Nauka informatyki - podstawy

Wiem, że już sam tytuł powoduje, że nie macie ochoty wchodzić w ten wątek i odpowiadać, ale proszę o przeczytanie tego co mam do powiedzenia. Przeszukałem już wiele wątków o podobnej tematyce, ale nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.

Masz chęci i próbujesz to na pewno coś znajdziesz jak nie tu to gdzieś indziej.

Koledzy coś ci podpowiedzą…ja tylko jestem stolarzem pomogę jak byś chciał coś wyciąć z drewna,skleić,zamalować itp.

Samemu wiedzy ogólnej raczej się nie nauczysz. Ew. możesz poszukać jakiś podręczników do technikum itd.

Moim zdaniem najlepiej będzie szukać informacji dla danego zagadnienia (np. żywotność dysków, budowa procesora itd.) Po pewnym czasie będziesz mieć już podstawową wiedzę z paru zagadnień. Jednak praktyka w tym zawodzie to podstawa.

Czyli uważasz, że powinienem wybrać podręczniki (jeśli w ogóle ) obowiązujące w technikach? Co rozumiesz przez tę praktykę? 

Grzebanie w komputerach, systemach itd. Zależy czego konkretnie chcesz się nauczyć. Bo “informatyka” to wszystko a zarazem nic. Zakres jest tak szeroki że jedna osoba nie jest w stanie pojąć wszystkiego, dlatego najlepiej jest jakoś sprecyzować sobie daną dziedzinę jak swoją własną i tego się uczyć. 

Jeśli chodzi o same podstawy podstaw to nie wiele mogę doradzić. Mnie tego nauczyli w szkole (stąd propozycja podręczników które są dość dobrze napisane) więc nie wiem jak przyswoić tą wiedzę na własną rękę. Jednak 90% tego co teraz umiem to kwestia własnego doświadczenia i trochę teorii.

Zacznij od tego że z książki się obsługi i zasady działania komputera nie nauczysz. Wszystko jest w sieci - naucz się szukać :wink:

@drobok Chyba nie widziałeś książek do pierwszej klasy technikum. Tam są zadania typu: Zmień rozmiar okna na kilkanaście sposobów, to samo z dostaniem się w jakieś miejsce (np. menadżer urządzeń) itp. :wink:

@looper tak jak ty jestem w tym temacie laikiem i tez sie uczę , wiesz może na początku określ sobie co chcesz robić i szukaj w google informacji na ten temat co do publikacji polecam www.helion.pl księgarnie sam korzystałem niejednokrotnie z nazwijmy to zasobów :slight_smile: no i czytaj DobreProgramy , sprawdzaj programy na swoim komputerze … zasadnicza kwestria polega na tym abyś określił co chcesz robić.

Pozdrawiam

Zasadniczo to właśnie najpierw muszę wiedzieć co mnie może w informatyce zainteresować - na razie to dla mnie wielka niewiadoma, ale myślę, że będzie to coś związanego w sieciami, na razie - znów to powiem, uważam ,że powinienem się zaznajomić z podstawami (stąd moje pytanie), a o księgarni Helion słyszałem dobre opinie, zatem faktyczne będę się musiał w coś z ich oferty zaopatrzyć.

Czy ja wiem, prędzej się wymiotuje na określenie informatyk :stuck_out_tongue: A każdy kto coś wie, wie że niewiele wie :slight_smile:

Dokładnie tak … Im więcej wiem,tym więcej wiem,że mało wiem.

@looper541

Jak już powiedziano informatyka to cholernie obszerna dziedzina. To tak jak byś chciał powiedzieć, że chcesz zostać inżynierem, technikiem, lekarzem - nie precyzując.

Według mnie musisz zacząć od opanowania obsługi komputera - najlepiej składaka. Daje to szerokie pole do praktyki z instalacjami systemów (różnych), zamiany podzespołów. Jednocześnie praktykujesz na zainstalowanych systemach. Poznajesz różne programy.

Przy okazji, jeśli masz w domu sieć i własny router, możesz zgłębić podstawy sieci.

