Natężenie w usb 2.0 w komputerze?

Od zawsze byłem prawie pewny, że w gniazach usb 2.0 jest natężenie 0,5A, a dla usb 3.0 0,7A, ale byłem ciekawy czemu pewne urządzenia ładują mi się szybciej z komputera, który ma tylko usb 2.0, niż z ładowarek sieciowych (jedna 0,5A, druga 1A). Sprawdziłem miernikiem i okazało się co mnie bardzo zaskoczyło, że natężenie wynosi 1,6A. Jest to zwykłe gniazdo z przodu, z tyłu niestety nie mam dojścia, żeby sprawdzić.

Tak powinno być?

Wartość co najmniej dziwna (niepokojąca). Jak to zmierzyłeś (czym, jak się wpiąłeś w obwód), co wtedy ładowałeś?

Pogubiłem się - jak to dokładnie mierzysz? Zmierzyć w gniazdku możesz napięcie, natężenia tam raczej nie znajdziesz.

Korzystałem z miernika przelotowego między gniazdem usb a telefonem, który może ładować się do 2A.

A może to USB BC (Battery Charging) lub USB PD (Power Delivery)? Sprawdź w instrukcji płyty głównej.

Płyta główna to HP 505799-001, niestety nie mogę nigdzie znaleźć jej opisu.

Wg wikipedii żaden z nich, bo nie byłoby możliwości przesyłania danych z powodu zakłóceń przy natężeniu powyżej 0,9A, a komunikacja z telefonem jest bez zarzutu.

Znalazłem w internecie coś takiego jak Downstream USB Port (CDP) i teoretycznie to działa. Tylko dziwi mnie (jeśli to jest to) występowanie takich portów w tak budżetowej płycie.

1 polubienie

No to chyba… zmień miernik - max 0.5 A.

lub

W specyfikacji USB w 2007 roku zdefiniowano nowy typ portów służący do ładowania akumulatorów urządzeń – są to tak zwane charging ports. Pozwalają one na uzyskanie prądu zasilającego powyżej 500 mA bez jakiejkolwiek negocjacji z kontrolerem. Jeśli jednak podłączone urządzenie będzie przeciążać port, zostanie automatycznie na nim odcięte zasilanie. Rozróżnia się dwie odmiany ładujących portów USB. Należą do nich downstream charging ports, pozwalające na przesyłanie danych, i dedicated charging ports, w których piny D- i D+ są zmostkowane (nie pozwalają na transmisję danych). W pierwszej odmianie portów zbyt duży prąd zasilania mógłby interferować z przewodami sygnałowymi służącymi do przesyłania danych, dlatego maksymalny prąd zasilający został ograniczony do 900 mA. W przypadku portów dedykowanych nie ma takiej obawy, więc wartość maksymalnego prądu jaki może podać port wynosi 1,5 A w przypadku USB 2.0 i 1,8 A dla USB 3.0[17].

Innym rodzajem portów USB są porty zasilane (powered USB), które potrafią dostarczyć prąd o natężeniu 6 A i napięciu 5 V, 12 V lub 24 V. Pozwala to uzyskać do 144 W zasilania na port.

Dzięki za odpowiedzi.
A ja rok czasu się zastanawiałem dlaczego te moje ładowarki są aż tak marnej jakości, bo wolniej ładują, a nie przypuszczałem, że porty USB z komputera mogą tyle dawać.