NAT i ustawienia przy publicznym IP

Wszystkie Huaweie, routery, mają ustawienia NAT: Asymetryczny i Symetryczny.

Mam usługe biznesową w T-Mobile i wykupione publiczne, zmienne IP za 10 zł netto. Czy ustawienie NAT na Symetryczny coś zmieni w kwestii przeglądania internetu i grania na PS4 lub w LoL?

Proszę mi opisać czym to się rożni w zrozumiały prosty sposób, czy to wymysł Huaweia?

Wątek wyczyściłem. @anon47659612 nie daj się prowokować lamerom.

Staram się jak mogę, uwierz, ale czasami to niesamowicie trudne wytrzymać. :slight_smile:

Bądź grzeczny i usuń atak na użytkownika w dziale na luzie. Nie odpowiadaj na zaczepki, tylko raportuj. Szkoda czasu na pyskówki.

Uzyskam odpowiedź na post numer jeden czy zero szans?

NAT symetryczny trochę inaczej tłumaczy adresy, w dość złożonym środowisku/sytuacjach może okazać się bardziej ‘restrykcyjnym’. Co do szybkości, czy dostępności usług:

  • zależy od konkretnej NATownicy (tego Huaweia) i czy symetryczny/asymetryczny jest obliczany z tą samą szybkością (raczej pomijalne w Twoim przypadku),
  • od samej usługi z jakiej się korzysta.
    Jest to na tyle pewnie nieudokumentowane w przypadku tego routera, jak i samych usług, że najlepiej sprawdzić empirycznie.

Czemu pomijalne w moim przypadku bo prędkośc pobierania do 60Mb/s?

Zbyt mała ilość obliczeń dla procesora (NAT), żeby miał duży wpływ typ NATowania. Łącze nie ma tu za dużo wpływu, bo jak radzi sobie z jednym typem NATowania, to obrobi drugi; każdy router gdzieś głęboko w dokumentacji ma opisaną swoją przepustowość przy włączonych danych opcjach łącznie z wbudowanym IDS/AV/VPN itd. Eksperymentuj i tyle.

Dlaczego takich ustawień NAT nie widziałęm nigdy w tańszych i droższych routerach D-Link, Asus, TP-Link czy Netgear? Tylko są w Huaweiach, które nie są jakimiś super routerami?

Pewnie z przyczyn technicznych nie było wygodnie wyciąć tej funkcji z ustawień, lub ktoś w dziale marketingu pomyślał, że “dajmy kilka zaawansowanych funkcji z których w domu nikt nie będzie umiał skorzystać”. Wejdź sobie na dowolny symulator ‘domowego’ mikrotika takiego za 200-300zł i zobaczysz jakie tam jest multum funkcji.
PS Huawei ma spore portfolio, robi ogromne routery zajmujące kilka szaf.

Mikrotik robi routery do domu z wbudowanym LTE agregującym pasma?

Podrzuć link na taki symulator, chętnie zobaczę z ciekawości :slight_smile:

Nie mogę na szybko znaleźć, w ostatnich kilku dniach (tym tygodniu) @roobal wrzucał w dyskusji o Mikrotik hAP ac2, przeszukaj Jego wypowiedzi.

http://demo.mt.lv/webfig/

Szybkość łączą ma mniejsze znaczenie, niż liczba pakietów na sekundę. Możesz mieć łączę gigabit i switch cisco, które przepcha Ci 1000 pps, a możesz mieć switch Netgeara, który przepcha Ci 1400 Mpps. Tak samo jest z routerami, jeden przenatuje Ci z większą wydajnością, inny z mniejszą.