Nauka programowania w PHP

Witam, jeśli chciałbym nauczyć się programować w PHP to powinienem rozpocząć od poznania:

  1. HTMLa,

  2. JS/CSS

  3. PHP i MySQL

 

Dobrze myślę?

  1. najpierw sam PHP

  2. potem sql

  3. potem html i css

  4. a na końcu JS

 

a jak opanujesz każdy krok to frameworki, np JQuery :slight_smile:

Ja to w sumie bym zaczął od HTML+CSS z prostej przyczyny - szybciej dorobisz funkcjonalność dynamiczną do istniejącego szablonu, niż napiszesz system do którego będzie można podpiąć szablon :stuck_out_tongue:

Niestety ale zgodzę się z fedora24x. Najpierw PHP i SQL a potem reszta. Co do frameworków to w PHP polecam Symfony2 lub Zend Framework 2, do JS to oczywiście JQuery a do CSS to Bootstrap3 :slight_smile:

Ok dzięki za pomoc :slight_smile:

Sam zacząłem od HTML i CSS, potem jak już myślałem nad poważniejszą “dynamiką strony” więc zainteresował mnie Ajax jQuery, łatwa sprawa, lecz na początku 2 dni kminiłem co i jak, aż pewnego poranka wstałem i bęc, działa, wystarczyło pomyśleć. Następnie zapoznałem się ze sliderami w jQuery, też to samo jak z Ajaxem, teraz myślę nad PHP … radzę Ci na koniec, tylko Cie zniechęci, trudna sprawa. Jednymi słowy, począwszy od zwykłego HTML’a cudem wpadłem na jQuery o którym nie miałem zielonego pojęcia, czyli sam JavaScript, z PHP nic nie kumam i tylko mnie to zniechęca, ale zawsze mogę wrócić do HTML’a i pobawić się z nim, bo nauka tego języka to zaledwie tydzień/dwa z CSS’em i to jest plus, a stanowi ewidentną podstawę. To moja opinia, wniosek taki, że zacząłem od podstawy,a kończę na szerszych i trudniejszych “podstawach”. W nauce programowania weź za cel chęci, nie przymus co lepiej, jak ktoś Ci doradzi! :wink:

Według mnie :

1.HTML/CSS

2.PHP i MySql

3.JS

Sam napisałeś, że nic z tego, co piszesz nie rozumiesz. Więc może nie była to najlepsza droga?

HTML i CSS to nie programowanie, chyba, ze zaprzęgniesz do tego kombajny frontendowe typu Angular, a to już JS.

 

Naucz się programować, nie ważne w czym, a każdy kolejny język będzie tylko kwestią czasu i podejścia do używanai dokumentacji :wink: Naucz się logicznego myślenia, czym są algorytmy, wzorce, struktury danych itp. Język tutaj nie ma znaczenia.

Jeśli chodzi o Web to przeszedłem podobną.

Kiedy uczyłem się programować - i nie mam tu na myśli robienia stron - internet był znacznie mniej ‘dynamiczny’, w Windowsie nie było paska zadań (wróć w tamtych czasach już się pojawił 2 lata wcześniej, ale w szkole gdzie miałem pierwszą styczność z komputerem i programowaniem jeszcze nie było sprzętu z tak zaawansowanymi częściami), świat był trochę inny - taki bardziej intranetowy, taki że chcąc stworzyć coś fajnego co na dzień dzisiejszy przy użyciu apache-a i php zrobiłbym w 5 minut łącznie ze stawianiem debiana wtedy musiałem wyklepać w C i liczyć, że żaden uczeń dla żartu nie odłączył kabelka od komputera.

Stawianie Apacza + PHP zabiera znacznie więcej czasu niż instalacja Rubiego i klepanie czegoś w Sinatrze. Naprawdę. A i nie musisz się w tych (PHP) ekstrementach babrać.

 

Już nie mówiąc, że w latach 90’ programowanie nie było już wcale trudne. Był Python, Ruby, Perl nawet, C++ dawno działało, Java też, nie zapominając o Lispie.

Przeceniasz możliwości intelektualne jakie miałem jako 6-7 latek :stuck_out_tongue:

Byłeś w tym wieku w szkole?

Uroki posiadania wujka wtedy jeszcze nauczyciela od informatyki :frowning: - później rzucił nauczanie tego przedmiotu jak stwierdził, że uczniowie wiedzą więcej niż on i nie będzie darł gardła na powtarzanie regułek sprzed n lat :stuck_out_tongue:

Dorzućmy do tego jeszcze NodeJS i jest cacy.

@OP Warto żebyś przeczytał: http://eev.ee/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/

PS

Każdemu polecam sekcję core: http://eev.ee/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/#core idzie się dobrze pośmiać co oni odwalali.