wybór systemu do uruchomienia (nie ma to nic wspólnego z aktywacją partycji). Tak na dobrą sprawę to można mieć komputer całe wieki i z taką operacją jak aktywacja partycji nie mieć ani razu do czynienia bo nawet po formatowani partycji aktywnej jest ona w dalszym ciągu aktywna i dlatego we wszystkich programach nawet jesli widzimy taką opcję to jest ona zablokowana bo tam nic się nigdy nie zmienia).

No właśnie w tym cały problem…To jest ten cały " Magiczny " Bootloader. I się Vista nie odpala… więc wpadłem na pomysł że ta partycja musi być partycją aktywną by Vista mogła się dalej odpalić…

Spójrz na obrazki…

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=145069

Nie potrzebują aktywnej partycji bo można też instalować system na dyskach logicznych. Ja np. mam zainstalowany xp na dysku C, natomiast na dysku logicznym I: mam zainstalowaną Viste i jeszcze na dysku D zainstalowany windows. Bootloader wybiera najpierw między Vistą i starszymi systemami. Po wybraniu opcji: starsze systemy jest wybór międzi Xp zainstalowanym na dysku C i na dysku D.

Aha… No dobra czyli co mam teraz zrobić ?(Skoro Tobie chodzi to i mi powinno) By odpalić dalej Viste ? XP na Partycji C a Viste mam na dysku E… w dodatku nie wiem czy zakończona instalacja… bo to chyba już tak wyszło po ponownym rozruchu komputera…

Teraz już wiem, Twój problem jest związany z dyskiem sata II z którym są kłopoty gdy instalujemy Vistę. Już tu czytałem na forum o takich problemach. Musisz poszukać bo nie zapisałem sobie gdzie to było i jak zostało rozwiązane.

Hehe Ale to dysk Raczej SATA I A nie Sata II :slight_smile: Dysk podczas instalacji Nawet zwykłego XPeka był wykrywany bez zupełnie żadnych sterowników :slight_smile:

A to kto napisał?