Nauka ASP po PHP?

Witam. Obecnie uczę się języka PHP jestem już na poziomie począteku średnio-zaawansowanego i mam pytanie dotyczące języka ASP microsoftu czytałem że jest on bardzo funkcjonalny i teraz większość korporacji go używa. Planuje iść na studia informatyczne i szkolić się w dziedzinie pisania stron i aplikacji internetowych czy warto się tego języka uczyć jeśli tak moglibyście mi podać jakieś kursy/książki do nauki jego, dużo on się różni od PHP czy będzie mi łatwiej go się nauczyć znając już PHP?

Każdego jeżyka jest łatwiej się nauczyć znając inny język programowania. ASP dopiero będę miał i powiem tyle że na studiach jest (będzie) pewnie z 90-95% rzeczy od MS niestety. Może się liźnie HTML, PHP i Java od Sun i jakieś aplikacje dla elektroniki. Na studiach cię nie nauczą niczego, musisz sam się nauczyć. Fakt dają jakieś certyfikaty ukończenia kursu np. .NETa ale to pic na wodę. Liczy się to potrafisz.

Generalnie jest tak że im więcej języków znasz tym lepiej, więc na pewno warto się nauczyć tym bardziej jeśli przyszłość planujesz związać z programowaniem aplikacji webowych.

Funkcjonalność każdego nieumarłego jeżyka, jak również ASP, jest pewnie ogromna, tylko są 2 bariery żeby tą funkcjonalność w miarę objąć - praktyki/praca w dobrym miejscu i czas…

Prawdopodobnie nie chodzi o ASP, ale o ASP.NET. ASP.NET warto się uczyć, ASP (klasyczny) jest martwy.

Dużo się różni od PHP, różni się samą filozofią pisania - w “klasycznej” wersji ASP.NET, najbardziej rozpowszechnionej, czyli w technologii WebForms programowanie oparte jest na kontrolkach i zdarzeniach, jak inne języki wizualne. Klikologia - wrzucasz kontrolki na formatkę, cośtam poklikasz i nagle się okazuje, że po pięciu sekundach roboty masz to, nad czym w czystym PHP pracuje się godzinę. Jest też ASP.NET MVC, framework działający w architekturze MVC, zbliżony bardziej do programowania w PHP, bo na znacznie “niższym” poziomie, z pełną kontrolą kodu HTML.

ASP.NET nie jest językiem - jest technologią w której najpowszechniej stosuje się dwa języki - C# oraz Visual Basic.NET. Inne języki to margines marginesu.

Jeżeli znasz PHP, a zwłaszcza, jeżeli znasz jakiś framework MVC, to opanowanie samej koncepcji już masz z głowy. A sam C# jest składniowo pochodny od C, jak i PHP, więc składnię (pętle, klasy, klamerki) powinieneś mieć opanowaną. Teraz tylko musisz wiedzieć, że C# jest statycznie typowanym językiem (zmienna ma określony typ i nie może się on zmienić), podczas gdy w PHP przypisanie do liczby tekstu, a potem tablicy, to nie był problem (dynamiczne typowanie). Na pewno jednak znając jakiś język programowania łatwiej nauczyć się kolejnego - czasem tylko trzeba pozbyć się pewnych nawyków, ewentualnie wyrobić sobie nowe.

Zależy od uczelni - u mnie na przykład technologii Microsoftu nie było praktycznie - mieliśmy za to projekty w PHP (którego trzeba było nauczyć się samemu) oraz zajęcia z tworzenia aplikacji internetowych w JSP (choć tu się chyba zmieni i będzie jakieś wprowadzenie do ASP.NET). Z kolei druga specjalność dostała do zrobienia projekt w ASP.NET. HTML, CSS, JS mieliśmy okazję poznać w miarę dokładnie. Poza tym moja uczelnia okazała się być bardzo pro-Java, łącznie miałem Javę normalną (aplety oraz aplikacje okienkowe), JSP, Javę ME oraz Javę w zastosowaniach wielowątkowych/rozproszonych. Ale uczenie się samemu na pewno nikogo nie ominie.

A co do kursów .NET - nawet jeżeli jest kurs, to kończy się on egzaminem, po którym dostaje się certyfikat od Microsoftu. I taki egzamin i taki certyfikat jest już naprawdę miło widziany u pracodawców, do najprostszych nie należy. Choć fakt, że najważniejsze i tak jest to, co umiesz.

Czyli ogólnie się nauczyć korzystania/pisania w technologi .NET? ASP.NET dużo się różni składnią od C#, kiedy opanuje ASP.NET będę mógł się szybciej nauczyć/zrozumieć C#? Znacie może jakieś książki które pomogą mi w nauce technologi .NET?

Najpierw musisz się nauczyć jakiegoś języka technologii .NET aby pisać strony w asp.net (np. c#, vb.net).

poczytaj sobie

http://www.centrumxp.pl/dotNet/22,1,kat … NET_2.aspx

http://www.asp.net/

http://articles.sitepoint.com/article/a … troduction

http://en.wikipedia.org/wiki/ASP.NET

ASP.NET jest częścią platformy .NET. ASP.NET nie różni się składnią od C# - tworząc strony używa się zwykłego języka C#, tylko używa odpowiednich klas i bibliotek z ASP.NET.

To wiadome że najpierw muszę się nauczyć jakiegoś z języków technologi .NET