Nauka tworzenia stron WWW

Witam ostatnio zainteresował mnie program, jaki znalazł się w magazynie NEXT, a mianowicie WEBSITE X5SMART EDITION jednak przyznam, że szybko się nudzi, ze względu na szablony. Spodobało mi się pseudotworzenie :wink: stron internetowych i chciałam sie zapoznać z tą dziedziną informatyki bliżej, oczywiście tylko hobbystycznie. Więc moje pytanie brzmi, czy są jakieś programy od których dobrze zacząć naukę? Rozumiem, że takie kreatory graficzne mają ograniczenia w szablonach więc pytam o więcej. Mam podstawy html, jednak nic więcej. Proszę o wskazówki, z góry dziękuję i pozdrawiam.

Darmowe Notepad++ plus Google i jeszcze drugie Google. W księgarni również znajdziesz literaturę.

Np. Ten: klik, jednakże odradzam takich programów, jak mówisz ze hobby to może poucz się trochę html i css, a wtedy frajda o wiele większa.

nj_ , programi od których zacząć naukę… Albo robisz to WYSWIG-iem, czyli umieszczesz treść itp., a kod Ci się tworzy sam, albo piszesz kod sam. Natomiast jeśli chciałbyś robić ładne strony to powinieneś umieć:

  1. (x)HTML i CSS (“Tworzenie stron www w praktyce” B. Danowski, “CSS. Kaskadowe Arkusze Stylów. Przewodnik Encyklopedyczny” Meyer, oba wydawnictwa Helion)

  2. PHP i język do obsługi baz danych

  3. Nauka programy graficznego.

ew. 4. AJAX

Poradzę to samo co przedmówca czyli notatnik + google.

Dobry adres na początek :

http://www.kurshtml.boo.pl

a jak już troszkę się oswoisz , zwłaszcza z CSS :

http://gajdaw.pl/html/

Próbując swoich sił sprawdzaj efekty w więcej niż 1 przeglądarce , oszczędzi to przykrych niespodzianek.

Dziękuję wam wszystkim. Nasuwa mi się tylko jeszcze jedno pytanie : czy dla osoby początkującej, Joomla jest możliwa do opanowania?

Oczywiście że jest do opanowania. Joomla to nic innego jak CMS, a by obsługiwać CMS’a nie musisz znać ani PHP ani CSS ani HTML.

Przyłączam się do przedmówców. Notepad++ wraz z Google, Google, Google i jeszcze raz Google.

By dobrze opanować sztukę tworzenia witryn internetowych to musisz poznać :

  1. xHTML

  2. CSS

  3. PHP + SQL

  4. JavaScript

by wzbogacić pod względem graficznym witrynę to również tutki FLASH (wzbogacony o ActionScript), Photoshop (ewentualnie Gimp - darmowy)

Zainteresuj się również AJAX’em

Oczywiście, że tak :wink:

Dlaczego odradzasz?

Nie myśl że jak ma się dreamweaver’a to nie trzeba umieć html i css żeby stworzyć dobrą stronę www.

Jest to świetny program (wiem bo mam :P) bardzo pomocny, dużo bardziej przyspiesza tworzenie strony, ale praktycznie nic w nim nie zrobisz bez znajomości html i css Tak czy inaczej jak masz kasę to naprawdę warto mieć ten program !

Pozdrawiam

master of disaster , właśnie główną wadą tego programu jest to, że kosztuje dosyć drogo i w zasadzie pomimo wielu funkcji ułatwiających stawianie pierwszych kroków, lepiej (taniej) moim zdaniem zacząć od notatnika.

Notatnik lipny, lepiej już Zajączek 4.1 :wink:

Tak, zajączek jest bardzo fajny :slight_smile: A z tego co się orientuje (przynajmniej kiedyś, bo dawno już nie używałem) programy wysiwyg tworzą niesemantyczny kod (ale teraz dreamweaver’a współpracuje z E. Mayerem, to program może być naprawdę dobry) . Ja jednak zostanę przy tradycyjnym pisaniu. A i nie wiem co wy macie z notatnikiem, przecież o wiele lepiej pisać w jakimś normalnym programie z kolorowaniem składni, oczywiście niezbyt “zbajerzonym”, bo to też nie potrzebne jest.

Z notatnikiem chodzi oczywiście o niestosowanie edytora WYSIWYG :slight_smile:

Kolorowanie składni to nieoceniona pomoc dla początkującego a i profesjonalista czasem strzeli literówkę albo jakiegoś znaczka zapomni.

Wcale nie namawiam do używania hardcorowego windowsowego notatnika domyślnie zapisującego w ANSI :stuck_out_tongue_winking_eye:

Notatnikopodobnych edytorów polskiego autorstwa nie brakuje , chociażby przywołany wyżej zajączek , ked , edhtml lub hateml , notepad ++ i pspad też nie są złe i w dodatku wszystkie darmowe.

Osobiście szlifowałem swoje umiejętności w rewelacyjnym (mimo że płatnym) programie Pajączek , zawarte w nim edytor znaczników i inspektor css były naprawde świetną szkołą składni html i css.

Programy umieszczają też parę elementów kodu które są nieodzowne ale niekoniecznie warte ręcznego wklepywania np. deklaracja DTD czy strona kodowa.

Edytory takie jak wspomniany przez autora Website Xsmart mają chyba tylko taką zaletę że potrafią zainteresować tematem , jednak szybko okazuje się że praca w nich (bez znajomości kodu) nie daje satysfakcji na dłuższą metę.

CMSy to też fajna sprawa gdyż pozwalają szybko i minimalnym wysiłkiem postawić serwis i koncentrować się na publikowaniu zawartości , mimo to dopiero znajomość html , css i php pozwala naprawdę wykorzystać ich możliwości.

Rzeźbienie stron własnoręcznie to niewątpliwie ciężka praca , ale jeśli ma się w tym kierunku jakieś ambicje to również świetna zabawa. Można się przy okazji sporo różnych rzeczy nauczyć , chociażby chałupniczej produkcji grafik :slight_smile:

Podziwiam osoby które nabyły już w tej materii duże umiejętności i zawsze cieszy mnie kiedy widzę że ktoś taki dzieli się zdobytą wiedzą.

Dla zainteresowanych tematem przy czym przede wszystkim mam na myśli autora postu mam dwa adresy które może zainspirują go do zagłębienia się w temat tworzenia (dobrych) stron.

Pierwszy to witryna http://www.csszengarden.com/tr/polish/ , która pokazuje piękno właściwie zastosowanego CSS`a drugi to strona http://www.cssplay.co.uk/ gdzie można znaleźć bardzo ciekawe sztuczki które można osiągnąć przez arkusze styli. Jednocześnie życzę powodzenia i zachęcam do nauki.