NAT a SmartTV

Mój komputer podłączony jest do sieci za tak zwanym NATem. Czyli mój dostawca netu filtruje podłączone urządzenia do sieci przez fizyczny adres MAC. Do tej pory komputer był po prostu kablem podpięty do sieci jako jedyne urządzenie w sieci więc nie było problemu. Problem pojawił się w momencie próby podłączenia innego urządzenia do sieci. Chciałbym aby w tej sieci był dostępny mój komputer oraz nowy SmartTV. Domyślam się, że muszę zaopatrzyć się w router do którego podepnę net od dostawcy a w routerze podmienię jego adres MAC na taki jaki jest w komputerze. Wtedy do tego routera będę mógł też podłączyć telewizor i komputer. I teraz mam prośbę. Możecie polecić mi jakiś dobry router powiedzmy w cenie do 500 zł w którym można podmienić jego adres MAC. Zasięg routera minimum 8 m. Między routerem a telewizorem będzie 10 cm ściana.

Zdania jak zawsze będą podzielone i każdy będzie chwalić swój wybór. Wg. mnie:

  • 2,4 / 5GHz
  • Możliwość wymuszenia szerokości kanału (Opcja konieczna).
    Reszta… wg. preferencji i uznania.

Ja polecam ASUS, model wg uznania. Ja mam serię AC i nie narzekam. Skonfigurowany i zapomniany. Działa.
Na Microtick i inne wynalazki szkoda kasy. Miłe jest (ja nie mam) dynamiczne QOS.
Po drugie Router to połowa sukcesu, reszta to jakie karty mają Twoje urządzenia. Po przeniesieniu się na 5GHz i wymuszeniu szerokości kanału zero problemów.

Na co dzień w sieci:
Router Asus
Access Point D-link
Drukarka ze skanerem
2x TV
4x Laptop
4x Telefony
Łącze 120Mb. Działa stabilnie bez przycięć.

OK. Jednak dla mnie najważniejsze jest to aby router miał możliwość podmiany adresu MAC. Bo wiem, że nie wszystkie taką opcję posiadają. Aktualny adres MAC karty sieciowej w komputerze muszę wpisać (lub sklonować) do routera.

Asus MA, sam mam to włączone. Ale ta opcja to raczej w Twojej cenie to standard.

Mikrotik hAP ac2.

Choć opcję zmiany adresu MAC interfejsu WAN znajdziesz chyba w każdym (albo prawie każdym) routerze.

1 polubienie

Znajomy sobie kupił taki router:


I jest zadowolony. Działa tam w połączeniu z 1Gbps netem (światłowód)
//klonowanie MAC jest tam w ustawieniach Advanced
Pod GUI konfiguracyjnym od Xiaomi działa OpenWRT, wiec pod względem regularnych aktualizacji ok.
Zasięg super, obsługuje WPS3, Mesh i ma wbudowane dwa wzmacniacze sygnału (dla 2.4 i 5 GHz)

Mam i polecam ale teraz brałbym hAP ac3 w wersji bez LTE

1 polubienie

To nie NAT jest problemem, tylko dostajesz jeden adres IP od ISP, niezależnie czy to publiczny, czy prywatny. To nie XX wiek, tylko ISP z firmy Januszeks sp zło filtrują MACi.

Co do routera, który ma moc zmiany MAC do 500pln to Mikrotik hAP AC3.

Panu już podziękujemy. Szkoda kasy to na te TP Linki i Asusy, które oferują 0,001 promila w tej cenie.