Nauka Pascala

Hi.

Zamierzam się nauczyć języka Pascal na początek. Ale nie wiem jak zacząć…

  1. Czy opłaca się czytać ten kurs http://www.pascal.eu.org/index2.htm czy lepiej kupić książkę http://helion.pl/ksiazki/pktp4.htm?

  2. Jeżeli kurs to który komplikator? (nie mogę pobrać żadnego :cry: )?

  3. Czy w ogóle opłaca się go uczyć?

czekam na odp. pozdrawiam

  1. Książki nie kupuj… wiem z własnego doświadczenia, że z niej najmniej się dowiesz. Kurs… jak kto woli, korzystaj z kilku, dzięki temu popatrzysz na pewien problem z różnych możliwości.

  2. Kompilator byle by działał… freepascal? Lazarus?

  3. Mimo wszystko poleciłbym Ci “C” bądź “C++” do nauki lepiej…

a mój nauczyciel informatyki w 5 k. zapytał się mnie czy coś programuje ja mu że nie a on że poleca mi na początek Pascal

http://4programmers.net/Delphi/Kompendium Pełna książka napisana przez autora portalu 4programmers

to ja ci polecam c++ i książkę “symfonia c++”

no chyba że usilnie chcesz zacząć od pascala ale tu pomoże ci pewnie każdy kurs napisany w miarę ludzkim języku

no nie nie ma konieczności zacząć od Pascal :smiley:

Pascal jest w miarę łatwym językiem… ale to już antyk… taka jest prawda… przyszłościowe jest C++ mimo że trudniejsze

zgadzam się nie ma co sobie głowy Pascalem zawracać, również moim zdaniem warto zacząć przygodę z programowaniem od c++,a do nauki polecam “Symfonię C++”.

Ale czy c++ jest trudniejszy :? , moim zdaniem nie…

Witam, jeżeli chodzi o Pascala, to zapraszam na moją stronę poświęconą Turbo Pascalowi :slight_smile:

Masa kursów itp. www.tp7.ocom.pl

Pozdrawiam

Nie ucz się Pascala, strata czasu. Zacznij od Pythona. Intuicyjny, prosty i przyjemny :wink: Napewno Ci się spodoba.

Buhahahahahahahahahahahah. C++ swoją “złotą dekadę” ma już za sobą (lata 90-te ubiegłego wieku) i zaklinanie przyszłości nie pomoże. Mocno trzyma się właściwie tylko w gamedevie, z pozostałych dziedzin albo zostało prawie całkowicie wyparte (rynek aplikacji korporacyjnych i aplikacji webowych), albo jest mocno wypierane (desktop), albo nie zostanie wyparte, bo nigdy nie było tam znacząco obecne (systemy operacyjne, sterowniki, biblioteki, urządzenia mobilne, sztuczna inteligencja, automatyka, awionika). Przyszłościowe to są języki, które obecnie mają 1% popularności. Problem w tym, że nie wiadomo, który z nich (i czy jakikolwiek) będzie w stanie pokonać wszechobecne Java, C, C# i PHP.

// edit: ok, C++ jest jeszcze mocne na desktopie w Linuksie. Tylko, że to jest < 1% rynku. Microsoft promuje C# jako język do tworzenia nowych aplikacji na swoje systemy, Apple - ObjectiveC; Google, IBM i Sun/Oracle - Javę.

Czyli Delphi :smiley:

tylko c++ i symfonia do tego, na prawdę, szybko się nauczysz, na początku pierwszy program z tamtąd może się wydawać skomplikowany

4 linijki tylko po to by wypisać 1 napis :wink:

Ale od Symfonii C++ J.Grębosza na prawdę wielu zaczynało, ze świetnymi efektami, sam z czystym sumieniem też mogę polecić.

W pascala się nie ma co pchać juz, nauczyciele w szkole ‘wiedzą’, ze on ‘jest dla poczatkujacych’ i tak go wciskają, często nie mając wiary w ucznia, żeby dawać mu c++ :smiley:

W Symfonii nie ma bardzo ważnej rzeczy - algorytmów. Np. algorytmów sortowania się z niej nie nauczysz.

To chyba podręcznik języka, nie algorytmów. Nie widziałem jeszcze podręcznika do jakiegokolwiek języka, który omawiałby algorytmy. Pewno z tej prostej przyczyny, że algorytmy są od języków niezależne.

Ale za to w Symfonii są “gwiazdoloty” (cyt. pana J) :slight_smile:

Pokaż mi inną pozycję z tak łopatologicznym wytłumaczeniem wskaźników :slight_smile:

Masz rację, jednak po 3/4 pierwszego tomu Symfonii C++ Standard można już samemu napisać większość algorytmów sortujących, hashujących, wyszukiwanie itp.

Poznanie algorytmow nie jest tak ważne jak dobre poznanie języka.

Znajac język jestes wstanie samemu tworzyć wszystko to, co chcesz, czytasz ze aby posortowac ‘bombelkowo’ to musisz zamieniac po 2 liczby miedzy sobą w zależności od wartości, i jestes wstanie to od razu napisac, natomiast wiedzac jak się wlasnie sortuje, a nie znajac języka, jestes w dupie ;p