Nauka C++ - konsola konieczna?

Witam!

Czy rozpoczynając naukę C++ powinno się poświęcić czas na naukę pisania programów konsolowych, a dopiero później przejść na aplikacje okienkowe ? Czy jest możliwość od razu uczenia się pisania aplikacji okienkowych bez poznania ,tajników konsoli" ? Czy ma to sens ? Zadaje te pytania, ponieważ posiadam książkę Symfonia C++ Standard i jest tam opisane mnóstwo kwestii odnośnie programowania obiektowego w konsoli, ale na niektórych forach wyczytałem opinie internautów, że nie warto tracić na to czasu i należy od razu przerzucić się na WinApi itp. Osobiście wydaje mi się, że powinienem przyswoić sobie wiedzę chociażby z Symfonii C++, a dopiero później rzucić się na aplikacje okienkowe. Jakie jest Wasze zdanie, jako doświadczonych programistów na ten temat ?

Chyba dobrze jest najpierw nauczyć się języka i biblioteki standardowej, a to jest najłatwiejsze z użyciem konsoli, małym nakładem prac można “zobaczyć” rezultaty. Zapewniam, że wtedy zrozumienie jak używać innych bibliotek będzie o wiele łatwiejsze. Bo trudno używać jakiejkolwiek biblioteki nie znając samego języka.

Czy rzeczy, których uczymy się ,na konsoli" czyli np. klasy, obiekty, dziedziczenie, wskaźniki, pętle itd.itd. przydadzą się później w pisaniu aplikacji okienkowych ?

Oczywiście, że tak, przecież to podstawowe elementy języka. Na nich opiera się działanie biblioteki i żeby z niej korzystać trzeba znać język. Jak chciałbyś pisać coś w C++ nie znając C++? A nauka z wypisywaniem tekstu w konsoli jest zwyczajnie najłatwiejsza i najszybsza.

Czyli jednak dobrze zrobiłem, że nie posłuchałem opinii niektórych internautów i będę się uczył zaczynając właśnie od konsoli :slight_smile:

Zdecydowanie tak.

To programowanie konsolowe to jest to w czarnym okienku, zgadza się ^^ :stuck_out_tongue: :?: A te aplikacje okienkowe - ta książka jest dobra do tego :?: http://helion.pl/ksiazki/cppwyk.htm

Właściwie to wszystko zależy …

Na pewno uczyłeś się w szkole i może zauważyłeś że, po tym jak nauczyciel wytłumaczył materiał niektórzy już są w stanie samodzielnie rozwiązywać zadania z użyciem tego materiału, a niektórzy nie są gotowi nawet po rozwiązaniu kilku przykładów na tablice. Więc wszystko zależy od tego do której grupy należałeś (właściwie wciąż należysz).

Też bardzo zależy od tego ile języków programowania już znasz i czy znasz przynajmniej jeden obiektowy.

Jeżeli już znasz kilka z obiektowym wśród nich i nie należałeś do “ostatniej grupy” to możesz pominąć uczenie się programów konsolowych oraz STL.

A ja ci powiem tak. Mój poprzednik już pisał, że nie napiszesz nic w C++ jeśli C++ nie będziesz znał. To tak, jakbyś chciał zacząć zawodowo biegać, nie umiejąc chodzić :smiley: :smiley: Jeśli od razu chcesz zacząć pisać aplikacje okienkowe, polecam Delphi (tym bardziej, jeżeli wcześniej uczyłeś się Pascala). Ale widzę, że posiadasz Symfonię C++, więc oczywiście. Najpierw naucz się pisać w C++ (czyli w konsoli). Potem zacznij się uczyć WinAPI. Składnia ta sama co w C++ (przynajmniej podobna xD). Ja np aktualnie uczę się WinAPI z książki Visual Studio 2005 Programowanie z WindowsAPI w języku C++. Tu masz link:

LINK! !!

Bardzo polecam tę książkę, naprawdę, świetnie uczy i tłumaczy. A więc życzę powodzenia.