Nauka na własną ręke

(Crissr) #1

Witam,

Jestem studentem logistyki, ale również interesuję się informatyką. Nie chcę zmieniać kierunku studiów ani zaczynać nowego, wydaje mi się to zbędne. 

Chciałbym mimo to spróbować sił również w programowaniu czy webmasteringu, mam więc kilka pytań:

1. Czy nauka Javy, PHP itd., jest do ogarnięcia samemu od zera?

2. Orientujecie się czy korepetycje w tym kierunku są warte uwagi? 

3. Wasze nastawienie do tego pomysłu? Czy warte jest to zachodu?

4. Jak długo trwa nauka? Wiem, że czas to pojęcie względne ale mam na myśli np. rok, również słyszałem, że informatyk uczy się całe życie, ale mam na myśli napisanie jakiś średniozaawansowanych stron. 

Dodam że, chcę się uczyć tego aby dorabiać sobie wykonywaniem wszelakiego rodzaju projektów, skąd kolejna seria moich pytań:

1. Czy dużo jest zleceń do wykonania?

2. Czy poświęcając sporo czasu można dorobić się większych pieniędzy? (4-5h dziennie, większe pieniądze 3000zł/miesiąc)

Więcej pytań jak mnie naleci :slight_smile:

Pozdrawiam i oczekuje wyczerpujących odpowiedzi.

(Jusko) #2
  1. Tak, aczkolwiek trzeba nadążać za zmianami - nic nie stoi w miejscu. Szybciej ogarniesz webmasterkę, to na pewno - choćby weekend z HTML oraz CSS i już klepiesz statyczne WWW (bez ściemy)

1. To zależy - czasem lepiej jak ktoś bezpośrednio pomoże, ale da radę obejśc się bez tego. Wystarczy znaleźć dobre i przyjazne początkującemu forum

1. Jeśli chodzi o to, czy to warte jest zachodu, to musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie: czy widzisz w tym sens i przydatność dla Ciebie? Ogólnie dziedziny związane z programowaniem są bardzo rozległe i nie da się tu pływać z doskoku, to zawód sam w sobie. Jeśli masz w tym wszystkim plan dla siebie - warto. Jeśli to klepanie kodu tak tylko z ciekawości i bez potrzeby, to przemyślałbym to raz jeszcze czy warto poświęcać czas

1. Czas nauki jest indywidualny dla każdej osoby, bo każdy przyswaja wiedzę po swojemu. Plusem nauki na własną rękę jest to, że poświęcasz na to tyle czasu, ile potrzebujesz. Niemniej programowanie webowe czy stacjonarne to ciągła nauka - coś się zmienia, coś dochodzi, coś staje się przestarzałe, także warto tu trzymać rękę na pulsie. Webmasterkę łącznie z JavaScriptem i PHP jesteś w stanie ogarnąć na widocznym poziomie w parę miesięcy, natomiast z programiem np. w Javie jest już dłużej, bo to dość rozległa sprawa. Niemniej wiem sam po sobie, że dość szybko można zacząć pisać proste programiki z GUI w Javie, ale do poważnego programu długa droga.

1. Zlecenia niestety same się nie znajdą. W webmasterce jest dość ciasno, ale tak czy siak da się pozyskać klientów. Niemniej mocna konkurencja sprawia, iż trzeba dość solidnie wymierzyć cennik - za duże pieniądze to klient pójdzie do tańszego, będziesz tani to musisz nadgonić ilością zleceń. Jeśli idzie o programowanie stacjonarne to tutaj jest ta kwestia, że samemu napisać coś naprawdę dużego wymaga czasu, a w pojedynkę świata nie zawojujesz (plus nadal musisz szukać nowych klientów, więc rozdwajasz się). Samemu niezależnie czy to webmasterka czy programowanie stacjonarne - może wiecznie brakować czasu, bo weźmiesz więcej zleceń na siebie i zwyczajnie zacznie brakować czasu, a pisanie czegoś dużego samemu może zająć miesiące. Stąd dobry wariant to mieć kogoś za handlowca i siebie, jako piszącego kod (każdy zajmuje się czymś innym, zatem można skoncentrować się na jednym).

1. Jak masz już gotowy soft, to możesz go sprzedawać jako produkt. Wtedy sprzedawałbyś soft, a za dodatkowe usługi czy przeróbki pod klienta liczyłbyś oddzielnie. Możesz np. opanować PHP i pisać moduły dla sklepów internetowych OpenSource. Żyły złota tu nie ma, ale np. aby postawić dobry sklep na PrestaShopie to trzeba naprawdę obkuć się w moduły, a te moduły ktoś musi napisać, prawda? :slight_smile: