Nawiązanie połączenia z dwoma sieciami (wifi, kabel) w jednym czasie

Witam, mam dwa komputery: laptop oraz PC. Laptop jest połączony przez wifi z routerem, który udostępnia Internet, PC natomiast jest podłączony przewodowo do laptopa. PC służy jako serwer do udostępniania swoich plików dla laptopa. Jak to skonfigurować by laptop działał na dwóch połączeniach jednocześnie i po nawiązaniu połączenia z PC nie tracił dostępu do Internetu.

 

Karty sieciowe przewodowe są skonfigurowane w standardowym IP 192.168.0.x, maski: 255.255.255.0, brama domyslna: IP lokalne przewodowe laptopa.

 

PS: podłączenie przez router raczej nie wchodzi w grę.

Dlaczego??

Router ogranicza prędkość po kablu do 100Mb/s lub w teorii do 54Mb/s po WiFi (w praktyce nie przekracza 25Mb/s na pełnym zasięgu). Natomiast laptop i PC mają karty 1Gb/s (ale też z jakiegoś powodu łączą się na prędkości 100Mb/s). Na PC są zdjęcia i ta prędkość powyżej 100Mb/s była by plusem, a nie chce na siłę tu inwestować w nowy router.

Masz dwa wyjścia: 1. Zrobić na laptopie mostek sieciowy z obu kart i mieć wszystko w jednej podsieci (laptop działa podobnie jak switch); 2. Ustawić na drugiej karcie osobną podsieć i statyczne adresy i trasować ruch sieciowy (laptop działa jak router).