Nauka PHP - czy warto?


(Phight3r) #1

Chciałbym się nauczyć PHP i może javascript. Czy warto się uczyć tych języków? Z tego co widziałem ich składnia jest trochę zagmatwana. Może lepszy jest C# i asp.net? Jakie dobre kursy online możecie mi polecić PHP i Javascript?


(szymon189) #2

Pewnie że php się opłaca. Będziesz dobrze kodował strony to dobrze zarobisz.


(Phight3r) #3

Ale przy PHP najlepiej jeszcze znać XHTML, CSS, SQL i javascript?

A jaki jest najlepszy kurs tego PHP? Taki dla początkujących, a potem dla zaawansowanych (do tej pory miałem styczność tylko z C++ na poziomie podstawowym)?


(Zulowski) #4

Helion.pl


(Baniapiotr91) #5

Warto uczyć się PHP, ale i warto ASP.NET . Na mój gust na początek ASP.NET przypadnie Ci do gustu, bardzo przyjemnie robi się całe strony internetowe przy pomocy Visual Studio. Zależy co preferujesz. PHP też jest w porządku. Musisz sam wybrać, gdyż obecnie już nie ma takich ograniczeń jak wcześniej. Strony zrobione w PHP i ASP.NET możesz odpalać na IIS oraz na Apache’u, wystarczy odpowiedni Mod. Przyinteresuj się też Ruby On Rails(RoR), może to on jest dla Ciebie ?


(Phight3r) #6

Ale tam są kursy do kupienia a mnie chodzi o darmowy.


(Uzi123) #7

jak znasz c++ to najlepszy kurs php jaki może być to dokumentacja techniczna php (http://www.php.net): opis jest kompletny, Są przykłady ciekawych zastosowań.

Niezależnie od tego na jaki język się zdecydujesz to musisz jeszcze nauczyć się baz danych (z darmowych do wyboru: MySQL, MsSQL - jedna z wersji, PostgreSQL), bo sam język skryptowy na nie wiele Ci się przyda przy pisaniu stron www. Co prawda baza danych w prostych, małych serwisach jest banalnie prosta, ale dla czego nie miałbyś napisać kiedyś czegoś ciekawszego :D.

Nie zaszkodzi mięć obeznanie w XHTML, CSS, AJAX. Polecam też od razu zapoznać się z MVC i koniecznie po opanowaniu podstaw ucz się od razu programować obiektowo w php :D. Zestaw dobrych artykułów o technikach serwer-site (głównie php) znajdziesz na stronie http://webcity.pl/webcity/artykuly/jezy … azy_danych a o asp.net poczytasz sobie na http://www.codeguru.pl/.


(Kajolipa) #8

http://helion.pl/ - literatura informatyczna. W księgarni helion.pl codziennie znajdziesz inną książkę 30% taniej. Nie ma jak wersja papierowa.


(Pkolaczk) #9

Programowanie obiektowe i proceduralny język PHP ma się jak d***a do jeża, czyli da się, ale to droga przez mękę. Już chyba łatwiej pisać w pełni obiektowo w C. A, no i jeśli chcesz zrobić, żeby Intel Core i7 @3.3GHz chodziło jak 286, a Twój program wyglądał jak spaghetti, to PHP jest idealnym wyborem.

Jak ma być obiektowo, wydajnie i przyjemnie to tylko ASP.NET i J2EE.


(Xwars) #10

JCoder:

Jeżeli ktoś robi spagetti z kodu, to jest to zawsze i wyłącznie jego wina. A sam php należy do jednego z najszybszych języków skryptowych. Nie widzę też jakiś problemów z obiektowością, oczywiście poza biblioteką standardową która nadal w zdecydowanej większości ma tylko proceduralne API. Gdyby komukolwiek udało się ( w co wątpię) stworzyć serwer aplikacji dla PHP, to ten język wrócił by do pierwszej ligi jeśli chodzi o zastosowania Webowe.


(Pkolaczk) #11

Nie wróciłby bo jest za ślamazarny. Musieliby go przyspieszyć ze 100x żeby dogonić .NET i Javę. I uporządkować API. I zrobić porządne wsparcie dla baz danych. I webserwisów. I XML. I… i wiele innych rzeczy, których nie ma sensu robić, bo PHP jest świetne w tym do czego zostało pierwotnie stworzone - do małych aplikacji webowych, pisanych w sposób proceduralny. W tych zastosowaniach pewnie długo będzie w pierwszej lidze.