Książki to wiedza teoretyczna, a duża część tzw. “informatyki” to jednak praktyka. Wiadomo, od czegoś trzeba zacząć, niemniej w książkach bym nie szukał s. Gralla wiedzy informatycznej. Na początek i owszem, ale tylko po to aby zrozumieć co w Internecie ludzie piszą o danym zagadnieniu, aby rozróżniać dajmy na to przeglądarkę od wyszukiwarki.

Podstawa to jednak praktyka. Stawianie sobie zadań praktycznych. Np:

  1. Zrobić w Exellu: budżet domowy, kalkulator zużycia paliwa (z wykresami), itp.

  2. Zainstalować i skonfigurować od podstaw system (Windows, Linux)

  3. Zgrać płytę CD do mp3 i innych formatów.

  4. Zgrać DVD do AVI, czy MP4

  5. Zainstalować zwirtualizowany system

  6. Skonfigurować domową sieć

  7. Rozmontować i zmontować komputer - typowego blaszaka

Tak w ogóle to pragnę dodać, że nie jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o komputer - przecież mam kontakt z komputerem od 8 lat. Wiem to niekoniecznie musi znaczyć,  że jestem w jakikolwiek sposób zaznajomiony z komputerem, ale przez te 8 lat robiłem z nim jakieś rzeczy, zmieniałem systemy (ale to przecież nie jest trudne, jednak wspominasz o konfiguracji od podstaw czego nie bardzo juz rozumiem), wykonywałem jakieś podstawowe czynności związane z obsługą hardware’u tj. odłączałem/podłączałem dyski/napędy, kiedyś bawiłem się w odłączanie i podłączanie różnych komponentów - karty graficznej, zasilacza,  wiem to nie jest żadne osiągnięcie zwłaszcza,  że niezbyt dużo wiedziałem na ten temat - np do czego jest coś podłączone itp. Kiedyś z kolei zacząłem się bawić systemem na Androidowym telefonie - ale znów to nie było nic zaawansowanego, ot tak zmieniałem wersje systemu na różne custom Romy oczywiście za pomocą instrukcji - wiec to tez imho nie było nic znaczącego. 

Dobrze - generalnie jestem bardzo zainteresowany hackingiem - co przecież niekoniecznie musi służyć złym rzeczom, stad tez chyba musze się dowiedzieć nt. sieci . Niemniej trzeba mieć jakies pewnie podstawy programowania, jakieś źródła, z których dowiem się więcej, dlatego zdecydowałem się założyć ten wątek.

Zapytałem o książki, bo uważam, że z artykułów ( zbyt krótkich form) niezbyt dużo się dowiem, często tematy są słabo zrezlizowane i przede wszystkim nie do końca kontrolowane - nie wyobrażam sobie zęby książka nie była zredagowana merytorycznie - wobec czego książce ufam bardziej.

A co sądzicie o książkach z technikum?

Oczywiście że hacking może służyć i dobrym celom.

Zainteresuj się programowaniem, ale raczej na niższym poziomie (asembler, C) i sieciami komputerowymi.

Na tym kanale jest wiele ciekawych informacji: https://www.youtube.com/user/GynvaelColdwind - choć nie wiem, czy nie będą one dla ciebie odrobinę za trudne.

Tu jest strona internetowa tego samego autora, zawiera wiele ciekawych porad, także takich typu “od czego zacząć”: http://gynvael.coldwind.pl/

Napisał on też ostatnio książkę, choć raczej nieprzeznaczoną dla totalnie początkujących.

Czytać aktualności na stronach takich jak www.niebezpiecznik.pl, www.z3s.pl - i starać się wszystko zrozumieć.

Pc Foramat, Cd Action ciekawe gazety. O komputerach piszą. Nie tak dawno, czytałem i lubiłem czytać o Win 10.


W szkole to raczej się za bardzo NICZEGO nie nauczysz. Takie zadania jak tam dają, to szkoda gadać. Dadzą Ci rysunek w paincie wykonać albo w Wordzie napisać kilka zdań i to cała INFORMATYKA DLA NICH. Prawdziwa INFORMATYKA zaczyna się po gimnazjum. :slight_smile:


Według mnie to najlepiej samemu dojść do wszystkiego. Kiedyś to było jak zainstalować program a teraz modyfikacja XP. Po trochu Sam dojdziesz do wszystkiego :slight_smile: