Nauka programowania C#

Witam!

Od jakiegoś czasu zabieram się za naukę programowania w C#, jednak jakoś nie potrafię znaleźć sposobu na efektywne uczenie się tego języka.

Na studiach były zajęcia i małe programiki do napisania. Później na trochę to odłożyłem i teraz chciałbym do tego wrócić. Wiem, że najlepszym sposobem jest praktyka, jednakże wymyślanie samemu programów jakie mógłbym napisać jakoś mi nie leży. W związku z tym jeśli macie jakieś sprawdzone sposoby na naukę programowania w C# lub strony na których podane są ćwiczenia do zrobienia to poproszę o odzew.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Adam

Może poprzeglądaj bibliotekę programów i znajdź coś, co chciałbyś napisać jeszcze raz.

Spotkało mnie to szczęście, że na naukę C# miałem długie i nudne praktyki studenckie. Na początku postawiłem sobie cel i przez miesiąc parę godzin dziennie uparcie do niego dążyłem. Wiedzę miałem naprawdę podstawową i na dobrą sprawę “żywych” rozwiązań szukałem/uczyłem się na bieżąco. W efekcie program działał, ale po takim kontakcie z językiem byłem w pełni świadom jego “potworkowatości” i od samego początku stosowanych bardzo złych praktyk. Z miejsca napisałem go dwa razy lepiej, trzy razy krócej i zacząłem lekturę wpisów blogowych w celu usystematyzowania wiedzy i poznania tego, co do tej pory nie było mi potrzebne.

I taka jest moja rada. Jeżeli masz już podstawy, wybierz sobie nie mrowie małych programików, a jeden większy i przepisuj go na nowo, dopóki nie będziesz w pełni zadowolony. Potrzebnych rozwiązań ucz się na bieżąco, a za książkę weź się po jednej albo kilku takich iteracjach, kiedy będziesz już miał jako-takie pojęcie o języku i będziesz chciał nauczyć się “robić lepiej”. No i podczas tak długich prac nad jednym projektem będziesz coraz lepiej orientował się “co i po co”, więc istnieje szansa, że efektem będzie coś wartościowego (mojej aplikacji wciąż na co dzień używa co najmniej kilkanaście osób).

Możesz zarejestrować się także na portalu metroone.pl i tam dołączyć do jakiegoś projektu. Fajna zabawa praca w zespole przy realnym projekcie jest ciekawym wyzwaniem.

Hej,

materiałów jest cała masa w sieci ale zeby miec uporzadkowana wiedze radze uczyc sie z ksiazek. Polecam strone: http://www.wowebook.org/

Sama znajomość c# duzo Ci nie da, to rodzina produktow i technologii MS sprawia że c# i .net jest popularny. Napewno jesli myslisz o pracy jako programista musisz znac Linq, ADO.NET, WCF, ASP.NET, SQL (wszystko przynajmniej w podstawowym zakresie). Wybierz obszary jakie Cię interesują: Web development, Desktop, Mobile, CRM, ERP itp i staja się w nich specjalizować na początku.

Ja ucząc się myśleć w sposób programistyczny rozwiązywałem zadania z OPSS - niestety już nie istnieje, jest main ale tam są zagadnienia z olimpiad, na OPSS były proste zadania. Chyba że ktoś zna podobną platformę gdzie można wysyłać programy i automatycznie są sprawdzanie, pamiętam jeszcze jedną platformę jednak zupełnie nie pamiętam jak się nazywa i tam też były w miarę proste zadania.

edit:

Już pamiętam. SPOJ.

http://hs.spoj.pl/